Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Informujeme > Aktuální témata > HZS Středočeského kraje, videoprojekt OČMU:...

Ikona teoreticky

HZS Středočeského kraje, videoprojekt OČMU: Prodlužovací kabely mohou zkazit vánoční pohodu

Ikona odbornost
Autor: Ing. Mgr. Hynek Černý - HZS Středočeského kraje
Anotace: V zimním období vám představujeme další výukový film z cyklu OČMU HZS Středočeského kraje na téma prodlužovací kabely. Klip se zaměřuje na zvýšení opatrnosti obyvatel při zapojování a manipulaci s prodlužovacími kabely a vánočním osvětlením. Nesprávnou manipulací může dojít k nebezpečí vzniku požáru.
Téma příspěvku:Jiné vzdělávací obory obecně
Klíčová slova: požár, domácnost, požární ochrana, OČMU, ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí, protipožární ochrana, HZS Středočeského kraje, vánoční osvětlení, prodlužovací kabel, www.KlipyOCMU.cz
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

„Nevhodně používané prodlužovací kabely pro vánoční osvětlení mohou způsobit požár,“ upozorňují hasiči.  

Prodlužovací kabely nazývané prodlužovačky máme všude kolem nás, najdeme je v domácnostech i v zaměstnání. S předvánočním obdobím používání prodlužovaček stoupá z důvodu světelné výzdoby oken, domů nebo přilehlých dřevin. Nezřídka se stává, že vně budovy není elektrická zásuvka, a tak lidé natáhnou prodlužovací kabel z bytu a přivřou ho do okna nebo dveří.

V případě dlouhodobějšího stlačení kabelu může dojít k poškození vnitřní izolace a následnému elektrickému zkratu. I když v tom okamžiku jističe odpojí elektrický proud, místo stlačení může být zahřáté natolik, aby iniciovalo vznik požáru, což v případě dřevěných vstupních dveřích, které jsou často jediným únikovým východem z rodinného domu, může mít fatální následky. Obdobně situace, kdy osvětlení venkovních truhlíků na okně dětského pokoje napájí stlačená prodlužovačka, je velice riziková.

Proto hasiči doporučují: „Zkontrolujte si prodlužovací kabely, jestli nejsou viditelně poškozené, ať už promáčklé, skřípnuté za nábytkem nebo přelomené. A pokud ano, je nezbytné stávající prodlužovačky odpojit a nahradit novými.“

Dále hasiči připomínají, že prodlužovací kabely by měl každé dva roky zkontrolovat revizní technik-elektrikář.

Podrobnější informace k požárům vzniklým od prodlužovacích kabelů vysvětlí v krátkém preventivním klipu expertní vyšetřovatel příčin požárů kpt. Ing. Ondřej Sanža Šafránek z Technického ústavu požární ochrany.

Videoklip s názvem „Jak mohou prodlužovací kabely způsobit požár“ je ke zhlédnutí zde.


Podrobnější informace od HZS ČR jsou k dispozici zde.

Doplňující informace z oblasti první pomoci jsou ke stažení zde.

Veškerá již natočená videa můžete najít na internetových stránkách www.klipyocmu.cz.

Za jakékoliv kladné i záporné připomínky a náměty předem děkujeme a očekáváme je na níže uvedených e-mailových adresách:

  • Vedoucí projektu kpt. Ing. Mgr. Hynek Černý, vrchní komisař, koordinátor-metodik, hynek.cerny@sck.izscr.cz
  • Zástupce kpt. Ing. Hana Pinkasová Dejlová, vrchní komisař, koordinátor, hana.pinkasova@sck.izscr.cz
  • Záštitu nad projektem převzal plk. Ing. Jan Ryšavý, vrchní rada, náměstek ředitele HZS Středočeského kraje pro prevenci a civilní nouzovou připravenost.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 17. 01. 2017
Zobrazeno: 2287krát
TOP příspěvek
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 5

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 4
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
2 uživatelé Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
ČERNÝ - HZS STŘEDOČESKÉHO KRAJE, Ing. Mgr. Hynek. HZS Středočeského kraje, videoprojekt OČMU: Prodlužovací kabely mohou zkazit vánoční pohodu. Metodický portál: Články [online]. 17. 01. 2017, [cit. 2020-05-31]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/ZIB/21225/HZS-STREDOCESKEHO-KRAJE-VIDEOPROJEKT-OCMU-PRODLUZOVACI-KABELY-MOHOU-ZKAZIT-VANOCNI-POHODU.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.