Projekt je zaměřen na realizaci průřezového tématu environmentální výchova ve spojení s pracovní činností, výtvarnou, hudební a etickou výchovou a přírodovědou v druhém období prvního stupně základní školy. Měl by vést děti k myšlení na své zdraví, ekologickému myšlení, vnímání různých ekologických problémů a plánování způsobů řešení v rámci „dětských“ možností. Žádoucí je spolupráce s rodiči. Projekt je odučen na malotřídní škole ve 4. a 5. ročníku. Byl upraven a od konce září znovu probíhá.
Cíle:
- uvědomit si spoluzodpovědnost člověka a sebe samého za současný i budoucí stav přírody
- dbát na smysluplné využívání přírodních zdrojů
- nabýt povědomí o ekologii, recyklaci a přírodních zdrojích
- v průběhu projektu tvořit z přírodních a odpadních materiálů
Časová dotace: 3 měsíce
Cílová skupina: žáci 10 – 12 let
Části projektu:
- měsíc ZÁŘÍ
- měsíc ŘÍJEN
- měsíc LISTOPAD
1. měsíc ZÁŘÍ (začínáme posledním týdnem)
4. týden
HUDEBNÍ VÝCHOVA 1 hodina
Motivace: videoklip Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře Září
Realizace:
- společná práce s textem - diskuse nad obsahem (krásy přírody, podzim...)
- poslech
- zpěv s doprovodem (kytara, klavír)
- pojmy umělá píseň, skladatel, textař
http://www.youtube.com/watch?v=Iw6okDgxgS4 - video k písni Září
http://uhlir.host.sk/texty/74.htm - slova písně Září + akordy
PŘÍRODOVĚDA 1 hodina
Motivace: krásy podzimní přírody v návaznosti na píseň Září
Realizace:
Práce ve skupinách
- rozdělení do skupin
- rozdání rolí pro zvýšenou efektivitu (kontrolor - řídí činnost, mluvčí - prezentuje výsledek, konzultant - řeší s vyučujícím příp. nejasnosti)
- zadání: Co mám rád/a na podzimní přírodě – o co bych nechtěl přijít?
- forma zpracování: v heslech
- prezentace všech nebo vybraných skupin
Diskuse
- výběr nejzajímavějších hesel se zápisem na tabuli
- pojem EKOKODEX - Co je KODEX?, Co by mohl být EKOKODEX? (ekologický zákoník, sbírka pravidel na ochranu přírody apod.)
- přírodní zdroje a jejich šetření
- přeměna hesel zapsaných na tabuli v body EKOKODEXU (rozpracovaná verze)
2. měsíc ŘÍJEN
1. týden
HUDEBNÍ VÝCHOVA 1 hodina
Motivace: videoklip Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře Chválím tě, Země má
Realizace:
- společná práce s textem - diskuse nad obsahem (dary a kouzla Země - zelená tráva, žár i mráz..., přání pro obyvatele Země z textu - vláha pro rostliny, mír, klid..., přání pro Zemi se zápisem na tabuli - Co bych Zemi přál/a?)
- pojmy: bárka zázraků
- poslech písně
- zpěv po částech s doprovodem (kytara, klavír)
- opakování pojmů: umělá píseň, skladatel, textař
http://www.youtube.com/watch?v=tgra1vsjDas - video Chválím tě, Země má
http://uhlir.host.sk/texty/18.htm - text písně Chválím tě, Země má
PŘÍRODOVĚDA + VÝCHOVA KE ZDRAVÍ 1 hodina
Motivace: jeden z navrhnutých bodů pro EKOKODEX o přírodních zdrojích a jejich šetření
Realizace: Vycházka do přírody v okolí školy za účelem sběru přírodnin použitelných v pracovních, později výtvarných činnostech (listy – hlavně javorové, šípky, slupky z kaštanů, kaštany a jiné svou strukturou zajímavé přírodní materiály). Cestou je vhodné komentovat zajímavé přírodní úkazy, nevhodnou činnost člověka, která se podepisuje na stavu přírody (odpadky kolem cest, nedovolená těžba dřeva… - etická výchova). V rámci výchovy ke zdraví vzpomeneme vhodné volnočasové aktivity (pobyt venku, v přírodě, na čerstvém vzduchu).
Samostatná práce
- zadání úkolu: Pokusme se nasbírat materiál do pracovních činností, abychom ušetřili papír a lepidlo.
- zadání domácího úkolu pro zájemce a jejich rodinné příslušníky: sbírat a nosit do ZŠ různé přírodniny vhodné k tvoření v pracovních činnostech a ve výtvarné výchově.
Společná činnost
- případné doplnění bodů v návrhu pro EKOKODEX
PRACOVNÍ ČINNOSTI 1 hodina
Motivace: připomenutí vytyčeného úkolu z hodiny přírodovědy: Pokusme se nasbírat materiál do pracovních činností, abychom ušetřili papír a lepidlo.
Brainstorming: Co bychom z přírodnin mohli vyrobit?
Realizace:
Práce ve dvojicích
- Kytice z javorového listí
- pomůcky: pouze nit, čerstvé (ne lisované) javorové listí
vzájemná pomoc při tvorbě, výměna rolí on-line postup ve fotografiích krok za krokem, podle kterého tvorbu zvládnou i děti samotné, najdeme na http://www.zivotnistyl.cz/clanky/hobby/1043/ruze-z-javoroveho-listi.htmlEvaluace:
Bavila nás práce? Pobavili jsme se, vhodně využili volný čas a co ještě? (Šetřili životní prostředí při činnosti bez papíru, lepidla …)
1. Kytice z javorového listí Autor©Petra Cemerková Golová VÝTVARNÁ VÝCHOVA 2 hodiny
Motivace: Dokážeme napodobit dílo přírody? Pokusme se o to.
Realizace:
Samostatná práce
- Podzimní listí
- pomůcky: tuš, nepíšící fix, voskové pastely
- stanovení pravidel pro nerušenou tvorbu - se zápisem na tabuli (opatrnost při práci s tuší ... )
- pojmy: teplé barvy, linie
- vlastní práce - výtvarné vyjádření barevnosti přírodních objektů
Evaluace:
- Diskuse nad otázkou, která byla položena v úvodu hodiny.
2. Listí Autor©Petra Cemerková Golová 2. týden
PŘÍRODOVĚDA 1 hodina
Motivace: konečná úprava bodů pro EKOKODEX, zaslání hotového spisu za celou třídu do ekologické soutěže, kterou pořádá DDM (Třinec – dle možností)
Realizace:
Práce ve skupinách
- rozdělení do skupin
- rozdání rolí pro zvýšenou efektivitu (kontrolor - řídí činnost, mluvčí - prezentuje výsledek, konzultant - řeší s vyučujícím příp. nejasnosti)
- zadání: Krasopisně přepište či ilustrujte přidělené nebo vylosované body.
- vlepování jednotlivých bodů do spisu
Evaluace:
- společné hodnocení díla
3. Ekokodex Autor©Petra Cemerková Golová PRACOVNÍ ČINNOSTI 1 hodina
Motivace: práce s ořechovými skořápkami - netradičním materiálem, který je šetrný k životnímu prostředí (Podstatná je předešlá spolupráce s rodiči při sběru skořápek.)
Téma: Sklizeň darů přírody
Realizace:
Práce v malých skupinách
- Hroznové víno z ořechových skořápek
- pomůcky: skořápky, tuš, temperové barvy, houbička, štětec, lepidlo
- rozdělení do skupin po třech
- rozdání rolí pro zvýšenou efektivitu (pojem: manufaktura - jeden lepí, druhý tvoří pozadí, třetí kreslí linie a barví hrozny.)
- pojmy: studené barvy
- úklid třídy - řádné vymytí štětců (Šetříme přírodu i tím, že nenecháme štětce zaschnout a nepořizujeme stále nové, šetříme vodou - nenecháváme ji puštěnou, správně zavíráme kohoutek ... )
4. Hroznové víno z ořechových skořápek Autor©Petra Cemerková Golová 3. týden
PRACOVNÍ ČINNOSTI 1 hodina
Motivace: Co se děje na podzim na polích? Jak se říká pražené kukuřici?; práce s popcornem (pražená kukuřice)
Téma: Sklizeň kukuřice
Realizace:
Práce ve dvojicích
- Kukuřice z popcornu
- pomůcky: tuš, vodové barvy, lepidlo, popcorn
- stanovení pravidel pro dvojici
- zdůraznění pravidel využívání některých přírodních zdrojů - při úklidu
5. Kukuřice z popcornu Autor©Petra Cemerková Golová 4. týden
PŘÍRODOVĚDA 2 hodiny
Motivace: Návštěva výstavy místního svazu zahrádkářů
Realizace:
Samostatná práce
- zadání: nasbírat potřebné informace o pěstování okrasných a užitkových rostlin
- pojmy: indiánská okurka, ekologické pěstování, bio produkt, okrasná rostlina, užitková rostlina
- slunečnice - pozorování pro kresbu ve výtvarné výchově
Evaluace:
- společné hodnocení výstavy, zopakování některých pojmů
6. Výstava místního svazu zahrádkářů Autor©Petra Cemerková Golová VÝTVARNÁ VÝCHOVA 1 hodina
Motivace: vzpomínka na návštěvu zahrádkářské výstavy, naši příbuzní mezi členy svazu
Realizace:
Samostatná práce
- Slunečnice
- pomůcky: suché pastely, skutečná slunečnice
- vlastní kresba - vyjádření kontrastu přírodních forem a pozadí
Evaluace:
- společné hodnocení jednotlivých prací
7. Slunečnice - suchý pastel Autor©Petra Cemerková Golová 3. měsíc LISTOPAD
1. týden
PŘÍRODOVĚDA 1 hodina
Motivace: Herbář – ekologické soutěž pro jednotlivce pořádaná DDM Třinec (dle možností)
Realizace:
Práce ve dvojicích
- rozdělení do dvojic - spolupráce, výměna rolí
- práce s encyklopediemi a internetem
- pojmy: on-line herbář, on-line encyklopedie rostlin, seznam ohrožených rostlin
- zadání: Zjistěte názvy stromů, ze kterých pocházejí přidělené listy. (Lze použít listy přinesené z vycházky. Bude je zřejmě třeba doplnit. Doporučuji pořídit za spolupráce s rodiči.)
http://kvetena.cz/ - encyklopedie rostlin
http://www.onlineherbar.estranky.cz/ - on-line herbář bylin pro představu herbáře
PRACOVNÍ ČINNOSTI 1 hodina
Motivace: Herbář – ekologické soutěž pro jednotlivce
Realizace:
Samostatná práce
- pomůcky: štítky k nalepení (v příloze), lepidlo, lisované listy, listy papíru
- vzhled stránky herbáře
- konečná úprava
- konzultace s vyučujícím (nejasnosti při identifikaci listu, otázky k úpravě...)
- zadání domácího úkolu: kompletace a případné doplnění herbáře
8. První listy do herbáře Autor©Petra Cemerková Golová Společná práce
hodnocení jednotlivých dílek
2. týden
PRACOVNÍ ČINNOSTI 1 hodina
Motivace: Co nám z přírodnin zbylo? Jak zbylý materiál využijeme?
Realizace:
Práce ve dvojicích
Podzimní paleta
- postup: http://www.i-creative.cz/category/podzimni-namety/page/6/
- pomůcky: přírodní materiál (suchý, drobný), lepidlo, štětec
- stanovení pravidel pro dvojici
- připomenutí pravidel čerpání některých přírodních zdrojů - při úklidu
Evaluace:
- společné hodnocení, zhotovení nástěnky
- diskuse na téma: využití zbytků
3. týden
HUDEBNÍ VÝCHOVA + VÝCHOVA KE ZDRAVÍ + ETICKÁ VÝCHOVA 1 hodina
Motivace: videoklip Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře Neopouštěj (staré věci pro nové)
Realizace:
- společná práce s textem - diskuse nad obsahem (staré a nové věci, konzumní společnost, hodnoty člověka - etická výchova)
- poslech
- zpěv s doprovodem (kytara, klavír)
- hra jednoduchých písní na Orffovy nástroje rytmické a melodické
http://uhlir.host.sk/texty/44.htm - text písně Neopouštěj s akordy
http://www.youtube.com/watch?v=iM0gYuPxgm0 – video písně Neopouštěj
PŘÍRODOVĚDA + ICT 1 hodina
Motivace: píseň NEOPOUŠTĚJ (staré a nové věci, využití starého)
Realizace:
Práce ve dvojicích s internetem
- pojmy: tříděný odpad, recyklace, kontejner na tříděný odpad, přírodní zdroje
- zadání: Vyplňte pracovní list. Vyhledejte pomocí internetu potřebné informace. (Přiložené listy lze buď vytisknout nebo stáhnout na žákovské PC pro přímou práci s počítačem).
- stanovení pravidel pro nerušenou práci s PC - konzultace se spolužákem ve dvojici, konzultace s vyučujícím
Evaluace:
- společná kontrola vyplněného, námitky, připomínky
http://www.tonda-obal.cz/ - stránky o ekologii pro děti
http://www.jaktridit.cz/ - velmi přehledně vytvořené stránky o třídění (zajímavosti, odpovědi na často frekventované otázky, fotografie)
PRACOVNÍ ČINNOSTI 1 hodina
Motivace: píseň Neopouštěj – Jak se dá využít starý nebo použitý materiál? Jak říkáme tomuto procesu?
Realizace:
Společná práce
- Hra: Co se dá vyrobit z… ?
Připravíme si kalíšek od čajové svíčky, ruličku toaletního papíru, prázdný sáček od čaje (na tea bag folding), kulatou krabičku od sýra, plechovku, víčka od PET lahví… Předměty uložíme do krabice. Jeden vytáhneme, ukážeme dětem a položíme otázku: Co se dá vyrobit z… ? Žák, který první správně odpoví, získá vytažený předmět a má bod. Vítěz s největším počtem bodů získává právo první volby při výběru čajových sáčků na tea bag folding techniku.
- kytička z čajových sáčků – on-line postup na fotografiích na http://www.brydova.cz/techniky/7-techniky/334-tea-bag-folding, součástí je video
- pomůcky: prázdné obaly od čajových sáčků
Evaluace:
- Společná debata: Jak se nám práce s odpadním materiálem líbila? Dá se tvořit z odpadu? Mohl by být výrobek vhodným dárkem? Zatížili jsme naší tvorbou nějak přírodu?
9. Kytičky z čajových sáčků Autor©Petra Cemerková Golová Rizika projektu:
- poměrně složitá příprava učitele (sběr přírodních materiálu, sběr materiálů vhodných k recyklaci, dlouhodobý sběr čajových sáčků)
- neochota rodičovské veřejnosti podílet se na sběru potřebných materiálů
- neekologické chování dospělých – špatný příklad pro děti
Závěrečné hodnocení projektu:
Podle ohlasů dětí i rodičů soudím, že projekt byl a stále je pro žáky přínosem. Žáci získali povědomí o recyklaci a ochraně přírody. Diskutovali o problémovém chování člověka k životnímu prostředí a naplánovali pomocí EKOKODEXU možná řešení. V rámci projektu se zúčastnili dvou ekologických soutěží, které pořádal místní DDM. Pomocí internetu vyhledávali informace o třídění odpadů a při tvorbě herbáře pracovali s on-line encyklopedií rostlin. Vyzkoušeli si práci s přírodním materiálem, který je šetrný k životnímu prostředí, a recyklovali. Pozorovali a sbírali přírodniny, vyvozovali závěry pro jejich využití a při tvorbě v pracovních činnostech s nimi experimentovali.
10. Diplom a cena za 1. místo v ekologické soutěži Ekokodex (spolupráce s DDM Třinec) Autor©Petra Cemerková Golová Žáci si cenu v podobě zábavného výukového programu na téma les opravdu užili. Zhlédli prezentaci věnovanou tématu, poznávali přírodniny, pracovali ve skupinách a soutěžili. Přestože si neodnesli hmotné ceny, byli nadšení a do školy se vrátili bohatší o vědomosti, zážitky a zkušenosti.
11. Co k čemu patří? Autor©Petra Cemerková Golová
12. Sestavování potravních řetězců Autor©Petra Cemerková Golová
13. Vyhledávání správných trojic – pták, pták v letu, hnízdění Autor©Petra Cemerková Golová
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.