Žák/žákyně
Vytvoření hranatého modelu hlavy vybraného objektu se správným umístěním jednotlivých autorských fotografií pořízených z pěti různých pohledů.
https://fyzikalnisuplik.websnadno.cz/matematika/sablona_krychle.pdf
Pořízení a úprava formátu digitálních fotografií a efektivní přizpůsobení rozměrů obrázku předloze.
Využijeme možnosti MS Word při otevření dokumentu v jiném formátu a jeho další úpravě a integrovanou aplikaci operačního systému Windows při formátování fotografií. Připravené a použitelné sítě krychle najdeme na internetu většinou ve formátu *.pdf, který se podaří otevřít a dále upravovat v MS Word.
První úkol můžeme zadat žákům jako domácí přípravu. Pokud žáci nemají společné úložiště, doporučíme, aby si obrázky poslali do e-mailu.
V jedné hodině se žáky upravujeme fotografie podle pokynů a vyhledáváme dokument s vhodnou sítí. Poté žáci pracují v MS Word na správném zformátování a umístění fotografií do jednotlivých stěn sítě krychle. Své výtvory uloží do předem domluvené složky. Vyučující do příští hodiny jejich výtvory barevně vytiskne.
V poslední hodině žáci krychli vystřihnou a slepí. Tak se přesvědčí o svém správném či nesprávném umístění jednotlivých pohledů hlavy do sítě krychle.
Pokud před slepením ještě vystřihneme kruh ve stěně bez fotky, můžeme nakládat s krychlí jako s bustou a nasadit ji například na tužku nebo jí vytvořit papírový podstavec (třeba jehlan).
Na slepené krychli žáci sami vidí, jak byli úspěšní při umísťování jednotlivých obrázků.
Je také možné tuto aktivitu realizovat v rámci hodin několika vyučovacích předmětů - kromě matematiky například v hodinách výtvarné výchovy nebo pracovních činností.
Vyberte si vhodný objekt (osobu – je třeba mít její souhlas, zvíře, hračku) a co nejlépe nafoťte na svůj mobilní telefon jeho hlavu z pěti pohledů: obličej, pravou a levou stranu, temeno a týl. Fotografie zkopírujte z mobilního telefonu do složky v počítači, budete s nimi dále pracovat.
V některém z vhodných programů pro úpravu fotografií změňte formát každého pořízeného obrázku na čtverec a uložte jako nový obrázek.
V operačním systému Windows využijeme aplikaci Fotky, ve které se obrázek formátu *.jpg automaticky otevře (obrázek 1, pro jeho zvětšení stačí na obrázek kliknout).
Kliknutím na první ikonu nad obrázkem (nástroj Upravit obrázek) otevřeme prostředí umožňující například oříznutí, otočení, překlopení a další úpravy fotografie (obrázek 2). Pro změnu formátu použijeme nabídku Volný uprostřed pod obrázkem. Po kliknutí se zobrazí návrhy různých typů formátu (obr. 3). Volbou čtvercového formátu se automaticky nastaví nové ohraničení obrázku, které lze dále ručně oříznout úchytem a přetažením libovolného rohu, aniž by se změnil čtvercový formát, obrázek 4. Finální obrázek uložíme jako kopii.
Popsaným způsobem převedeme do čtvercového formátu všechny fotografie pěti pohledů na hlavu objektu.
V internetových zdrojích vyhledejte vhodný obrázek formátu A4 sítě krychle (obsahující také zobrazení lepících částí) ve formátu *.pdf, stáhněte, převeďte do formátu *docx a uložte.
Uvádíme dvě nabídky vhodných zdrojů, poskytující sítě krychle ve formátu *.pdf.
Na stránkách https://fyzikalnisuplik.websnadno.cz/matematika/sablona_krychle.pdf je ke stažení dokument se sítěmi krychle o hraně největší délky 6 cm. Potřebnou stránku je třeba z dokumentu vyjmout a osamostatnit, např. užitím volně stáhnutelného programu PDFsam Basic, a převést do dokumentu MS Word.
Velmi navštěvované jsou také webové stránky https://www.polyhedra.net/en/ nabízející sítě mnoha prostorových objektů. Zde je možné získat na jedné stránce formátu A4 síť krychle o délce hrany 5 cm. Obrázek sítě z webových stránek jednoduše zkopírujeme a vložíme do nového dokumentu MS Word.
Do sítě krychle v MS Word vložte a zformátujte správně na každou stěnu čtvercový obrázek hlavy objektu tak, aby po slepení krychle odpovídala modelu „hranaté“ hlavy. Do stěny pro krk zakreslete kolečko. Formát vkládaného obrázku přizpůsobte velikosti stěny krychle. Nakonec všechny stěny seskupte v jeden objekt (Nástroje obrázku – Seskupit). Soubor uložte na určené místo.
Síť s fotografiemi vystřihněte a slepte. Sami zhodnoťte, zda vaše rozmístění obrázků do stěn tělesa bylo správné a odpovídá skutečnosti (obr. 6).
Aktivita sklidila u žáků velký úspěch. Někteří si fotili své hlavy navzájem, jejich počítačovou úpravu do čtvercového formátu zvládli. I přes počáteční neúspěch některých žáků při vkládání obrázků do náležitého pole sítě krychle se nakonec všem podařilo umístit obrázky správně.
Model je výraznější, je-li předloha vytištěna na laserové tiskárně.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.