Odborný článek

Life of teenagers

6. 1. 2026
Základní vzdělávání
Autor
Zuzana Majíčková

Anotace

Žáci ve dvojicích zkoumají život teenagerů v různých zemích prostřednictvím autentických videí nebo podcastů v angličtině. Na základě získaných informací vytvoří v Canvě komiks, kterým kreativně představí každodenní život vrstevníků v dané zemi. Aktivita rozvíjí porozumění mluvenému projevu, práci s digitálními nástroji a mezinárodní povědomí.

Cíl

Vzdělávací cíle:

  • získají nové poznatky o tom, jak žijí jejich vrstevníci v jiné zemi.
  • rozšíří si a aktivně použijí slovní zásobu k tématům volného času a každodenních aktivit.
  • převážně v cílovém jazyce zhodnotí svoji spolupráci a dají zpětnou vazbu spolužákům.  
  • naučí se dle zadaných kritérií tvořit komiksy v grafickém nástroji Canva.

Stupeň vzdělávání: 2. stupeň ZŠ

Věková skupina: 14–15 let

Vzdělávací obor: anglický jazyk

Tematický okruh: každodenní aktivity, volný čas

Časová dotace:

  • Výuka: 3x 45 minut
  • Příprava: 20 minut

Pomůcky: PC, notebook nebo tablet, chytrý telefon, projektor, připojení k internetu, sluchátka

Zdroje:

Oborové:

Žáci:

  • ovládají základní slovní zásobu k tématům volný čas a každodenní aktivity.
  • umí tvořit jednoduché věty v přítomném čase včetně otázky a záporu.
  • zvládnou pracovat ve dvojicích a komunikovat co nejvíce v cílovém jazyce.

Digitální:

  • umí vytvářet, ukládat a sdílet digitální obsah.
  • znají a ovládají základní funkce grafického nástroje Canva (nemusí se ale týkat tvorby komiksu).
  • umí vyhledávat na internetu potřebné informace (v tomto případě videa, případně podcasty).
  • umí pracovat s internetovými slovníky.

Přínos využití digitálních technologií:

Digitální přínos této aktivity je velmi bohatý a rozvíjí hned několik klíčových oblastí digitální gramotnosti.

Vyhledávání a hodnocení informací online

Žáci se učí samostatně vyhledávat relevantní multimediální obsah (video/podcast), posuzovat jeho vhodnost a jazykovou úroveň, čímž rozvíjejí kritické myšlení a schopnost práce s informacemi.

Práce s digitálními nástroji pro tvorbu obsahu

V Canvě žáci kreativně zpracovávají informace do vizuální podoby – učí se používat grafické prvky, texty, bubliny, vrstvy a šablony, což podporuje jejich schopnost digitální prezentace a designu.

Spolupráce v online prostředí

Pokud pracují ve sdíleném dokumentu nebo prezentaci, učí se spolupracovat digitálně – komentovat, upravovat a sdílet výstupy.

Digitální vyjadřování a storytelling

Tvorba komiksu rozvíjí schopnost vyjádřit myšlenky a příběh vizuálně a jazykově, což je důležitá dovednost v digitální komunikaci.

Metodická poznámka:

Doporučuji do sdílené tabulky nebo i jen na tabuli vypsat pro přehlednost jména dvojic, které spolu budou pracovat, a k tomu vybrané země, aby se se státy neopakovaly. Výběr bych nechala v režii žáků, důležité ale je, aby k tématu našli vhodné video nebo podcast, což v případě některých zemí nemusí být jednoduché. Je důležité zmínit, že se musí jednat pouze o mluvený projev – nelze tedy použít různé články, psané rozhovory ani videa s přepisem či titulky. Pokud nějaké dvojici dlouho trvá podobné video najít, je dobré, aby měl učitel nějaké v záloze a v případě potřeby jej žákům poskytl. Na samotnou aktivitu jsme si vyhradili dvě vyučovací hodiny, pokud by nějaká dvojice potřebovala více času, je třeba aktivitu dokončit doma (k tomu je výhodné sdílené prostředí). Další vyučovací hodinu jsme potřebovali na evokaci, zhruba 30 minut, a k tomu 15 minut na zpětnou vazbu, časy jsou ale jen orientační. Výsledné komiksy nemusí být příliš dlouhé, stačí 4–6 okének, podstatnější u této aktivity je porozumění mluvenému projevu. Komiks je spíše jen ověřením, zda žáci dobře rozuměli a umějí převádět informace z různých typů zdrojů.

Popis vzdělávací aktivity

1. Evokace

Učitel společně se žáky vytvoří soubor otázek, které se týkají jejich každodenního života. Každý žák může mít za úkol vymyslet jednu otázku nebo se mohou rovnou rozdělit do dvojic a pracovat společně. Zde jsou příklady evokačních otázek k tématu:

  • What do you think a typical day looks like for a teenager in another country?
  • How do you imagine school life is different in Japan, Brazil, or South Africa?
  • What would surprise you the most about being a teenager in another culture?
  • Do you think teenagers everywhere have similar dreams and problems?

Žáci svoji otázku napíší na papírek, potkají se s jinou dvojicí, položí si vzájemně otázky a poté si lístečky vymění a pokračují s novými otázkami. Pohybují se přitom po třídě a snaží se mluvit s co nejvíce spolužáky.

Poté učitel pustí jedno či více (dle uvážení) autentických videí (např. vlog teenagera z jiné země), zde je několik odkazů:

Pokud je to možné, nechá žáky hádat, z jaké země video pochází a čím se podle nich život tamních teenagerů liší od jejich. Není třeba pouštět celé video, vždy stačí jen pár minut. Poté žáci mohou ve dvojicích nebo ve skupinkách diskutovat otázky, které si už předtím připravili.

Po evokaci učitel zadá následující úkol:

„Your task is to become reporters of everyday teenage life in different countries. You will explore their world through videos or podcasts that you find yourselves and create a comic that shows others how teenagers live in other parts of the world.“

Otázky pro zacílení pozornosti při sledování videí/podcastů:

  • How do they spend their free time?
  • What does their school look like?
  • What responsibilities do they have at home?
  • What is important to them?
  • What kind of technology do they use every day?
  • What are their favorite hobbies or after-school activities?
  • How do they communicate with friends and family?
  • What are their hopes or goals for the future?


2. Výběr videa/podcastu a tvorba komiksu

Pokud to ještě neudělali, žáci se rozdělí do dvojic a pustí se do vyhledávání vhodného videa či podcastu. Učitel je nechá pracovat samostatně, pokud potřebují pomoci, nabídne jim vhodná videa/podcasty sám. Poté si žáci video/podcast poslechnou a zpracují nejdůležitější informace dle návodných otázek (viz výše). Po splnění této části úkolu započnou tvorbu komiksu. Dvojice si otevře online nástroj https://www.canva.com/ a zaregistruje se pomocí školní mailové adresy.  Po přihlášení si z nabídky vybere komiks:


Autor: Zuzana Majíčková

Nejdříve si zvolí vhodnou šablonu. Pro tuto aktivitu je ideální vybrat přímo šablonu „teenagers“, ale  lze pracovat i s jinými šablonami. Pouze je třeba dát si pozor na to, aby šablona neobsahovala tento znak:  , který označuje placenou verzi a žáci šablonu nemohou použít.

Učitel žákům ukáže, jak pracovat v Canvě při vytváření komiksu. Projdou si jednotlivé nástroje jako psaní textu, vkládání obrázků, bublin, vytváření pozadí či kreslení. Samozřejmě pokud toto žáci již znají, je možné tento krok vynechat. Samostatnou kapitolou je vkládání nahraných souborů, žáci si mohou pořizovat printscreeny obrazovky, uložit si je a pak nahrát, i když u tvorby komiksu to není příliš často využitelné.

Komiks nemusí být příliš dlouhý, stačí 4–6 okének, účelem aktivity je porozumět mluvenému slovu a umět ho zpracovat do přehledné formy, přičemž komiks mi přišel k tomuto tématu nejvhodnější.

Ukázka, jak může rozpracovaný komiks vypadat:


Autor: Zuzana Majíčková


3. Využití komiksů, zpětná vazba

Žáci si mohou komiksy nasdílet na virtuální nástěnce https://padlet.com/ nebo je lze barevně vytisknout a poté vystavit jako v galerii. Ke každému komiksu si jednotlivé dvojice připraví zpětnou vazbu dle následujících instrukcí:

  • One thing I liked about your comic...
  • One thing you could improve...
  • One interesting fact I learned from your comic...
  • Tu si pak vzájemně předají a mohou si ještě celou aktivitu zreflektovat i spolu ve dvojici, a to pomocí otázek:
  • How well did we understand the podcast or video? Was it easy or difficult to follow? Why?
  • What helped us understand the spoken English in the video or podcast?
  • Were there any words or parts we didn’t understand? How did we deal with that?
  • Did we need to listen more than once? What strategies did we use to understand better?
  • What did we learn about teenage life in this country?
  • What surprised us the most?
  • How is their life similar or different from ours?
  • What was the most fun or challenging part of this activity?

Nakonec celou aktivitu shrne i učitel a žáky ohodnotí svým preferovaným způsobem.

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Ve třídě byla příjemná a zaujatá atmosféra, žáci se opravdu snažili pochopit, jak žijí jejich vrstevníci v jiných zemích, a bavilo je přemýšlet, jak svá zjištění kreativně zpracovat do komiksu. Bylo vidět, že většina skupin do toho šla naplno, diskutovala, sdílela nápady a pomáhala si navzájem s angličtinou.  V některých okamžicích ale práce trochu drhla – například někteří žáci měli problém vybrat, které informace jsou opravdu důležité a které jen „okrajové“, takže pár komiksů bylo na začátku trochu „přeplácaných“ nebo chaotických. Přesto se snažili, experimentovali s barvami, bublinami a obrázky, aby jejich příběh dával smysl a byl srozumitelný. Během prezentací se třída hodně smála, některé situace byly opravdu originální a kreativní, a zároveň žáci konstruktivně hodnotili, co se povedlo a co by šlo příště zlepšit. I přes drobné zmatky a přemíru informací byla zkušenost zábavná a inspirativní a mnozí žáci byli až překvapeni, kolik se toho o svých vrstevnících dozvěděli.

Autor
Zuzana Majíčková

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Materiály s klíčovým slovem NPO 3.1 DIGI vytvořil tým metodiků v projektu Podpora škol v kontextu digitalizace (Národní plán obnovy 3.1 DIGI) pro podporu pedagogů při ICT revizích.

Další informace, metodické materiály i inspiraci do výuky jednotlivých předmětů i napříč předměty najdete na webu https://digitalizace.rvp.cz/