Odborné články Základní vzdělávání Tvoříme komiks v angličtině
Odborný článek

Tvoříme komiks v angličtině

5. 9. 2024
Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Helena Peřinová

Anotace

V této výukové aktivitě se seznámíme s jednoduchou aplikací na tvorbu komiksu, aplikaci využijeme k vytvoření krátkého komiksu v angličtině, žáci si procvičí anglické modální sloveso can a naučí se sdílet svou práci pomocí odkazu zaslaného e-mailem.

Úvod

  • Časová dotace:  
    • Výuka: 2 vyučovací hodiny 
    • Příprava: 60 minut – seznámení se s aplikací 
  • Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:  
    • Oborové: sloveso can
    • Digitální: práce s e-mailem, práce s myší/touchpadem

Přínos využití digitálních technologií / komentář z pohledu rozvoje DK: ovládá a využívá určené výukové aplikace při svém učení 

Metodická poznámka: Na úvod doporučuji zopakovat sloveso can, aby při vlastní tvorbě komiksu už nebylo nutné dohledávat gramatické struktury.  

Cíl

Vzdělávací cíle:

  • Žák vytvoří příběh formou komiksu. 
  • Žák odešle odkaz na komiks, pracuje s e-mailem, v aplikaci je zaregistrovaný. 
  • Žák si upevní používání slovesa can v kladné větě, v záporné větě, v otázce

Popis vzdělávací aktivity:  

Evokace 

1) Učitel sdílí aplikaci MakeBeliefs na tvorbu komiksů přes dataprojektor. Vysvětlí krok za krokem, co je třeba udělat – nejprve zaregistrovat se (bez registrace by nebylo možné se k práci vrátit ani ji odeslat formou odkazu) pomocí modrého tlačítka vpravo SIGN IN TO SAVE ONLINE. Po přihlášení se objeví druhé menší modré tlačítko – SAVE – pomocí něj je možné si uložit a pak přes UPDATE můžeme kdykoli upravovat. Učitel postupně ukazuje vlastní tvorbu komiksu, jak vybrat pozadí, postavy, bubliny, jak vložit text.   

 


Autor díla: Helena Peřinová



Autor díla: Helena Peřinová



Autor díla: Helena Peřinová

Ovládání je intuitivní – vybíráme z postav, pozadí, bublin a postupně přidáváme do prázdných slidů.



Autor díla: Helena Peřinová

Uvědomění 

2) Žáci tvoří komiks na zadané téma. 

Zadání pro žáky: 

V Teams v chatu si najdi odkaz na aplikaci, zaregistruj se – stačí jen přezdívka a heslo, vytvoř komiksový příběh (minimálně 5 slidů, použij sloveso can, can´t, can you…?). Svému komiksu dej název a vyplň také jméno autora (bílé rámečky – nepoužívej své pravé jméno, nahraď ho přezdívkou). Vytvořený komiks si ulož (SAVE) a pošli mi odkaz na něj přes e-mail. 



Autor díla: Helena Peřinová

3) Učitel dává žákům zpětnou vazbu pomocí formativního hodnocení. Žák se vrací ke svému příběhu a opravuje případné gramatické chyby.  

Reflexe

Reflexe 

Učitel sdílí jednotlivé komiksy přes obrazovku, ostatní žáci se seznamují s příběhy, učitel vede žáky k vrstevnickému hodnocení – tak, aby zazněla vždy nejprve pozitiva a pak případně návrhy na vylepšení. 


Autor díla: Helena Peřinová


Autor díla: Helena Peřinová

 


Autor díla: Helena Peřinová


Autor díla: Helena Peřinová

 


Autor díla: Helena Peřinová


Autor díla: Helena Peřinová

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:  

  1. ročník:

Někteří žáci zvládli práci s aplikací velmi rychle, jiným to trvalo déle. Celkově byly děti v ovládnutí tohoto nástroje překvapivě rychlé, mně trvalo seznámení s aplikací déle než jim. Jednomu manuálně méně zručnému žákovi dělalo potíže ovládat aplikaci a určitě je v takových případech lepší pracovat s myší než s touchpadem. Žáci používali i gramatické struktury, které jsme se zatím neučili – minulý čas, budoucí čas. Měli dovoleno si je vyhledat pomocí překladače.

Na 2. stupni jsem zkoušela také propojit v zadání nějakou gramatiku s tématem (např. Halloween, Christmas, Easter, holidays…). Aplikace se dá využít pro tvoření komiksu i v českém jazyce nebo dalším cizím jazyce a je možno ji i přepnout do několika jazyků, např. do němčiny, francouzštiny, ruštiny, španělštiny.

Příklady dalších komiksů – 7. ročník:


Autor díla: Helena Peřinová


Autor díla: Helena Peřinová


Autor díla: Helena Peřinová


Autor díla: Helena Peřinová

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Helena Peřinová

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • vytváří a upravuje digitální obsah, kombinuje různé formáty, vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků

Nutné pomůcky:

Pomůcky: pro žáka i učitele PC, aplikace na tvorbu komiksů zdarma online