Odborné články Základní vzdělávání Mediace ve FRJ – Château d´Etat de Telč (A1)
Odborný článek

Mediace ve FRJ – Château d´Etat de Telč (A1)

Anotace

Výuková aktivita přenáší žáky k jedné z nejmalebnějších památek UNESCO – na zámek v Telči. Přestože se jedná pouze o virtuální výlet, atmosféra zůstává živá a autentická. Pracuje se s didakticky upraveným francouzským letákem o zámku, procvičuje se čtení s porozuměním, odpovídání na jednoduché otázky a používání minulého času passé composé v běžných větách. V modelových rolích průvodce a turisty je rozvíjena jazyková mediace i interakce. Aktivita je zakončena tvorbou kreativního příspěvku pro imaginární sociální síť, který představuje zámek Telč jako místo hodné návštěvy – samozřejmě en français.

Úvod

Stupeň vzdělávání: 2. stupeň ZŠ

Vzdělávací obor: Cizí jazyk – francouzský jazyk

Tematický okruh: volný čas, cestování, kulturní památky, UNESCO

Časová dotace: 45 minut

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

Žáci a žákyně znají základní slovesa v passé composé a umí tvořit jednoduché věty s použitím základní slovní zásoby (hodiny, měsíce, číslovky).

Přínos využití digitálních technologií:

Žáci pracují s autentickým online materiálem a na jeho základě vytvářejí krátký příspěvek určený k propagaci zámku Telč na sociálních sítích.

Cíl

Žáci porozumí hlavním informacím v didakticky upraveném autentickém textu o zámku Telč (receptivní dovednosti) a dokážou z něj vyvozovat základní údaje a ty poté sdílet. Při jednoduché interakci a mediaci v modelové situaci turistického rozhovoru využívají známé jazykové prostředky k výměně informací, kladení a zodpovídání otázek a reagování na partnera v komunikaci. Při vyjadřování používají jednoduché věty v minulém čase (passé composé) v souladu s úrovní A1–A2 podle SERR.

Popis výukové ativity

EVOKACE – Mes vacances (10 min)

Opakování minulého času složeného (10 min)

Vyučující napíše na tabuli: „Pendant les vacances, j’ai…“

 Žáci ve dvojicích doplní jednoduchou větu (např. j’ai visité Prague, j’ai mangé une pizza, j’ai regardé un film). Pokud žáci princip tvorby minulého času složeného zapomněli, vyučující jeho tvorbu připomene. Pro rychlé zopakování lze využít i video ZDE.

UVĚDOMĚNÍ – On va au Château de Telč (20 min) / UNESCO

1. Hádanka (5 min)

Vyučující ukáže na sdílené ploše fotografii zámku v Telči.

Otázky: Qu’est-ce que c’est ? Où est-ce ? C’est en France ou en République tchèque ?

 Žáci hádají a spojují brainstorming s vlastními zážitky.

Autorka fotografie: Pavlína Jurzykowská, vlastní archiv.

2. Čtení letáku – Château de Telč / premediační aktivity (10 min)

Vyučující rozdá žákům kopie upraveného letáku o zámku Telč (viz příloha). Text vychází z autentického materiálu, ale je zjednodušený tak, aby odpovídal jazykové úrovni A1. 

Autorka: Pavlína Jurzykowská (Canva). Inspirováno oficiálním letákem Národního památkového ústavu.

Zadání:

Podtrhněte slova, kterým rozumíte (názvy měsíců, číslovky, otevírací doba, slova jako château, …). Ve dvojicích odpovídejte na jednoduché otázky:

 1. Où se trouve le château de Telč?

 2. C’est inscrit à l’UNESCO, oui ou non?

 3. Quels mois peut-on visiter le château?

 4. Combien coûte l’entrée? (Tato informace v letáku schválně chybí, je potřeba ji vyhledat na internetových stránkách zámku ZDE).

3. Mediace: Moi, guide touristique (10 min)

Role play: Žáci si ve dvojicích zahrají, že je jeden z nich průvodce francouzské skupiny návštěvníků a druhý turista z této skupiny:

Zadání:

 Průvodce představí zámek – podívá se do letáku a řekne alespoň tři věty.

Například:

  • C’est un château en République tchèque.
  • Il est inscrit à l’UNESCO.
  • En été, il y a beaucoup de touristes.

Francouzský turista chce jít na zámek, nechce se dívat pouze zvenčí, a tak se ptá na detaily návštěvy.

Například:

  • Combien coûte l’entrée?
  • Quand on peut le visiter?
  • Où est entrée?

Pak se role otočí.

REFLEXE – Publie ça sur les réseaux sociaux! (10 minut)

Zámek v Telči patří na sociální sítě (5 min)

Zadání: V Canvě navrhni grafickou a obsahovou podobu francouzského příspěvku na sociální sítě.

Metodická poznámka: Návod na to, kde najdete vhodné šablony, se nachází v printscreenu obrazovky Canvy níže:

Autorka printscreenu: Pavlína Jurzykowská

Ukázka výstupu:

Autor: A. V., Střední škola Futurum, 2. rok výuky FRJ

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce: Aktivita byla ve třídě velmi úspěšná – žáky zaujala především část, ve které se vžívají do rolí průvodce a turisty. Tato mediační část je podle mé zkušenosti nejzábavnější a zároveň nejpřínosnější, protože nutí žáky přirozeně používat francouzštinu, aniž by se soustředili jen na gramatiku. Mnozí si dokonce přidávali vlastní otázky a spontánně reagovali, což přispělo k autenticitě komunikace.

Zdroje:

 

Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
pdf
2.71 MB
PDF
Pracovní list (leták) - mediace
jpeg
299.8 kB
Ostatní
Pracovní list (leták) - mediace
Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská, DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová

Organizace prostorová:

Školní třída

Nutné pomůcky:

leták o zámku Telč (viz příloha), interaktivní tabule, PC nebo tablet, internet

Materiály s klíčovým slovem NPO 3.1 DIGI vytvořil tým metodiků v projektu Podpora škol v kontextu digitalizace (Národní plán obnovy 3.1 DIGI) pro podporu pedagogů při ICT revizích.

Další informace, metodické materiály i inspiraci do výuky jednotlivých předmětů i napříč předměty najdete na webu https://digitalizace.rvp.cz/