Odborné články Základní vzdělávání Bienvenue chez moi – Les bases de la prononciation française (A1)
Odborný článek

Bienvenue chez moi – Les bases de la prononciation française (A1)

18. 12. 2025
Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská, DEA

Anotace

Výukový materiál na jednu vyučovací hodinu pro úplné začátečníky se věnuje základním pravidlům francouzské výslovnosti prostřednictvím aktivit zaměřených na zajímavosti francouzských měst. Žáci se seznámí s tím, jak se vyslovují jednotlivé názvy, uhodnou, čím jsou města proslulá, vyhledají je na mapě a doplní názvy regionů. Využívají přitom poslech, práci s mapou, online zdroje a předpřipravený pracovní list.

Úvod

Stupeň vzdělávání: ZŠ/SŠ/gymnázium/lyceum (úroveň A1)

Věková skupina: 12–18 let

Vzdělávací obor: další cizí jazyk (FRJ)

Tematický okruh: francouzská města, zajímavosti, základní fonetická pravidla

Časová dotace:

  • Výuka: 1× 45 min
  • Příprava: 20 min

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Oborové předpoklady:

Žáci a žákyně hláskují abecedu a znají několik jednoduchých frází (bonjour, merci). Jedná se o jednu z úvodních hodin FRJ.

  • Digitální předpoklady:

Žáci a žákyně vyhledávají informace na internetu, pracují s jednoduchým online atlasem/mapou (např. Google Maps, Mapy.cz), umí otevřít a vyplnit pracovní list online (MS Word / Google Docs) a poté ho nasdílet učiteli přes některou z platforem pro školní online práci (např. Teams, GCR, Padlet, MIRO).

Přínos digitálních technologií:

Žáci a žákyně:

  • Hledají informace o francouzských městech (jejich zajímavostech a regionech) online.
  • Využívají interaktivní mapu a doplňují ji vlastními poznámkami.
  • Vytvoří jednoduchý vizuál městské mapy (např. v Canvě nebo pomocí Google My Maps).
  • Rozvíjí schopnost kriticky hodnotit zdroje a ověřovat fakta.

Cíl

Žáci a žákyně:

  • Osvojí si základní pravidla francouzské výslovnosti na příkladech francouzských měst (koncové souhlásky, kombinace „au“, „ou“, „oi“, nosovky apod.).
  • Rozpoznají podle krátkého popisku některá významná francouzská města a přiřadí jim jejich „zajímavosti“ (např. Eiffelova věž – Paříž, festival filmu – Cannes, víno – Bordeaux).
  • Dokážou na mapě vyhledat město a přiřadit k němu francouzský region.
  • Vytvoří jednoduchou mapu s názvy měst a regionů zapsanými francouzsky.

Popis výukové aktivity

Evokace (10 min) 

Poslech písně: Bigflo & Oli - Bienvenue chez moi odkaz ZDE.

Předtím, než píseň pustíte, vyzvěte žáky, aby se snažili spočítat, kolik frankofonních měst ve videoklipu uvidí a kolik států zpěváci museli navštívit.

Autor printscreenu: Pavlína Jurzykowská, YouTube

Zadání pro žáky:

Pozorně poslouchejte píseň.

Kolik názvů měst uslyšíte?

Kolik států díky tomuto videoklipu virtuálně navštívíte?

Řešení: viz příloha této výukové aktivity

Brainstorming:

Co vás napadne, když se řekne „Francie“? (Učitel zapisuje na tabuli.) Znáte nějaká další francouzská města? Čím jsou slavná nebo zajímavá?

Uvědomění (20 min)

    1. Rozdání pracovního listu (tabulka s názvy měst a sloupci: název města – jak se čte – zajímavost – region). Pracovní list naleznete v příloze nebo ZDE. Uložte si ho do svého počítače (nejlépe v rámci Canvy) a poté nasdílejte žákům – budou v něm pracovat a digitálně vyznačovat města.
    2. Žáci tipují, co je pro dané město typické (učitel může napovědět obrázky nebo otázkami) – poslední sloupec je rozstříhaný, podle zadání. Žáci tedy tabulku opět musí sestavit.
    3. Poté vyučující projde názvy jednotlivých měst, společně se žáky kontroluje, jestli se jim podařilo zajímavosti přiřadit k daným městům správně. U každého města učitel vysvětlí základní pravidla výslovnosti: nemluvná koncová „s, t, d, p“, kombinace „oi“ → [ua], „au/ou“ → [o/u], nosovky „on, an, in“ atd.
    4. Žáci trénují čtení jmen měst nahlas (např. Paris, Lyon, Bordeaux, Marseille, Nantes, Toulouse, Lille, Nice, Strasbourg, Avignon).

Autor pracovního listu: Pavlína Jurzykowská

Reflexe (15 min)

    1. Práce s online mapou: žáci vyhledávají města a zapisují v prostředí aplikace Canva francouzský název města i regionu do mapy na druhé straně pracovního listu (lze i vytisknout). Originál „slepé“ mapy Francie (s vyznačenými hranicemi regionů) včetně řešení naleznete ZDE. Ve stejném balíčku pracovních listů najdete i pomůcku pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.
    2. Společné porovnání – vytvoření „třídní mapy Francie“.
    3. Závěr – brainstorming: Co už umím přečíst a vyslovit správně? Které město mi ještě dělá problémy? Proč? Co bylo pro vás nejtěžší? Jaká pravidla výslovnosti vás překvapila? 

 

Ukázka výstupu (řešení), autor pracovního listu: Pavlína Jurzykowská, Canva

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce: 

Žáci ocenili propojení výslovnosti s reálnými místy ve Francii. Bylo to pro ně uchopitelnější – některá města znali z médií, některá už i osobně navštívili. Největší zájem vzbudila badatelská (téměř detektivní) práce s mapou a určování, „kde to město vlastně leží“ a co je pro něj typické. Obtížnější byla správná výslovnost nosovek, proto bude dobré se k nim vracet i v dalších hodinách.

Zdroje

  • PIOTROWSKA-SKRZYPEK, Małgorzata; GAJOS, Mieczysław; DECKERT, Marlena a BIELE, Dorota. C'est parti!: učebnice francouzštiny s cvičebnicí. 1/A1. Méthode de français. Praha: Wydawnictwo Draco, 2019. ISBN 978-83-954142-0-6.
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
docx
19.53 kB
Dokument
Slova písně (řešení)
pdf
1.17 MB
PDF
Pracovní list
Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská, DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová

Organizace prostorová:

Školní třída

Nutné pomůcky:

PC/tablet, wifi

Materiály s klíčovým slovem NPO 3.1 DIGI vytvořil tým metodiků v projektu Podpora škol v kontextu digitalizace (Národní plán obnovy 3.1 DIGI) pro podporu pedagogů při ICT revizích.

Další informace, metodické materiály i inspiraci do výuky jednotlivých předmětů i napříč předměty najdete na webu https://digitalizace.rvp.cz/