Odborné články Základní vzdělávání Přihláška do golfového klubu aneb Bezpečné sdílení údajů ve francouzštině
Odborný článek

Přihláška do golfového klubu aneb Bezpečné sdílení údajů ve francouzštině

Anotace

Tato výuková aktivita propojuje výuku francouzského jazyka na úrovni A1 s digitální kompetencí. Žáci si v ní osvojí základní slovní zásobu pro vyplňování formulářů a zároveň rozvíjejí kritické myšlení v oblasti bezpečnosti při sdílení osobních údajů v online prostředí. Aktivita využívá digitální nástroj (online formulář) a edukativní hru typu pexetrio, která žákům přibližuje rizika a správné chování při práci s osobními daty.

Úvod

Stupeň vzdělávání: základní vzdělávání – 2. stupeň

Věková skupina: 13–15 let

Vzdělávací obor: další cizí jazyk – francouzský jazyk

Tematický okruh: vyplňování formuláře, digitální bezpečnost, práce s osobními údaji

Časová dotace:

  • Výuka: 45 minut
  • Příprava: 15–20 minut (stažení a příprava herních karet + ověření přístupu k online formuláři)

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti: 

  • Oborové: základní slovní zásoba pro popis osobních údajů (jméno, věk, bydliště), jednoduché věty ve francouzštině
  • Digitální: základní orientace v internetovém prohlížeči, schopnost samostatně spustit a vyplnit online formulář

Přínos využití digitálních technologií:

Žáci rozvíjejí digitální kompetenci při vyplňování autentického online formuláře, přemýšlejí o tom, jaká data poskytují a komu. Poznávají hranice toho, co je vhodné sdílet, jak se chovat na sociálních sítích nebo v online prostředí. Prostřednictvím hry typu pexetrio rozvíjejí porozumění rizikům online prostoru. V závěrečné reflexi hodnotí, jak zodpovědně a efektivně sdílejí své údaje a jak ověřují důvěryhodnost příjemce dat.

Metodická poznámka:

Aktivitu lze upravit i pro jiné cizí jazyky nebo ji zařadit jako přesahovou v rámci občanské výchovy. Doporučuji připravit si karty pexetrio předem (možno zalaminovat). Online formulář doporučuji promítnout i na obrazovku, aby měli žáci oporu při práci.

Cíl

Hlavní cíl:

  • Žák/žákyně dokáže bezpečně a účelně vyplnit základní online přihlášku ve francouzštině.

Dílčí cíle:

Žák/žákyně

  • rozumí smyslu sdílení osobních údajů v kontextu přihlášky;
  • pojmenuje a propojí rizika, důsledky a preventivní opatření spojené s online sdílením;
  • zvažuje, komu a jak je vhodné sdílet osobní informace online.

Popis vzdělávací aktivity

Evokace (15 minut): Rizika sdílení osobních údajů v digitálním prostředí

Učitel představí cíl hodiny – bezpečné sdílení údajů při vyplňování přihlášky ve francouzštině.

Předloží otázku k diskuzi: Jaká jsou rizika sdílení osobních údajů na internetu?

Poté učitel rozdá rozstříhanou a promíchanou hru pexetrio. Žáci skládají trojice Riziko – Důsledek – Opatření. Hra probíhá ve dvojicích nebo skupinkách.

Následuje diskuze a teoretické ukotvení závěru celé aktivity. Učitel shrne hlavní poznatky ze hry. Vysvětlí ale, že sdílení dat je někdy nezbytné – jedná se například o formuláře pro potřeby přihlášení se například do zájmového kroužku. Žáci odpovídají na následující otázku: Jak sdílet svá data bezpečně?

(Řešení: Při sdílení dat a osobních údajů je na místě ověřit si identitu zodpovědné osoby, např. vedoucího kroužku, a až poté odeslat vše na předem ověřenou e-mailovou adresu.) 

Uvědomění (20 minut): Práce s online formulářem

Žáci otevřou odkaz s formulářem (přihláška do golfového klubu). Vyplňují ho francouzsky podle své skutečnosti nebo fiktivní postavy. Důraz je kladen na pochopení pokynů, přesnost údajů, jazykovou správnost a uvážlivou volbu sdílených informací.

Ukázka výstupu. Autor printscreenu: Pavlína Jurzykowská

Reflexe (10 minut): Shrnutí

Žáci odpoví na otázku: Co budu příště kontrolovat, než odešlu přihlášku nebo formulář online?

 

Reflexe

 Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Aktivitu jsem ověřila ve třídě, které se učí francouzštinu prvním rokem, protože z důvodu jednoduchosti formuláře se hodí právě pro etapu „na začátku“. Žáky bavila hra pexetrio – byli velmi aktivní a otevřeně diskutovali o rizicích, která často podceňují. Formulář byl pro ně výzvou, ale pomohla jim vizualizace na tabuli. Časová dotace 45 minut je dostačující, doporučuji ale žáky předem obeznámit s jazykem formulářů, pokud nejsou zvyklí na administrativní jazyk.

Zdroje: 

Nicolas, P. Quelques fiches d´identite et divers formulaire, 2017. https://instantfle.fr/quelques-fiches-d-identite-et-divers-formulaires/. www.instantfle.fr (accessed July 09, 2025). 

Další související materiály:

Pro navazující aktivity doporučuji další online formuláře z webu InstantFLE.

 

Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská, DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

Pro žáka: zařízení s přístupem na internet (tablet/PC), psací potřeby Pro učitele: projektor/obrazovka, pracovní listy nebo karty ke hře pexetrio, odkaz na online formulář

Materiály s klíčovým slovem NPO 3.1 DIGI vytvořil tým metodiků v projektu Podpora škol v kontextu digitalizace (Národní plán obnovy 3.1 DIGI) pro podporu pedagogů při ICT revizích.

Další informace, metodické materiály i inspiraci do výuky jednotlivých předmětů i napříč předměty najdete na webu https://digitalizace.rvp.cz/