Velká francouzská revoluce
Spojení metod kritického myšlení a OSV při seznámení žáků s kořeny státního svátku Francie.
Cíl:
- oborový
- žáci a žákyně se seznámí s pojmem Velká francouzská revoluce, uslyší francouzskou hymnu
- vyhledají klíčová místa uvedeného období, uvědomí si rozdíl mezi pojmy monarchie absolutní, konstituční, republika
- dovednostní
- vyhledají v textu příslušné informace, vytvoří si smysluplný zápis
- postojové
- vysloví vlastní názor na vybrané články Deklarace práv člověka a občana, své názory podloží argumenty
Postup
Před vlastní prací v Atlase Novověk II. si vyhledáme a prohlédneme mapu č. 1 - stav Evropy před revolucí.
Evokace
- poslech Marseillaisy (žáci jsou vyzváni, aby poslouchali text písně bez mluvení)
- zápis individuálních myšlenek na základě poslechu tzv. volným psaním
- sdílení zápisu ve dvojicích
- dobrovolníci přečtou své zápisy nahlas před celou třídou, a to buď celé, nebo vybrané části
Předpoklad učitele: někteří žáci poznají francouzskou hymnu, většina z nich napíše, že se jedná o píseň slavnostní, bojovnou, vítěznou, vyjadřující hrdost, nadšení, odhodlání...
Uvědomění
- rozhovor s celou třídou
- připomínka situace v habsburské monarchii od nástupu Habsburků, stavy, nespokojenost stavů, povstání a následek Bílé hory, osvícenští panovníci
- minilekce učitele
- Francie za Ludvíka XVI. - stavy privilegované a neprivilegované, finanční krize - revoluce - pád Bastilly 14. 7. 1789 - požadavky Národního shromáždění
- práce s úryvkem dokumentu Deklarace práv člověka a občana (deklarace str. 30 - 31)
- žáci samostatně čtou text v učebnici
- provedou zápis podvojným deníkem (každý žák si vypíše úryvek - třeba 1 větu - a napíše vlastní komentář, čím ho úryvek oslovil)
- žáci si v přátelských skupinách přečtou úryvky navzájem, za každou skupinu mluvčí vybere hlavní myšlenku, shrne ji a přednese třídě (v zápisech se projeví vztah žáků obecně k právu člověka, dají najevo své znalosti o současných právních dokumentech - Základní listina lidských práv a svobod)
- práce s textem - str. 28 - 37
- 5 skupin (stejné skupiny jako u bodu 3)
- osnova článku, konstituční monarchie a republika a Jakobínská diktatura
- politické kluby a Jakobíni
- vnější ohrožení Francie
- pád monarchie (píseň Marseilleisa)
- popis obrázků v učebnici - doprovod textu (významné postavy)
- 5 skupin (stejné skupiny jako u bodu 3)
- skupiny zapíší hlavní myšlenky svých úkolů na papíry A4 ve skupinách a vyvěsí ve třídě tak, aby byly přístupné všem žákům, následuje individuální čtení ve stejné době
Reflexe
- žáci ve stávajících skupinách vytvoří nejméně 3 otázky, které se týkají života Francie a jiných částí Evropy v historické i současné době - např.: Za jakých podmínek by zůstala Francie republikou? Myslíte si, že situace ve Francii ovlivnila naše panovníky a podle čeho tak soudíte? Kdy slaví Francie státní svátek a úroč?
- žáci se vyjádří k vlastní práci v hodině, přečtou si znovu své texty po úvodním poslechu Marseillaisy a zformulují názor, zda je píseň odrazem doby
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.