V přípravné třídě se zaměřujeme především na rozvoj hrubé motoriky, jemné motoriky a grafomotoriky. V každé oblasti jsou uvedeny příklady jednotlivých činností, je potřeba dodržet jejich souslednost. Činnosti jsou rozděleny podle obtížnosti, od nejsnazších po nejtěžší. Oblast motorických schopností a dovedností posilujeme s žáky během celého školního roku.
Mnohá cvičení nevyžadují výrobu žádných pomůcek. Pro práci doporučuji využít některé z materiálů uvedených v doporučené literatuře či na obrázcích.
Základní pohyby při psaní a kreslení vychází z hrubé motoriky, z pohybu velkých kloubů. Proto pokud se žákovi kreslení nedaří, je potřeba se zaměřit nejdříve na hrubou motoriku a následně na jemnou motoriku. Z rozvoje hrubé motoriky vychází rozvoj jemné motoriky, z té pak rozvoj grafomotoriky. (Bednářová, J.: Rozvoj grafomotoriky – jak rozvíjet kreslení a psaní. Brno: Computer Press, 2006)
Rozvoji jemné motoriky napomáhají každodenní činnosti, sebeobsluha, manipulační hry, tvořivé a rukodělné činnosti. Pro rozvoj jemné motoriky je vhodné vytvářet přirozené příležitosti, a to nejen ve školním, ale i domácím prostředí (práce s těstem, věšení prádla, sebeobsluha, zavazování tkaniček apod.). V přípravné třídě rozvoj jemné motoriky zařazujeme vždy před grafomotorická cvičení.
Cviky s prsty je podle Rádkové možno rozdělit:
(Motorické listy pro předškolní vzdělávání – Hry s prsty, Náměty pro rozvoj jemné motoriky. Raabe, květen 2000)
A) Podle polohy těla při cvičení: cviky prováděné vstoje, vsedě a vleže;
B) Podle částí horních končetin, kterými cvičíme: cviky prováděné pažemi, rameny a lokty, cviky prováděné zápěstím, prsty a kloubní soustavou ruky;
C) Podle polohy horních končetin (u cviků prováděných v sedě): s pažemi opřenými zápěstím o hranu stolu, s pažemi opřenými lokty o podložku, paže bez opření o podložku, paže svisle podél těla;
D) Podle laterality na cviky prováděné: dominantní rukou, nedominantní rukou, oběma rukama současně;
E) Podle očního kontaktu na cviky prováděné: s očním kontaktem, bez očního kontaktu, se zavřenýma očima, s otevřenýma očima;
F) Podle cíle cvičení na cviky prováděné, cíleně, v rámci výchovné práce, nevědomky;
G) Podle způsobu cvičení: v přesně daném rytmu a následném pořadí, nahodile.
Roličky od toaletního papíru
Žáci si přinesou dvě roličky od toaletního papíru. Žáci stojí před svou lavicí a pravou rukou/dlaní posouvají/kutálí roličku na druhou stranu lavice a poté zpět. Začínají dominantní rukou, poté přechází na levou ruku, obě ruce a ruce se střídají. Po zvládnutí tuto variantu obměníme tak, že žáci postupují stejně, avšak roličku nekutálí dlaní, ale pouze prsty. Žáky tato aktivita baví a je velmi účinná, proto promýšlíme a s žáky zkoušíme i jiné varianty.
Krabičky od sýra
Žáci si opět tyto pomůcky přinesou z domova. Můžeme začít u širších krabiček – např. od sýru Camembert, které slepíme izolepou, aby se neotvíraly. Žák si položí jednu krabičku na stůl a rukou jí kutálí dopředu a zpět, poté levou rukou, v další etapě obě krabičky najednou a poté střídavě oběma rukama (jedna vpřed, druhá vzad). Po zvládnutí tuto variantu obměním tak, že žáci postupují stejně, avšak krabičku nekutálí dlaní, ale pouze prsty. Po zvládnutí celé aktivity a případných obměnách zařadíme krabičky užší, a to od taveného sýra a postupujeme stejným způsobem.
Autor díla: Petra Pšeničková |
Další činnosti pro procvičení prstů: Mlýnek (točení palci směrem k tělu a naopak od těla), Meleme, meleme kávu, Kámen, nůžky, papír, podávání rukou, mávání, tleskání, pleskání, mnutí rukou, mnutí palců, luskání prsty, dirigování, motání klubíčky, ťukání prsty o podložku atd.
Některé hry mohou být doplněny nákresem, u některých stačí slovní komentář. Při aktivitách je jedna ruka je vždy dominantní, leváci používají ruku, která je pro ně přirozená. Mnoho činností je vhodné doprovodit písní či říkankou.
Oblast jemné motoriky rozvíjíme taktéž:
Tyto aktivity rozvíjíme s žáky během vyučovacího dne (není třeba zařazovat přímo před aktivitu – grafomotorika) a taktéž některé vhodné aktivity doporučíme a připomeneme rodičům (např. věšení prádla, manipulace s kuchyňským náčiním, mikádo, modelování, stavebnice apod.).
Učitel sedí s žáky v kruhu nebo žáci mohou sedět v lavici. Každý žák obdrží určitý počet provázků – např. pět. Poté pracuje s provázkem dle zadání: např. vytvoří na provázku uzel, provázek položí na lavici a vytvoří z něj kruh, obdélník, sváže všechny provázky dohromady apod.
Na tuto aktivitu můžeme využít již zakoupených materiálů (dřevěné destičky ve tvaru např. zvířátka, které jsou „proděrované“ a připravené k tomu, aby žáci provázek či tkaničku provlíkali připravenými malými otvory). Destičku si však můžeme vyrobit z tvrdšího kartonu nebo zalaminovaného papíru a otvory vytvořit „děrovačkou“, k provlékání se hodí silnější provázek nebo tkanička od bot, která má neroztřepenou „koncovku“. Pracujeme v kruhu na zemi nebo žáci v lavicích. Takovéto destičky lze vytvářet i tematicky – např. vystřihnout/vyříznout z kartonu obdélník a na karton namalovat pohádkovou postavu z právě čtené pohádky, poté teprve vytvořit otvory.
Autor díla: Petra Pšeničková |
Žáci sedí v kruhu a učitel do nějaké zajímavé neprůhledné nádoby (krabice, sáčku, klobouku) vloží různé předměty. Každý žák si vytáhne 1 předmět, nedívá se na něj a ohmatá jej, poté se snaží poznat, o jaký předmět se jedná. (Využíváme drobných předmětů ze školního a domácího prostředí: jablko, banán, lžička, hrnek, guma, pastelka, nůžky apod.) Aktivitu můžeme obměňovat změnou obsahu vloženého do neprůhledné nádoby: např. „živé“ ovoce nebo zelenina, makety zvířátek apod. Někteří žáci mírně otvírají oči při zkoumání předmětu hmatem, nekáráme je; když aktivitu opakujeme, tak obvykle žák získá větší jistotu a již zvládne zkoumat hmatem a oči nechat zcela zavřené. Taktéž je možné zkoumat předmět za zády.
Autor díla: Petra Pšeničková |
Heslo Motorika v modulu Wiki: http://wiki.rvp.cz/Knihovna/1.Pedagogick%C3%BD_lexikon/M/Motorika
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Inspiromat 2012: Přípravné třídy.
Ostatní články seriálu:
Článek je zařazen v těchto kolekcích: