Odborné články Základní vzdělávání Algebraické dlaždice – mnohočleny
Odborný článek

Algebraické dlaždice – mnohočleny

Anotace

Aktivitu Algebraické dlaždice – mnohočleny lze využít při výuce sčítání a odčítání mnohočlenů v matematice na druhém stupni základní školy. Součástí aktivity je pracovní list obsahující sadu příkladů, které lze vhodně řešit pomocí aplikace Polypad. Aktivita rozvíjí představivost a napomáhá k vizualizaci daných matematických konceptů.

Cíl

  • Žák manipuluje s algebraickými dlaždicemi v aplikaci Polypad
  • Žák sčítá a odčítá výrazy s proměnnou
  • Žák vizualizuje sčítání a odčítání mnohočlenů pomocí matematického softwaru
  • Žák rozvíjí geometrickou představivost mnohočlenu
  • Žák modeluje příklady pomocí matematického softwaru
  • Žák řeší konkrétní příklady sčítání a odčítání mnohočlenů
Základní údaje
  • Typ materiálu: pracovní list
  • Stupeň vzdělávání: základní škola
  • Vzdělávací obor: matematika a její aplikace
  • Tématický okruh: číslo a proměnná
  • Časová dotace:
    • Výuka: 45 minut
    • Příprava: 5 minut
Pomůcky
  • Učitel: PC s připojením na internet, dataprojektor
  • Žák: PC s připojením na internet, pracovní list
Zdroje
Potřebné vstupní znalosti a dovednosti
  • Oborové: pojem proměnná a mnohočlen, sčítání a odčítání celých čísel
  • Digitální: základní znalost aplikace Polypad – žák dokáže manipulovat s dlaždicemi
Přínos využití digitálních technologií
  • Vizualizace matematických konceptů v digitální podobě
  • Manipulace s algebraickými dlaždicemi v aplikaci Polypad
  • Modelování konkrétních příkladů pomocí algebraických dlaždic v aplikaci Polypad
Popis vzdělávací aktivity

V aplikaci Polypad ve složce Algebra pod záložkou Algebra Tiles najdeme algebraické dlaždice, které jsou užitečné při výuce mnohočlenů a algebraických výrazů. Algebraické dlaždice pomohou žákovi s vizualizací matematických konceptů při práci s mnohočleny, jako je sčítání a odčítání, a zároveň podporují geometrickou představivost. K aktivitě je připravena sada příkladů, které mohou žáci buď řešit sami, nebo společně s učitelem. V následujícím textu jsou ukázková řešení konkrétních příkladů. 

Algebraické dlaždice se skládají z šesti následujících dlaždic:

  • \[ x^{2} \] - čtverec s délkou strany\[ x \]
  • \[ y^{2} \] - čtverec s délkou strany\[ y \]
  • \[ x \] - obdélník s délkami stran\[ x \] a\[ 1 \]
  • \[ y \] - obdélník s délkami stran\[ y \] a\[ 1 \]
  • \[ xy \] - obdélník s délkami stran\[ x \] a \[ 1 \]
Algebraické dlaždice
1. Algebraické dlaždice
Autor díla: Veronika Procházková

Na začátku hodiny v rámci evokace je vhodné s žáky diskutovat o geometrickém významu jednoduchých výrazů s proměnnou, např.\[ x^{2} \] představuje čtverec se stranou délky\[ x \]. Co představuje výraz\[ xy \]? A co teprve\[ 2xy \]?

K aktivitě je připravena sada příkladů, které mohou žáci buď řešit sami, nebo společně s učitelem. V následujícím textu jsou uvedeny vzorové příklady ke sčítání a odčítání mnohočlenů v dané aplikaci. V příloze je pro žáky připraven pracovní list s vhodnými příklady.

  • Sčítání mnohočlenů

Vzorový příklad:\[ (3x^{2}+y+1)+(x^{2}+2y+1) \]

Připravíme si všechny potřebné dlaždice:

Vzorový příklad
2. Vzorový příklad
Autor díla: Veronika Procházková

Přeskládáme stejné dlaždice k sobě a sečteme:

Vzorový příklad
3. Vzorový příklad
Autor díla: Veronika Procházková

Výsledek:\[ (3x^{2}+y+1)+(x^{2}+2y+1)=4x^{2}+3y+2 \]

  • Odčítání mnohočlenů

Vzorový příklad:\[ (3x^{2}+y+1)-(x^{2}-2y-2) \]

Připravíme si dané dlaždice:

Vzorový příklad
4. Vzorový příklad
Autor díla: Veronika Procházková

Protože odčítáme, u druhého mnohočlenu je nutné změnit znaménka. V aplikaci Polypad změníme znaménka u konkrétních dlaždic tak, že klikneme na konkrétní dlaždici a poté na tlačítko Negate.

Vzorový příklad
5. Vzorový příklad
Autor díla: Veronika Procházková

Nyní už jen vhodně přesuneme dlaždice k sobě a sečteme:

Vzorový příklad
6. Vzorový příklad
Autor díla: Veronika Procházková

Výsledek:\[ (3x^{2}+y+1)-(x^{2}-2y-2)=2x^{2}+3y+3 \]

V průběhu hodiny žák zkouší několik různých izolovaných modelů, jakmile dojde k modelu generickému, žák dokáže sčítat a odčítat mnohočlen. Kontrola pracovního listu může probíhat buď opět s učitelem pomocí dataprojektoru, nebo ve dvojicích.

Reflexe

Na začátek hodiny doporučuji zkusit s žáky pár jednoduchých příkladů přes dataprojektor a poté nechat žáky pracovat samostatně nebo ve dvojicích. 

Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
pdf
203.13 kB
PDF
PL - Algebraické dlaždice
pdf
1005.86 kB
PDF
Řešení PL - Algebraické dlaždice

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Bc. Veronika Procházková

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence k řešení problémů
  • samostatně řeší problémy; volí vhodné způsoby řešení; užívá při řešení problémů logické, matematické a empirické postupy
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • využívá digitální technologie, aby si usnadnil práci, zautomatizoval rutinní činnosti, zefektivnil či zjednodušil své pracovní postupy a zkvalitnil výsledky své práce