Odborné články Základní vzdělávání Připrav si svůj test z vlastivědy - online kvíz
Odborný článek

Připrav si svůj test z vlastivědy - online kvíz

Anotace

V této výukové aktivitě si žáci upevní učivo vlastivědy pomocí kvízu, který si sami připraví. Učí se vytvořit online kvíz zaměřený na probrané učivo, klást otázky, vytvářet správné i chybné odpovědi. Žáci se podílejí na svém vlastním učení vytvořením testového kvízu.

Úvod

Stupeň vzdělávání: 1. stupeň ZŠ /4.–5. ročník

Věková skupina: 9–11 let

Vzdělávací obor: Člověk a jeho svět

Tematický okruh: Lidé a čas

Časová dotace: 2 vyučovací hodiny

    • Výuka: 90 minut
    • Příprava: 60 minut

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Oborové: učivo vlastivědy – základní porozumění období vlády a reforem Marie Terezie a Josefa II.
  • Digitální: přihlášení do e-mailu a propojení s prostředím Google nebo Teams

Přínos využití digitálních technologií / komentář z pohledu rozvoje DK:

Žáci využívají digitální technologie ke svému učení.

Cíl

  • Žák si pomocí tvorby otázek upevní učivo vlastivědy – reformy Marie Terezie a Josefa II.
  • Žák se naučí tvořit online kvíz.
  • Žák se učí připravit pro ostatní hlasování ve Slido nebo v Mentimeteru.

Metodická poznámka: vybereme takové prostředí, ve kterém jsou žáci zvyklí pracovat – např. Teams (aplikace Teams Forms – kvíz) nebo Google (Google forms).

 

Pro sdílení je třeba v Nastavení (ikona ozubeného kolečka) zvolit možnost, že odpovědět může kdokoli.

Kvíz se dá nastavit i tak, aby si žáci mohli procvičovat bez nutnosti vyhodnocení kvízu.

 

Popis vzdělávací aktivity:

Evokace

  • Zadáme žákům online kvíz na zopakování tématu: Marie Terezie – její život a reformy kvíz MT

Uvědomění

  • Ukážeme žákům, jak aplikace kvíz vyhodnotí, co jako učitel vidím. Takový kvíz může vytvořit každý. Dnes se budeme učit tvořit kvíz a otázky z vytvořených kvízů budou příští hodinu v testu. Nejčastěji budou žáci používat ikony „volba“ a „text“:

Autor díla: Helena Peřinová

 

Volba:

Autor díla: Helena Peřinová

Text:

Otázka:

Autor díla: Helena Peřinová

  • Žáci dostanou konkrétní zadání pro vytvoření vlastního online kvízu na určité téma, např. Josef II. – jeho život a reformy – minimum 5 otázek.
  • Žáci ve dvojici vytvoří kvíz, učitel jej zkontroluje, pak žáci odešlou ostatním dvojicím odkaz, aby si ostatní zkusili kvíz vypracovat.
  • Společně přes dataprojektor se podíváme na jednotlivé otázky. Hodnotíme srozumitelnost otázek, úspěšnost odpovědí atd.

Reflexe

Vybereme společně otázky pro testový kvíz, který budeme psát v příští vyučovací hodině. Otázky je možno vybírat klasickým hlasováním nebo využít Mentimeter, případně Slido. Hlasování buď připraví učitel, nebo si žáci sami připraví pro ostatní dvojice hlasování o otázkách ze svého vlastního kvízu a pak celá třída společně vybere otázky. 

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Vyzkoušeno v 5. ročníku: Doporučuji tvořit online kvíz ve dvojicích a nejprve kvízy zkontrolovat, formativně hodnotit, pak nechat žáky opravit případné drobné chyby ve tvoření otázek a možných odpovědí a teprve poté nechat odpovědět ostatní žáky. V závěrečné diskuzi se objevily názory, že není lehké položit otázku, stejně jako připravit odpovědi. Podařilo se nicméně vybrat sadu otázek pro test. Žáci se tvorbou testu podíleli na svém učení.

Příklad kvízu:

 

Autor díla: Helena Peřinová

 

 

Autor díla: Helena Peřinová

 

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Helena Peřinová

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence k učení
  • poznává smysl a cíl učení, má pozitivní vztah k učení, posoudí vlastní pokrok a určí překážky či problémy bránící učení, naplánuje si, jakým způsobem by mohl své učení zdokonalit, kriticky zhodnotí výsledky svého učení a diskutuje o nich
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • vytváří a upravuje digitální obsah, kombinuje různé formáty, vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • využívá digitální technologie, aby si usnadnil práci, zautomatizoval rutinní činnosti, zefektivnil či zjednodušil své pracovní postupy a zkvalitnil výsledky své práce

Průřezová témata:

  • Základní vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Rozvoj schopností poznávání

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová, Frontální

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

dataprojektor, pro žáky i učitele PC, aplikace Teams Forms – online kvízy nebo Google forms