Tato dějepisná inspirace má žákům pomoci umět se zorientovat v historickém dokumentu a motivovat je, aby si kladli správné otázky, naučili se přesně citovat z historického zdroje, vytvořili si na základě získaných informací vlastní názor a uměli učinit závěr. Pro tuto ukázku byl použit dokument vztahující se k britské vládní politice meziválečného období (1937-1938), která se také velmi úzce dotkla československých dějin. Žáci se dozvědí, jak dvě přední osobnosti britské vlády (Eden, Chamberlain) reagovaly na hrozby a nebezpečí, které se objevily v souvislosti s děním v Německu, Itálii a Japonsku. Před žáky vyvstane plno otázek, na které si budou během vypracovávání úkolu odpovídat a zaznamenávat si je. Na konci se pak na jejich základě dozví, zda správně splnili daný úkol.
Milí žáci, v této chvíli badatelé a historici, otevírá se před vámi úžasné dobrodružství. Vydáváte se na cestu opravdových vědců, za odhalováním skutečnosti a za poznatky, které v žádných učebnicích nevyčtete a které budou mít jednu velkou zvláštnost, a sice, že jste na ně přišli vy sami!
K vyřešení celé záhady máte hned několik pomocníků, s jejichž přispěním budete moci nalézt doplňující, případně podrobnější informace. Díky tomuto úkolu se vám otevírá možnost nahlédnout do práce opravdových historiků, účastnit se skutečného zkoumání historických dokumentů a zároveň se také naučit klást správné otázky.
Představte si tedy, že jste historiky, kteří mají odhalit plný smysl dokumentu, na kterém pracují.
Historické dokumenty byly vytvořeny za určitým účelem, a zvláště ty psané mají některé zajímavé zvláštnosti, mezi něž patří např. specifický jazyk, který odráží osobnost pisatele. Historici by měli velmi opatrně naslouchat těmto "hlasům", všímat si drobných "signálů" z minulosti a pokusit se přesně odhalit, co nám říkají a proč.
Jak již jistě víte, historické dokumenty se uchovávají v instituci zvané .........(archív).
Tyto otázky nám pomohou zjistit některé podrobnější informace, které potřebujeme k získání úplnějšího přehledu. Nebojte se každou podrobnost zpracovat i třeba na základě vašeho prvního dojmu z přečteného textu.
Kdo tento dopis napsal a jakou vládní funkci zastával? Podpisy na takovýchto dokumentech je často obtížné přečíst, hledejte proto v přepsané verzi originálního dokumentu a vše pečlivě zapište. V glosáři si můžete najít podrobnější informace o lidech, místech a datech.
Komu byl tento dopis adresován a jakou funkci adresát zastával?
Kdy byl dokument napsán? Zjistěte datum, kdy byl dopis napsán, a zda-li bylo toto datum něčím významné?
V této části se pokusíme zjistit informace, které můžeme dále získat z dokumentu.
Pokuste se zjistit, jestli je hledisko dopisu formální, nebo spíše neformální a jaký byl postoj A. Edena k N. Chamberlainovi. Ujistěte se, že ve své odpovědi používáte jako doklady svého tvrzení doslovné citace z dopisu.
Co se mezi A. Edenem a N. Chamberlainem přihodilo o sedm týdnů později od doby, kdy Eden napsal tento dopis?
Nyní, když jste získali další vědomosti o celé situaci, můžeme se vrátit zpět k dopisu. Eden Chamberlainovi prozradil jedno velké tajemství o svém vztahu ke Spojeným státům americkým, které by jako britský spojenec měly hájit britskou pacifickou pozici. Bez americké podpory v Pacifiku by byla Británie ve velmi slabém strategickém postavení. V situaci, kdy by měla bojovat v přední linii na více než jedné frontě, by byla její pozice velmi obtížná.
Najdete v dopise Edenovu myšlenku, jak je důležité získat americkou podporu?
Otázka vyzbrojení armády je druhým, ale zřejmě hlavním námětem Edenova dopisu. Pečlivě si prostudujte především třetí odstavec a vypracujte následující otázku.
Kterou část britských ozbrojených sil považoval A. Eden za nutné zlepšit?
Měl Eden důvod ke starostem z pomalého vyzbrojování britské armády? K odpovědi použijte čísla z grafu.
I have upheld to this but I stalle want to look at it again when I come to No. 11. Neville
Někteří historici se domnívají, že skutečné vysvětlení proč A. Eden rezignoval, leželo ve způsobu, jakým N. Chamberlain vedl a ovlivňoval britskou zahraniční politiku bez toho, aby se poradil s Edenem nebo ministerstvem zahraničí. Od chvíle, kdy se stal v roce 1937 předsedou vlády, začal mít zvláště o zahraniční politiku velký zájem. Neváhal jednat samostatně a neváhal dát najevo, že tak činí z titulu své vysoké vládní funkce. Mezi prvním červencem 1937 a lednem 1938 se nekonala žádná jednání výboru pro zahraniční záležitosti. To asi byla ta poslední kapka, po které A. Eden podal svou rezignaci. Jak už víme, odstoupil v únoru 1938.
Takovéto vysvětlení je ovšem velmi zjednodušující a my jako historici musíme být velmi opatrní v používání takového zpětného pohledu. Jen proto, že Eden odstoupil v únoru, to neznamená, že to bylo nevyhnutelné, nebo dokonce o sedm týdnů dříve předvídatelné. Tam bylo mezi oběma muži zatím jen zřetelné napětí.
Které další výrazy poukazující na to, že Eden asi skrývá svou starost, najdete v dopise?
Najděte v řeči Winstona Churchilla zveličující a emotivní výrazy.
Teď, když už máte téměř všechny otázky a úkoly za sebou, se znovu zamyslete nad dopisem A. Edena a pokuste se zvážit, jakou měl asi k jeho napsání motivaci. Bylo skutečným účelem dopisu pouze poděkování N. Chamberlainovi za jeho podporu?
Na úplném konci vás čeká otázka, kterou jsme si položili už na začátku: Proč si myslíte, že A. Eden napsal tento dopis N. Chamberlainovi?
Svoji závěrečnou odpověď se pokuste začít takto:
"Nejprve jsem si myslel/a, že hlavním důvodem, proč Eden psal tento dopis, bylo poděkovat N. Chamberlainovi za jeho pomoc a informovat ho o novém vývoji situace. Teď si ale myslím, že dopis napsal proto, že....."
Ve vašich diskusích nad odpovědí k této závěrečné otázce se pokuste zvážit to, zda se Eden pokusil na Chamberlaina vyvinout určitý tlak, upozornit ho na to, že Británie je sama osobě slabá, aby mohla čelit takovému nebezpečí, které ve světě rostlo, a že je nutné, aby získala silného spojence. A dále, že by jeho požadavek silného vyzbrojení Velké Británie měl být vzat vážně.
Hodně štěstí!
V článku byly použity materiály a metodické inspirace, které najdete na www.learningcurve.gov.uk, www.spartacus.schoolnet.co.uk.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.