Odborný článek

Národnosti hravě (A1)

6. 1. 2025
Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská DEA

Anotace

Tato výuková aktivita je zaměřena na osvojení správného používání národností ve francouzštině s důrazem na rozdíl mezi mužským a ženským rodem. Cílem je rozvíjet schopnost žáků tvořit dialogy a přirozeně komunikovat o národnostech. Aktivita zahrnuje interaktivní cvičení, kde žáci překládají názvy národností, doplňují chybějící části dialogů a tvoří vlastní texty s použitím nově naučené slovní zásoby.

Úvod

Stupeň vzdělávání: ZŠ/SŠ (úroveň A1)

Věková skupina: 14–18 let

Vzdělávací obor: další cizí jazyk (FRJ)

Tematický okruh: národnosti

Očekávané výstupy:

Časová dotace:

Výuka: 45 min

Příprava: 20 min

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Oborové:

Žáci a žákyně znají základní zeměpisné názvosloví okolních států a časují sloveso být. Používají základní předložky (v, vedle). Oborové dovednosti stačí tedy minimální, protože se jedná o jednu z úvodních hodin francouzštiny.

  • Digitální:

Žáci a žákyně ovládají principy tvorby v jednoduchých vizualizačních aplikacích (např. Canva, Crello apod.). To znamená, že znají základní funkce kreslících nástrojů a nástrojů pro úpravu textu (přidávání prvků a jejich úprava, výběr z palety barev, ovládání vrstev, práce s textovými poli) a rozlišují různé formáty.

Přínos využití digitálních technologií:

Žáci a žákyně

  • vytvoří poster s názvami okolních zemí, jejich hlavních měst a názvů národností;
  • naformátují texty, mění barvy, velikosti písma a další vizuální aspekty (například přidají vlastní designové prvky, vlajky, obrázky dominant hlavních měst apod.);
  • po dokončení práce budou umět projekt sdílet se svým učitelem nebo si ho uloží do svého digitálního portfolia (MIRO, Padlet apod.).

Cíl

Žáci a žákyně

  • aktivně použijí v dialozích novou slovní zásobu (názvy národností);
  • v ústním a písemném projevu rozlišují tvary národností v mužském a ženském rodě;
  • v rámci produktivní části hodiny zaměřené na písemný projev připraví jednoduchou infografiku s názvy států, hlavních měst a národností v okolních zemích.

 

Popis vzdělávací aktivity:

Evokace

Podle národnosti přiřaď stát (10 minut)

Učitel na tabuli napíše několik názvů států ve francouzštině (např. la France, l'Italie, l'Allemagne, le Japon, l´Espagne, La Slovaquie, La Pologne, La Suisse, L´Autriche, La France, La Belgique…). Poté nahlas říká názvy národností. Žáci se podle zvukové podobnosti snaží dané názvy přiřadit k jednotlivým zemím – názvy těchto zemí vyslovují francouzsky.

Poté se žáci pomocí učebnice nebo vlastního zdrojového materiálu učitele obeznámí s podobou a výslovností národností v mužském a ženském rodě. Takto je téma hodiny představeno například v učebnici Le français entre nous 1:

Zdroj: NOVÁKOVÁ, Sylva. Le français Entre nous 1: učebnice. Plzeň: Fraus, 2009. ISBN 978-80-7238-867-7.

Po zopakování názvů států a obeznámení se s názvy národností v mužském a ženském rodě můžeme jít na další cvičení. Společně s učitelem se žáci pokusí doplnit tabulku v jednoduchém interaktivním cvičení. Cílem je ukázat žákům názvy dalších zemí, se kterými se mohou časem setkat.

Uvědomění

Tvorba diagramů – stát, hlavní město, národnost (35 min)

Hlavní část hodiny bude zaměřena na písemnou produkci v digitálním prostředí a následnou dialogizaci vzniklého výstupu. Každý ze žáků si z klobouku nebo na online kole štěstí vylosuje jeden stát (například podle této předlohy, kterou učitel může před hodinou rozstříhat a umístit do klobouku nebo krabice).

Poté v aplikaci Pictochart připraví podle vzoru jednoduchý diagram.

 

Učitel žákům sdělí, že se nově „stali“ občany země, kterou si vylosovali. S hotovým diagramem na Padletu nebo obrazovce svého notebooku pak musí navštívit postupně všechny své spolužáky a vzájemně si procvičit předtištěný vzorový dialog.

  • Personne 1: „Bonjour! Tu viens d'où?“
  • Personne 2: „Je suis de ______ (doplní název hlavního města), en ______ (doplní název státu). Je suis ______ (doplní národnost).“
  • Personne 1: „Moi, je suis de ______ (doplní název hlavního města), en ______ (doplní název státu). Je suis ______ (doplní národnost).

Žáci musí doplnit správné francouzské tvary názvů hlavních měst, názvy států a také národnosti (mužský/ženský rod).

Reflexe

Interaktivní hra „Je me présente, tu te présente…“ (10 min)

Učitel si předem připraví kartičky s „občanskými průkazy“ se smyšlenými jmény žáků, států, měst, kde bydlí, i s národnostmi (inspirace zde). Žáci poté podle vzoru níže napíšou do sešitu pár vět o sobě, své zemi a bydlišti. V závěru hodiny učitel texty kontroluje a žáci poté mohou informace o sobě přečíst nahlas.

Metodická poznámka:

Žáky nezapomeňte upozornit na to, že se ve francouzštině v rámci adresy nejdříve uvádí číslo popisné, až poté název ulice, bez čárky mezi těmito údaji. 

Vzor:

Je m'appelle Anna Dobrá.

Je suis née le 20 mars 2005.

J´habite à Bratislava.

Mon adresse, c'est: 175 rue Bajkalská, Bratislava. Code postal: 110 20.

Donc je viens de Slovaquie. Je suis slovaque.

Metodická poznámka:

U žáků, kteří už předtím francouzštinu měli například v rámci kroužku, mohou být dialogy zábavné, s fantazijními prvky, třeba že někdo tvrdí, že je z jiné planety, a vytvoří si vlastní národnost.

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Aktivita na mě působila jako efektivní a rychlý digitální nástroj pro opakování názvů států, národností a hlavních měst, které jsme probírali v hodině. Mám pocit, že po této lekci už žádný žák nezapomene, jak se ve francouzštině píše Londýn (Londres) nebo Vídeň (Vienne). Aktivitu jsem následně využila také jako součást krátké mediační aktivity na začátku následující hodiny, která proběhla o dva dny později. Každý z žáků si vybral jeden z diagramů a na jeho základě se nám představil. Ostatní si zapisovali poznámky a následně odpovídali na otázky jako Odkud je tvůj soused? Jaká je jeho národnost? Kde bydlí?

Zdroje:

 

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • vytváří a upravuje digitální obsah, kombinuje různé formáty, vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků
  • Gymnázium
  • Kompetence digitální
  • vytváří, vylepšuje a propojuje digitální obsah v různých formátech; vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků;

Průřezová témata:

  • Základní vzdělávání
  • Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech
  • Objevujeme Evropu a svět
  • Gymnaziální vzdělávání
  • Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech
  • Žijeme v Evropě

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

PC/tablet, wifi