Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Odborné vzdělávání > Šedesát let v odborném školství

Ikona informativni

Šedesát let v odborném školství

Autor: PhDr. Zoja Franklová
Anotace: Před šedesáti lety byl založen Národní ústav odborného vzdělávání. Za tu dobu působil pod různými názvy a staral se o úroveň odborného vzdělávání. Článek pojednává o změnách v činnosti ústavu v souvislosti s proměnami odborného školství.
Klíčová slova: historie, NÚOV, Národní ústav odborného vzdělávání
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

Národní ústav odborného vzdělávání (NÚOV) byl založen právě před šedesáti lety. I když působil pod různými názvy, jeho poslání bylo po celou dobu podobné – starat se o úroveň odborného vzdělávání v České republice. Po šedesáti letech existence se změnilo téměř všechno - školy už nepodléhají „socialistické“ idelologii, změnily se společenské podmínky, požadavky zaměstnavatelů, poptávka žáků, skladba škol i oborů.

Změnilo se ale i celé pojetí vzdělávání. Dříve měly školy připravit úzce specializované odborníky, kteří budou s velkou pravděpodobností vykonávat stejnou profesi po celý život. Dneska mají připravit lidi, kteří budou sice ovládat určitou profesi, ale zároveň budou připraveni se celý život učit nové věci.

Právě perspektiva celoživotního vzdělávání je nosným motivem probíhající reformy ve školství. NÚOV už proto nevytváří centrální osnovy závazné pro všechny, ale pomáhá školám najít vlastní cestu k modernizaci vyučování a přispívá k rychlému rozvoji vzdělávání dospělých. To je také cílem několika národních projektů, kterými se NÚOV intenzivně zabývá a díky nimž by měly akcelerovat změny jak v počátečním, tak v dalším vzdělávání. K těmto projektům patří i Metodika II., díky níž existuje Metodický portál rvp.cz.

 


Příloha článku obsahuje nástin vývoje Národního ústavu odborného vzdělávání od padesátých let minulého století po současnost.

Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
Odstranitdoc52 kBNÚOV v datech
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 21. 10. 2010
Zobrazeno: 2999krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 3.5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
1 uživatel Hodnocení článku : 4
1 uživatel Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
FRANKLOVÁ, Zoja. Šedesát let v odborném školství. Metodický portál: Články [online]. 21. 10. 2010, [cit. 2020-08-06]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/O/9817/SEDESAT-LET-V-ODBORNEM-SKOLSTVI.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.