Odborné články Základní vzdělávání Můj první e-mail francouzsky (A1)
Odborný článek

Můj první e-mail francouzsky (A1)

Anotace

V prakticky zaměřené hodině se žáci naučí napsat svůj první e-mail ve francouzštině. Aktivita je přivede k rozlišení formálního a neformálního stylu, osvojí si slovní zásobu pro pozdrav, oslovení i rozloučení a s pomocí digitálního nástroje si vše ověří v praxi. Výstupem bude jednoduchý, ale autentický e-mail novému kamarádovi ve Francii. I úplní začátečníci zažijí pomocí metody CLIL radost z toho, že dokážou sami komunikovat v cizím jazyce.

Úvod

Stupeň vzdělávání: SŠ/G/ZŠ/lyceum (úroveň A1)

Věková skupina: 12–16 let

Vzdělávací obor: další cizí jazyk

Tematický okruh: psaní e-mailu

Časová dotace:

  • Výuka: 45 minut
  • Příprava: 10 minut

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

Oborové:

Žáci a žákyně:

  • se umí jednoduše představit:

    – napsat / jednoduše říct: Je m’appelle…, J’ai … ans, J’habite à…

     – krátce popsat svou rodinu (J’ai une sœur, Mon frère s’appelle…)

  • časují sloveso être (včetně záporu):

    – např. Je suis à Paris, Je ne suis pas à l’école.

  • znají základní slovní zásobu pro pozdravy a rozloučení:

    – formální: Bonjour Monsieur/Madame, Cordialement, Je vous écris pour…

     – neformální: Salut, Ça va?, Bisous

  • ovládají základní fráze pro popis každodenních témat (rodina, záliby, škola):

    – poradí si s těmito výrazy s podporou učitele nebo slovníku

     – angličtina může být použita jako pomocný jazyk (CLIL metoda)

 

Digitální:

Žáci a žákyně mají své e-mailové adresy a základně se orientují ve struktuře e-mailu:

  • Úvod – Tělo – Závěr

Přínos využití digitálních technologií:

Po této vyučovací hodině budou umět i ti nejmladší žáci a začátečníci ve francouzštině napsat obsahově i formálně správný e-mail. Upraví si finální text a e-mail odešlou. Výstup sdílí se svým učitelem.

Cíl

Žáci a žákyně samostatně vytvoří jednoduchý e-mail ve francouzštině, v němž správně použijí základní slovní zásobu a fráze odpovídající formálnímu nebo neformálnímu kontextu a pochopí rozdíl mezi oběma styly psaní.

POPIS VÝUKOVÉ AKTIVITY

EVOKACE

Formální versus neformální e-mail (10 minut)

V úvodní části hodiny učitel aktivuje žáky pomocí evokace předchozích znalostí. Zeptá se, jaké typy e-mailů znají (formální, neformální) a v jakých situacích upřednostňují e-mailovou komunikaci například před chatem na sociálních sítích. Poté si projdou základní části e-mailu  (úvod, tělo, závěr) nejprve v češtině, poté ve francouzštině. Viz prezentace ZDE.

Ukázka prezentace, autor: Pavlína Jurzykowská, Canva

Poslední slide – návrh samotného e-mailu – si necháme na hlavní část hodiny, samotnou tvorbu e-mailu. Se žáky si ale nejdříve projdeme základní slovní zásobu pro e-mailové oslovení / pozdrav a rozloučení – neformální a formální.

  • Un e-mail informel / Neformální e-mail (příteli):

"Salut" (Ahoj)

"Ça va?" (Jak se máš?)

"Bisous" (Pozdravy, polibky)

  • Un e-mail formel / Formální e-mail (učiteli, instituci):

"Bonjour Monsieur/Madame" (Dobrý den pane/paní)

"Je vous écris pour…" (Píšu Vám kvůli…)

"Cordialement" (S pozdravem)

 

UVĚDOMĚNÍ

Psaní e-mailu novému korespondenčnímu kamarádovi ve Francii (30 minut)

Individuální práce: Žák/žákyně rozhodne, jestli je pro navázání kontaktu se žákem/žákyní přátelské školy ve Francii vhodnější formální nebo neformální první úvodní e-mail. 

  • neformální: např. e-mail kamarádovi (plán na víkend)
  • formální: např. e-mail učiteli (omluva z hodiny)

 

Ukázka výstupu, Akademické lyceum Futurum (1. rok výuky francouzštiny)

Žáci postupně tvoří e-mail svému novému korespondenčnímu kamarádovi ve Francii. Popisují svou rodinu, bydliště, záliby, oblíbené školní předměty atd. Poté fiktivní e-mail odešlou svému učiteli. Ten do příští hodiny e-maily zkontroluje a upozorní na případné nepřesnosti.

Reflexe

Formální, nebo neformální? (5 minut)

Žáci si nakonec formou online kvízu ověří, jestli umí na základě osvojené slovní zásoby rozhodnout, který z reálných e-mailů je formální a který neformální. Online digitální aktivita poslouží jako reflexe naší výukové aktivity – potvrdí nebo vyvrátí, do jaké míry žáci pochopili rozdíl ve formulacích a slovních vazbách pro pozdrav či rozloučení ve formálních a neformálních e-mailech.

Hru naleznete ZDE.

Autorka: Pavlína Jurzykowská

 

Reflexe

Zkušenosti z ověření ve výuce: Žáci v mé třídě mají za sebou pouze 15 vyučovacích hodin francouzštiny, jsou tedy úplní začátečníci. Bylo nám ale líto nevyužít nabízenou reálnou možnost psát si se žáky z Francie, a tak jsme se do psaní e-mailů pustili i na začátečnické úrovni. Během psaní e-mailů jsem žákům právě kvůli nízké úrovni znalosti francouzštiny dovolila použít i anglické výrazy všude tam, kde jim chyběla francouzská slovní zásoba – například u detailnějších popisů koníčků nebo snů a plánů do budoucna (metoda CLIL).

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská, DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • vytváří a upravuje digitální obsah, kombinuje různé formáty, vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků
  • Gymnázium
  • Kompetence digitální
  • vytváří, vylepšuje a propojuje digitální obsah v různých formátech; vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků;

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová

Organizace prostorová:

Školní třída

Nutné pomůcky:

PC, internet