Odborný článek

Máj

14. 4. 2026
Gymnaziální vzdělávání
Autor
Mgr. Miroslav Slowik Ph.D.

Anotace

Aktivita propojuje zpracování mluveného textu do podoby videa s recitačními ukázkami a současně rozvíjí orientaci ve vývoji české poezie. Žáci pracují s časovou osou, literárními směry a skupinami, analyzují motivy, prozodické prvky i tematické souvislosti a vytvářejí vlastní přehled či koncepci poezie. Současně rozvíjejí digitální kompetence: používají nástroje pro střih videa, práci se zvukem, tvorbu a úpravu textů, vkládání obrazového materiálu i synchronizaci stop. Aktivita zahrnuje také rešerši zdrojů a přípravu textově-zvukové antologie.
  • Typ materiálu: lekce
  • Škola: gymnázium
  • Ročník: třetí a čtvrtý ročník
  • Metody: samostatná práce, skupinová práce, kreativní tvorba, myšlenková mapa, projektová výuka, práce s multimédii, kooperativní 
  • Vzdělávací obor: jazyk a jazyková komunikace: český jazyk a literatura
  • Tematický okruh: zpracování zvuku a mluveného slova
  • Očekávané výstupy:
    • Na konkrétních příkladech popíše specifické prostředky básnického jazyka a objasní jejich funkci v textu.
    • Vystihne podstatné rysy základních period vývoje české literatury, uvede představitele a interpretuje jejich přínos.
    • Samostatně interpretuje literární text a tvořivě využívá získané schopnosti v produktivních činnostech.
  • Časová dotace
    • Výuka: 6× 45 minut
    • Příprava: 60 minut
  • Pomůcky, hardware a software
    • Učitel
      • pomůcky: mobilní telefon, mikrofon, datový kabel k připojení externího zařízení, sluchátka, webová stránka, připojení k internetu
      • software: střižna s možností importu zvuku i nahrávky přímo z obrazovky (Filmora, Da Vinci), aplikace v mobilním telefonu pro nahrávání zvuku (diktafon), sdílené dokumenty Google, připojení k internetu, záznam obrazovky, výstřižek, úprava dokumentů a fotografií, sazečský program (Scribus), textový editor (Word nebo Google.doc), přehrávač videa, online konvertory formátu pro fotografie a obrazový materiál
    • Žák: PC s připojením k internetu, poznámkový blok

Zdroje

  • Česká televize, Český rozhlas
  • WOLÁK, Radim. Mediální
  • výchova v ČR: k zavádění nového tématu do vzdělávacího systému. dspace.cuni.cz. 2017-03-31, s. 53. Dostupné online [cit. 2023-01-04].
  • ČESKÁ REPUBLIKA. Strategie vzdělávací politiky do roku 2030+. 2020. MŠMT. 
  • Rámcový vzdělávací program pro gymnázia
  • ŠTĚPÁNIK, Stanislav. Školní výpravy do krajiny češtiny.  Plzeň: Fraus, 2020.

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti

Oborové:

  • Základní znaky publicistického stylu.
  • Charakteristika reportáže jako žánru.
  • Základní pojmy mluveného projevu (intonace, tempo, přízvuk).
  • Orientace v práci se zvukem (záznam, jednoduchá editace).
  • Vyhledávání a ověřování informací pro publicistický text.

Digitální dovednosti

  • Základy videostřihu.
  • Práce se zvukem a mluveným slovem.
  • Úprava textů a dokumentů v digitálním prostředí.
  • Práce s obrazovým materiálem.
  • Vyhledávání, stahování a správa digitálních zdrojů. 

Vzdělávací cíle:

  • Vybere a zdůvodní básně k tématu na základě literárních, tematických a historických souvislostí.
  • Sestaví strukturu (osnovu) videa zahrnující recitační ukázky, obrazový materiál a literárněhistorickou linku.
  • Interpretuje vybrané básnické úryvky a nahraje je s ohledem na prozodické a zvukové vlastnosti češtiny.
  • Vytvoří přehled vývoje české poezie v podobě časové osy nebo jiné vizuální struktury.
  • Zpracuje výstup ve videostřižně: synchronizuje zvuk, obraz, grafické prvky a připraví finální video k publikaci.

Přínos využití digitálních technologií

Digitální technologie umožňují žákům pracovat s poezií kreativně – jako s textem, obrazem i zvukem. Díky střihu videa, nahrávání recitace a práci s grafickými prvky lépe porozumí rytmu, významu a atmosféře básní. Učí se kultivovaně pracovat s digitálním obsahem, zlepšují technickou i estetickou kvalitu své tvorby a získávají zkušenosti s publikováním multimediálních výstupů. Aktivita jim zároveň umožňuje vyzkoušet si dovednosti blízké tvorbě online obsahu a propojit literaturu s moderními digitálními nástroji.

Metodická poznámka

  1. Žáci pracují samostatně i ve skupinách; učitel vede především literárně-historickou orientaci a pomáhá s výběrem vhodných zdrojů, nezasahuje však do kreativních rozhodnutí.
  2. Výběr básní a recitací lze upravit podle aktuální dostupnosti zdrojů či zájmů třídy; aktivitu je možné propojit s návaznými projekty (např. tématy romantismu či moderní poezie).
  3. Při práci ve střižně upozorněte žáky na využití prefabrikovaných grafických prvků (popisky, časová osa, jména autorů), které mohou ulehčit kompozici videa.
  4. Doporučte žákům, aby dbali na kvalitní zvukovou nahrávku – vyplatí se vyzkoušet různé prostory i techniku, než začnou nahrávat finální verzi.
  5. Pokud škola pracuje s online platformami nebo má školní kanál, lze žáky motivovat publikací hotového videa jako reprezentativního výstupu jejich práce.

Popis materiálu (vzdělávací aktivity)

Průběh vyučovací jednotky:

1. Úvodní motivace (společná práce)

  • Žáci se podívají na pořad České televize o tématu První máj.
  • Učitel krátce uvede souvislosti mezi dokumentem, historickým vývojem českých zemí a vývojem poezie.
  • Společná diskuse: jak se různé epochy a jejich atmosféra promítaly do námětu máj.

2. Rešerše a příprava antologie (samostatná + skupinová práce)

  • Žáci vyhledají básně spojené s tématem máj, počínaje Máchovým Májem.
  • Využijí učebnice, sbírky, digitální knihovny a další zdroje.
  • Pro každé literární období připraví stručné shrnutí:
    • co ovlivňovalo poezii,
    • kteří autoři tvořili,
    • proč zvolené básně do antologie patří.
  • Do společné složky ukládají fotografie či kopie textů, řazené abecedně podle autorů.

3. Práce s digitálními zdroji (samostatná práce)

  • Žáci vyhledají na YouTube kvalitní recitace Máje i dalších básní.
  • Stáhnou zvukové stopy a uloží je pro pozdější použití ve videu.
  • V tabulkovém procesoru vytvoří přehled: autor – rok vydání – literární směr – skupina.
  • Tabulka slouží jako pomůcka pro následnou kompozici videa.

4. Fotografie a medailonky autorů (kreativní + technická práce)

  • Žáci najdou fotografie zvolených autorů a sjednotí je:
    • formát, velikost, rám, popisek.
  • Každý žák / každá skupina vytvoří krátký medailonek autora (cca 50 slov).
  • Vzniká sada vizuálních „karet“ pro pozdější vložení do videa.

5. Výběr úryvků a příprava textů (samostatná práce)

  • Žáci vyberou 2–3 sloky od každého autora podle tématu.
  • Provedou přepis do textového editoru (pro pdf antologii i pro vložení do videa).
  • Materiály ukládají do sdílené složky.

6. Nahrávka recitace (skupinová práce – vybraní recitátoři)

  • Vybrané skupiny / vybraní žáci nacvičí přednes a nahrají jednotlivé úryvky.
  • Důraz na:
    • čistý zvuk;
    • výslovnost;
    • rytmus, tempo, prozodii.
  • Všechny nahrávky se ukládají do společné „banky“ recitované poezie.

7. Časová osa vývoje poezie (kreativní práce)

  • Žáci vytvoří časovou osu zachycující:
    • literární směry,
    • skupiny,
    • historické milníky.
  • Časovou osu připravují v grafickém programu a exportují jako obrázek pro použití ve videu.

8. Obrazový materiál (kreativní práce v terénu)

  • Žáci natočí krátké záběry související s tématem máj:
    • příroda, světlo, detaily, barvy, voda, květy atd.
  • Pořizují také záběry tištěných textů (slova, podtrhávání, zoom, psaní tužkou).
  • Výstřižky a klipy ukládají do sdílené složky.

9. Kompozice videa (skupinová práce)

Žáci sestaví šestiminutové vzdělávací video s následujícími prvky:

  1. recitace žáků;
  2. recitace herců;
  3. obrazový materiál;
  4. grafické prvky (autor, rok, směr);
  5. spojovací komentář;
  6. přehled vývoje poezie od Máje po současnost;
  7. závěrečné titulky;
  8. zdroje a citace.

Ve střižně skládají zvuk, obraz, fotografie i grafiku do jednoho celku.

10. Prezentace a reflexe (frontální + skupinová)

  • Žáci video prezentují ve třídě.
  • Následuje společná diskuse:
    • co se podařilo,
    • jaké postupy fungovaly,
    • jak technologie pomohly pochopit poezii jinak.
  • Výstup lze publikovat na školním webu či YouTube.

Zkušenosti s použitím materiálu

Aktivita dobře funguje jako dlouhodobý projekt, v němž žáci pracují jako tým a přebírají odpovědnost za společný výstup. Učitel je v roli průvodce a do řešení nezasahuje – to podporuje samostatnost i skupinovou dynamiku.

Osvědčilo se nechat žáky, aby si sami vybrali a vyzkoušeli vhodné digitální nástroje. Práce se softwarem, technikou i plánováním kroků přirozeně rozvíjí jejich kooperaci, kreativitu i digitální kompetence.

Pro práci je vhodné mít více notebooků a jedno stanoviště s větším monitorem. Mobilní telefony jsou velmi užitečné pro rešerši i natáčení. Je třeba počítat s větším ruchem ve třídě a s tím, že projekt se může protáhnout, pokud žáci teprve získávají zkušenosti se střihem a zvukem.

Autor
Mgr. Miroslav Slowik Ph.D.

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Materiály s klíčovým slovem NPO 3.1 DIGI vytvořil tým metodiků v projektu Podpora škol v kontextu digitalizace (Národní plán obnovy 3.1 DIGI) pro podporu pedagogů při ICT revizích.

Další informace, metodické materiály i inspiraci do výuky jednotlivých předmětů i napříč předměty najdete na webu https://digitalizace.rvp.cz/