Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Výukové aktivity pro rozvoj čtenářské, matematické a digitální gramotnosti na 1. stupni ZŠ II.
Odborný článek

Výukové aktivity pro rozvoj čtenářské, matematické a digitální gramotnosti na 1. stupni ZŠ II.

Anotace

Seriál článků přináší učitelům další ukázky výukových aktivit, tentokrát na společné téma Znám místo, kde žiji, pomocí kterých lze rozvíjet čtenářskou, matematickou a digitální gramotnost na 1. stupni základní školy. Představované aktivity je s drobnými úpravami možné využít i pro žáky vyšších ročníků. Náměty pro výuku v různých vyučovacích předmětech byly vytvořeny v rámci projektu Podpora práce učitelů (PPUČ), jehož realizátorem je Národní ústav pro vzdělávání.

Čtenářská, matematická i digitální gramotnost jsou mnohdy v našich hlavách automaticky spojovány s jejich doménovými předměty – českým jazykem, matematikou a ICT. Tyto vyučovací předměty opravdu pokládají základy a učí naše žáky první krůčky, bez kterých by se ve škole nemohli pořádně rozběhnout, ale bez ostatních předmětů by zas neobjevili neprobádaná zákoutí a tajemné světy chodeb, sklepů i půd. A už jen skutečnost, že si tuhle vzájemnou spojitost začneme více uvědomovat, že o ní budeme přemýšlet, nebo se třeba bavit na toto téma s kolegy ve sborovně, může gramotnostem a skutečnému světu venku otevřít dveře i do naší vlastní výuky.

Tým garantů pro vzdělávání na 1. stupni základní školy společně s pedagogy pilotních škol projektu Podpora práce učitelů a dalšími učiteli z praxe pro vás připravil seriál článků na společné téma Znám místo, kde žiji. Každá vzdělávací oblast prvního stupně ZŠ v něm má své zastoupení a vy se jejich prostřednictvím můžete nejen nechat inspirovat pro svou vlastní práci s dětmi, ale i zjistit, jak si pouze rámcově navrženou aktivitu učitel z praxe ve spolupráci s naším garantem přetvořil tak, aby co nejvíce vyhovovala nejen jeho žákům a jemu samotnému, ale zohledňovala také jeho vlastní výukový styl, specifika třídy, reálný čas i konkrétní tematický plán.

Budeme velmi rádi, pokud vás zkušenosti vašich kolegů budou inspirovat k tomu, abyste si z nabízených aktivit některou vybrali a sami si je ve výuce vyzkoušeli. A ještě radši budeme, když se s námi o své zkušenosti následně podělíte ať už formou komentářů ke zveřejněným článkům našeho seriálu, nebo rovnou jako autoři vlastních příspěvků.

Protože gramotnosti jsou opravdu téma nás všech.

Další inspiraci naleznete v seriálu článků Výukové aktivity pro rozvoj čtenářské, matematické a digitální gramotnosti na 1. stupni ZŠ I.

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Simona Šedá

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.