Odborné články Gymnaziální vzdělávání Komiks v hodinách němčiny
Odborný článek

Komiks v hodinách němčiny

7. 11. 2024
Základní vzdělávání Gymnaziální vzdělávání
Autor
Veronika Korbelová

Anotace

Studenti budou pracovat na tvorbě vlastních komiksů, které kombinujících obrázky a text, aby vyprávěliy příběh v němčině. V úvodní hodině se také seznámí s jedním z nejznámějších německých komiksů od Wilhelma Busche –- Max und Moritz. Cílem této aktivity je posílit jazykové dovednosti studentů, rozvíjet jejich schopnost komunikace v němčině a podnítit jejich kreativitu.

Vzdělávací obor: němčina

Tematický okruh: představení se, lze jakékoliv téma

Očekávané výstupy:

Žák/žákyně:

  • rozumí jednoduchým, pomalu a zřetelně sdělovaným pokynům, otázkám a konkrétním informacím, které se týkají osvojovaných témat;
  • mluví v jednoduchých větách o osvojovaných tématech;
  • napíše krátký text s použitím jednoduchých vět a slovních spojení z okruhu osvojených témat;
  • komunikuje v digitálním prostředí;
  • zprostředkuje myšlenku pomocí slov a velmi jednoduchých vět, pokud má možnost si je předem připravit (mediace).

Časová dotace: výuka – 2 hodiny, příprava – 1 hodina

Pomůcky: PC nebo notebooky, připojení k internetu, projektor, interaktivní tabule, chytrý telefon

Zdroje:

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

Oborové:

Žáci/žákyně:

  • znají základní slovní zásobu na zadané téma;
  • umí tvořit jednoduché věty.

Digitální:      

Žáci/žákyně:

  • umí vytvořit a upravit digitální obsah, kombinovat různé formáty, za pomoci digitálních prostředků vytvořit komiks s popisky;
  • ovládají práci s internetovým překladačem.

Vzdělávací cíle:

Žáci/žákyně:

  • volí patřičné grafické prvky, obrázky a texty pro vytvoření komiksu pomocí aplikace Storyboard That;
  • komiks vytvoří, uloží a sdílí s ostatními;
  • formulují jednoduché věty a otázky v němčině týkající se daného tématu.

Metodická poznámka:

  • Storyboard That nabízí  bezplatnou i placenou verzi.
  • Co je dostupné v bezplatné verzi:
  • dva storyboardy týdně (týden začíná v den, kdy vytvoříte první storyboard);
  • omezený výběr uměleckých prvků.

Další informace: https://www.guruveskole.cz/storyboardthat/

Komiks mohou žáci vytvářet samostatně nebo ve dvojicích/skupinách. V případě, že budou pracovat ve dvojicích/skupinách, je při prezentaci hezké využít role-play, kdy žáci představují jednotlivé postavy v komiksu.

Popis vzdělávací aktivity:

  1. EVOKACE

Učitel napíše na tabuli nadpis COMICS. Ptá se německy žáků, co to je a jestli znají nebo i četli nějaké komiksy. Výsledky zapisuje na tabuli, vznikne tak úvodní myšlenková mapa.

Učitel se ptá, jestli žáci znají i nějaký německý komiks. Na tabuli napíše jméno Wilhelm Busch.

Učitel žákům rozdá pracovní list od nakladatelství Klett (Wilhelm Busch daf.pdf + v příloze), který si společně přečtou a žáci vyplní Steckbrief. Tím se seznámí s autorem i jeho slavným komiksem o Maxovi a Moritzovi.

Učitel rozdělí žáky do skupin a žáci složí první příběh z knihy, tzv. první Streich. K tomu využijí připravené domino domino-max-und-moritz-1-streich.docx. Učitel obchází skupinky a pomáhá žákům. Poté následuje společná kontrola a případně otázky ke slovní zásobě.

  1. UVĚDOMĚNÍ

Tvorba vlastního komiksu na zadané téma

Slovní zásoba

Učitel se žáky zopakuje důležitou slovní zásobu související s tvorbou komiksu.

Storyboardthat

Učitel ukáže žákům základní funkce v online editoru. Použijte různé šablony a přidávejte obrázky a text, popisky a bubliny. Ukažte také, že mohou přidané objekty  prostřednictvím přednastavených funkcí různě upravovat, např. zmenšovat, měnit barvy.

Je důležité žáky upozornit, že v bezplatné verzi nelze komiks uložit. Pokud by si ho chtěli uložit, bude komiks opatřen vodoznaky. Ideální tedy je udělat komiks celý najednou, jinak to znamená, že budou celý komiks dělat znovu.

Upozorněte je, že hotový komiks je potřeba pomocí funkce PrtSc nebo Shift + Win + S uložit do počítače, protože ukládání obrázků přímo přes online editor vyžaduje jejich registraci a poplatek. Obrázek mohou vložit např. do aplikace Malování nebo Word a odeslat vyučujícímu.

Zadání a kritéria práce

Učitel seznámí žáky s kritérii jejich práce:

  1. Komiks má alespoň tři políčka.
  2. V každém políčku jsou alespoň dvě postavy.
  3. Ke každé postavě vymyslete otázku, větu, vnitřní dialog apod. Dohromady bude šest větných celků.

Žáci začnou plánovat příběh a psát dialogy pro své komiksy. Měli by se zaměřit na použití slovní zásoby a gramatické struktury, kterou se učili. Po dokončení by měli studenti provést revizi svých komiksů. Učitel žákům pomáhá a kontroluje gramatické chyby a přesnost dialogů.

Prezentace

Každý student představí svůj komiks třídě.

Po prezentaci můžete vést diskuzi o tom, co se jim líbilo na komiksech jejich spolužáků a co se dá ještě zlepšit.

  1. REFLEXE

Žáci na závěr zhodnotí proces tvorby komiksu a získané dovednosti. Dobře k tomu slouží tzv. exitka s následující otázkou: Jak bys ohodnotil/a na stupnici od jedné do pěti tvorbu komiksu z hlediska obtížnosti? Napiš proč. Co tě baví nejvíc a nejmíň?

Učitel může využít aplikaci Mentimeter nebo žákům rozdá papírky a otázku napíše na tabuli nebo promítne pomocí dataprojektoru.

Lze také diskutovat o tom, jakým způsobem jim tvorba komiksu pomohla s učením němčiny a jaké další téma by je zajímalo v budoucnu.

Další tipy, jak pracovat s komiksem v hodinách cizích jazyků:

  • jako úvod do tématu nebo vytvořit komiks na téma, které již zpracovali;
  • komiks lze použít pro opakování probíraných gramatických struktur;
  • práce s obrázky: vystřihování obrázků, přiřazování, převyprávění;
  • charakterizovat postavy v komiksu;
  • opakování slovní zásoby: doplňování vět, skupin slov v řečových bublinách;      
  • čtení s porozuměním: odpovědi na otázky ke komiksu;
  • divadelní pedagogika: „živý“ komiks – žáci hrají role komiksových postav.

Zkušenosti s použitím materiálu:

S aktivitou jsem pracovala v 7. třídě (téma jídlo) a v 1. ročníku gymnázia (téma seznamování). Obě skupiny vymyslely vtipné komiksy a práce je bavila. Bylo skvělé vidět, jak byli žáci schopni vyprávět příběh pomocí obrázků a textu. I použití německých výrazů a gramatických struktur bylo celkově dobré. Doporučuji, aby si žáci věty do komiksu nejdřív napsali na papír, aby je mohl učitel zkontrolovat, zamezíte tak chybám v hotovém komiksu. Doporučuji také, aby žáci pracovali na tabletech nebo počítačích, na mobilních telefonech se jim komiks špatně tvoří. Nabízela jsem také formu fotokomiksu s tím, že by nafotili sami sebe, ale do toho se ani jedné skupině nechtělo.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Veronika Korbelová
Komentář recenzenta
Článek „Komiks v hodinách němčiny“ nabízí kreativní a zábavný přístup k výuce němčiny. Zdůrazňuje výhody komiksů, které zlepšují porozumění, zejména díky vizuálnímu vyprávění, jež pomáhá studentům lépe chápat kontext a slovní zásobu. Komiksy umožňují interaktivní aktivity, jako je tvorba vlastních komiksových příběhů, čímž žáci procvičují jak psaní, tak i porozumění. Článek rovněž doporučuje zařazení různých vizuálních médií do výuky, aby se pokryly různé učební styly a podpořila kreativní činnost. Praktické tipy pro učitele zahrnují výběr vhodného materiálu a podporu diskusí nad obsahem komiksu. Tento přístup se shoduje s aktuálními vzdělávacími trendy, které doporučují využívat multimediální zdroje pro zajištění rozmanité výuky.

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Gymnázium
  • Kompetence komunikativní
  • efektivně využívá moderní informační technologie
  • Gymnázium
  • Kompetence komunikativní
  • vyjadřuje se v mluvených i psaných projevech jasně, srozumitelně a přiměřeně tomu, komu, co a jak chce sdělit, s jakým záměrem a v jaké situaci komunikuje; je citlivý k míře zkušeností a znalostí a k možným pocitům partnerů v komunikaci
  • Gymnázium
  • Kompetence digitální
  • ovládá potřebnou sadu digitálních zařízení, aplikací a služeb, využívá je při školní práci i při zapojení do veřejného života; digitální technologie a způsob jejich použití nastavuje a mění podle toho, jak se vyvíjejí dostupné možnosti a jak se mění jeho vlastní potřeby;
  • Gymnázium
  • Kompetence digitální
  • získává, posuzuje, spravuje, sdílí a sděluje data, informace a digitální obsah v různých formátech; k tomu volí efektivní postupy, strategie a způsoby, které odpovídají konkrétní situaci a účelu;

Průřezová témata:

  • Gymnaziální vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Sociální komunikace