Jedním z nejlepších možných zdrojů pro práci s rozmanitostí jsou příběhy těch, kteří ji zažívají na vlastní kůži. Ne vždycky je však snadné se k takovým příběhům dostat. O to větší možnosti skýtají publikace, které tyto biografické příběhy zprostředkovávají. Takovou je i knížka Ženy odjinud od Pavly Frýdlové. S biografickými příběhy této knihy budeme pracovat.
Cíl: Získání představy o životních zkušenostech migrantů.
Forma práce: Domácí úkol, práce v malých skupinkách, samostatná práce – psaní eseje.
Pomůcka: FRÝBOVÁ, Pavla. Ženy odjinud. Nakladatelství Lidové noviny, 2009.
Popis v krocích
Krok 1: Knížka Ženy odjinud obsahuje biografické příběhy deseti žen. Rozdělte třídu tak, aby vždy několik žáků nebo studentů dostalo za úkol přečíst si do příští hodiny jeden z těchto příběhů.
Krok 2: V další hodině rozdělte žáky do skupinek tak, aby v každé jeden žák reprezentoval jeden příběh z knihy. Požádejte žáky, aby si každý připravil cedulku se jménem ženy, kterou reprezentuje, a několik základních údajů o této postavě, které sám považuje za důležité.
Krok 3: Požádejte žáky, aby nejprve představili krátce svoji postavu a pak srovnávali příběhy jednotlivých žen z hlediska:
Krok 4: Zadejte žákům za domácí úkol esej na téma „Můj vnitřní rozhovor s ženami odjinud”.
Zdroj – MORVAYOVÁ, P., MOREE, D. Dvakrát měř, jednou řež. Varianty, Člověk v tísni o. p. s., 2010.
Publikace vznikla v rámci projektu Jak na to, který byl financován z prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pro rok 2009.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Dvakrát měř, jednou řež – od multikulturní výchovy ke vhledu .
Ostatní články seriálu: