Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Zobrazit na úvodní stránce článků

 • Co o tobě víme

  Základní vzdělávání
  Praktický příspěvek
  zkušenost
  Výuková aktivita Co o tobě víme vede žáky k tomu, aby si uvědomili, proč je důležité dodržovat zdravý a bezpečný přístup při práci s digitálními technologiemi. Žáci si nejprve zážitkovým způsobem uvědomí, jaké informace o sobě chtějí druhým sdělovat. Poté si společně ve třídě metodou sněhová koule vyberou 10 nejdůležitějších zásad bezpečného chování na digitálních technologiích. Jedná se o aktivitu, kterou může realizovat každý učitel – bez přímého použití technologií. K této aktivitě nejsou potřeba žádné speciální pomůcky.
 • Železo a další významné kovy

  Základní vzdělávání
  Praktický příspěvek
  inspirace
  Železo a další významné kovy nás obklopují téměř při všech našich každodenních činnostech. Výuková lekce se zaměřuje na to, jak se železo získává z přírodních látek a jaké jsou společné a rozdílné vlastnosti některých důležitých kovů. Žáci rozvíjí čtenářské dovednosti při práci s textem a při organizování získaných informací z lineárních textů do grafického zobrazení. Přitom využívají dostupných digitálních aplikací pro zpracování a prezentování vytvořeného diagramu, který zobrazuje společné a rozdílné vlastnosti vybraných důležitých kovů.
 • Když žákům začne záležet na kvalitních informacích

  Gymnaziální vzdělávání
  Praktický příspěvek
  zkušenost

  Článek je součástí učitelského Spomocnika na adrese https://spomocnik.rvp.cz.

  Dokážou žáci rozeznat relevantní, nezaujaté a věrohodné zdroje? A záleží jim vůbec na kvalitních informacích? A pokud ne, co se musí stát, aby se to změnilo?
 • Setkání s osobností – Kamil Kopecký

  Neformální vzdělávání
  Informativní příspěvek
  Článek informuje o prezentaci docenta Kamila Kopeckého, která se konala jakou součást cyklu Setkání s osobností. Kamil Kopecký je odborník zabývající se mimo jiné problematikou bezpečného internetu, riziky internetové komunikace a také počítačovou kriminalitou. Ve své prezentaci se zaměřil na problematické jevy online výuky a také na nové trendy počítačové kriminality a kyberšikany. Svůj výklad doplňoval atraktivními příklady z praxe. Podělil se také o zkušenosti z přípravy úspěšného dokumentu V síti.
 • Chemie mobilního telefonu

  Základní vzdělávání
  Praktický příspěvek
  inspirace
  Článek přináší aktivitu, ve které se žáci seznamují s prvky a sloučeninami mobilního telefonu a jejich využitím v konkrétních částech telefonu. Přitom pracují s textem, ve kterém vyhledávají důležité informace a zaznamenávají je do pracovního listu. Důležitou součástí aktivity je reflexe toho, co nového se žáci naučili a jak se jim v rámci aktivity spolupracovalo ve skupině.

NEJNOVĚJŠÍ KOMENTÁŘE
AKTUÁLNĚ NEJKOMENTOVANĚJŠÍ ČLÁNKY
NEJČTENĚJŠÍ ZA 30 DNŮ