Odborné články Základní vzdělávání Typická jídla španělsky mluvících zemí (A1)
Odborný článek

Typická jídla španělsky mluvících zemí (A1)

20. 8. 2025
Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Katarína Hloušková
Spoluautor
Mgr. Pavlína Jurzykowská, DEA

Anotace

Výuková aktivita se zaměřuje na procvičení slovní zásoby tematického okruhu „Jídlo“ s přesahem ke zvykům španělsky mluvících zemí. Aktivita zahrnuje tvorbu myšlenkové mapy a fotokoláže s cílem podpořit a obohatit výuku pomocí vlastní kreativity žáků a moderních technologií. Jednotlivé úkoly rozvíjejí také komunikační dovednosti studentů ve španělštině a rozšiřují jejich slovní zásobu v oblasti jídla.

Úvod

Stupeň vzdělávání: ZŠ/SŠ (úroveň A1)

Věková skupina: 14–18 let

Vzdělávací obor: španělský jazyk

Tematický okruh: jídlo, typické pokrmy španělsky mluvících zemí

Časová dotace: 

  • Výuka: 2x 45 minut
  • Příprava: 20 minut                  

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:   

Oborové:      

Žáci 

  • znají základní slovní zásobu k tématu „Jídlo“;
  • umí tvořit jednoduché věty;
  • mají základní znalosti o španělsky mluvících zemích.

Digitální:      

Žáci

  • umí získané informace uložit, zálohovat a sdílet;
  • ovládají práci s internetovým překladačem.

Vzdělávací cíle:

Žáci:

  • volí patřičné grafické prvky, obrázky a texty pro vytvoření fotokoláže na dané téma;
  • umí vybrat relevantní obrázky a informace pro svou fotokoláž na téma „Typická jídla španělsky mluvících zemí“;
  • vizualizují své myšlenky a nápady prostřednictvím různých grafických prvků pomocí nástroje Coggle.it;
  • formulují jednoduché věty a otázky ve španělštině týkající se tématu jídel a stravování;
  • rozumí krátkým textům o typických jídlech španělsky mluvících zemí;
  • umí vést jednoduché konverzace o jídle, formulovat otázky typu „Co máte rádi?“ a „Co byste chtěli ochutnat?“.

Metodická poznámka:

Učitel zopakuje se žáky jazykové prostředky, které budou k aktivitě potřebovat.

Evokace (20 minut)

Pokud se žáci teprve seznamují s typickými jídly ve Španělsku, ale již umí názvy pokrmů, doporučuji zhlédnout video od Tio Spanish: https://www.youtube.com/watch?v=61HGYCWn_X8

Je možné je vyzvat, aby poté popsali každé jídlo – co to je, jaké ingredience asi obsahuje, a to za použití myšlenkové mapy. Žáci si během videa mohou dělat poznámky.

1. Myšlenková mapa:

Žáky rozdělíme ideálně do čtyř skupin. Počet skupin lze přizpůsobit počtu žáků ve třídě. Na tabuli napíšeme otázky, jimiž se ptáme, jaká jídla viděli na videu: Qué es/Qué ingredientes lleva…? Dónde se come…?

Výsledky žáci zaznamenají ve skupině do myšlenkové mapy za pomoci některé z aplikací, např. https://coggle.it/. Vedeme žáky ke kreativní tvorbě, k použití barev a obrázků tak, aby byla mapa vizuálně zajímavá.

Coggle je online nástroj pro tvorbu myšlenkových map, který umožňuje snadno vizualizovat a organizovat myšlenky. Zde je návod, jak vytvořit myšlenkovou mapu v aplikaci Coggle:

  1. Přejděte na webovou stránku Coggle.it. Přihlaste se do existujícího účtu nebo vytvořte nový, pokud ještě nemáte účet.
  2. Po přihlášení uvidíte tlačítko Create nebo New Diagram. Klikněte na něj. Přidejte centrální téma: Na střední části obrazovky se objeví prázdný střed myšlenkové mapy. Klikněte do středu a napište hlavní myšlenku.
  3. Přidávejte větve: Pro přidání větve k hlavní myšlence klikněte na hlavní myšlenku a vyberte Add branch nebo jednoduše stiskněte Enter. Nyní můžete napsat název této větve.
  4. Upravujte myšlenkovou mapu: Klikněte na jakýkoliv prvek myšlenkové mapy, abyste upravili text. Můžete také přidávat odkazy, obrázky nebo komentáře.
  5. Sdílejte myšlenkovou mapu: Když budete hotovi, můžete sdílet svou myšlenkovou mapu. Klikněte na tlačítko Share v horním pravém rohu a zvolte možnost sdílení.
  6. Exportujte myšlenkovou mapu: Coggle umožňuje exportovat myšlenkovou mapu do různých formátů včetně PDF nebo obrázku. Můžete také vytvořit odkaz ke sdílení nebo vložit mapu do jiných webových stránek.
  7. Ukládejte svou práci: Coggle automaticky ukládá vaši práci, ale můžete také použít možnost Save pro manuální uložení.

 

Další inspiraci pro práci s myšlenkovou mapou můžete najít pod následujícím odkazem:

https://kisk.phil.muni.cz/kreativita/temata/myslenkove-mapy/jak-tvorit-myslenkove-mapy

Ukázka výstupu:

 

Uvědomění (25 minut)

2. Hledání informací:

Žáci zůstávají ve svých skupinách. Ke španělským státům přidají pokrmy z Latinské Ameriky tak, že každá skupina si vylosuje jednu zemi: např. Mexiko, Kolumbie, Peru, Argentina.

Žáci pracují s mapou https://www.tasteatlas.com/. Tato webová stránka nabízí skvělý přehled jídel typických pro jednotlivé země světa. Z mapy vyberou ve skupině 4–6 pokrmů, které je nejvíce zaujmou. Webová stránka je v angličtině, žáci si pomáhají překladačem. Informace mohou ale vyhledávat i na jiných, ideálně španělských webových portálech. Např.: https://storymaps.arcgis.com/stories/80f93eb4b45549698f6cc71864918498

3. Fotokoláž

Na základě získaných informací žáci vytvoří fotokoláž. Sami si zvolí, se kterou aplikací chtějí pracovat, vhodná je např. Canva, Pixlr, PicCollage nebo Layout.

Canva je online nástroj pro grafický design, který umožňuje snadno vytvářet fotokoláže. Následující kroky vám ukážou, jak vytvořit fotokoláž v aplikaci Canva:

  1. Přejděte na webovou stránku aplikace Canva. Přihlaste se do svého účtu nebo vytvořte nový účet, pokud ho ještě nemáte.
  2. Po přihlášení se dostanete na hlavní stránku Canva. Klikněte na tlačítko Vytvořit návrh v pravém horním rohu. V levém panelu vyberte Fotokoláž. Můžete také zadat vlastní rozměry pro koláž.
  3. Vyberte šablonu: Canva nabízí mnoho předem navržených šablon pro fotokoláže. Vyberte si šablonu, která vám vyhovuje, nebo začněte s prázdným plátnem.
  4. Přidejte fotografie: Klikněte na tlačítko Prvky v levém panelu a pak na Fotografie. Pracujte pouze s obrázky, které nabízí Canva. Potáhněte fotografie ze seznamu fotografií a přetáhněte je na svou koláž.
  5. Přidávejte text a další prvky: Klikněte na tlačítko Text a přidejte nápisy nebo popisky. Můžete také přidávat další prvky, jako jsou tvary, šipky nebo ikony. Upravte barvy, kontrast, sytost a další vlastnosti fotografií nebo prvků v koláži. K tomu můžete využít nástroje v panelu Upravit nebo Filtr.
  6. Ukládejte svou práci: Po dokončení koláže klikněte na tlačítko Stáhnout v pravém horním rohu a vyberte formát, ve kterém chcete uložit svou koláž.
  7. Sdílejte nebo tiskněte: Po uložení můžete sdílet koláž přímo z Canvy nebo ji stáhnout a použít dle potřeby.

 Ukázka výstupu:

 

4. Prezentace

Aktivita 1 (5 minut)

Dříve než se pustíme do vlastní prezentace, můžeme s žáky zopakovat výrazy sloužící k vyjádření toho, že mi něco chutná, případně že bych si něco dal/dala, např. formou pexesa: https://learningapps.org/display?v=pjtc10kxc25

Aktivita 2 – prezentace (30 minut)

Poté jednotlivé skupiny představí ostatním pokrmy, které si pro svou prezentaci vybraly.

Ostatní řeknou, který pokrm by chtěli ochutnat (používají slovní zásobu jako: me gustaría probar, es delicioso, me gusta mucho).

Mohou také u každé země hlasovat o nejchutnější pokrm.

 

Reflexe (10 minut)

Využívám „výstupní lístek“ ze třídy. Žák musí písemně zodpovědět otázku a odevzdat lístek učiteli při odchodu ze třídy, jinak prostě neodejde. Jen je pak ale potřeba lístky pročíst a ideálně se odpovědím věnovat na začátku následující hodiny.

Otázka může znít například takto: Cuáles son 3 platos típicos de América Latina?

Reflexe

Protože se mi dříve stávalo, že žáci někdy volili zbytečně složité konstrukce nebo slova, kterým pak ostatní při prezentaci nerozuměli, naučili jsme se věty zjednodušovat.

Zdroje: Jak tvořit myšlenkové mapy. KISK 2023. Dostupný z WWW: [//https://kisk.phil.muni.cz/kreativita/temata/myslenkove-mapy/jak-tvorit-myslenkove-mapy].

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Katarína Hloušková

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Materiály s klíčovým slovem NPO 3.1 DIGI vytvořil tým metodiků v projektu Podpora škol v kontextu digitalizace (Národní plán obnovy 3.1 DIGI) pro podporu pedagogů při ICT revizích.

Další informace, metodické materiály i inspiraci do výuky jednotlivých předmětů i napříč předměty najdete na webu https://digitalizace.rvp.cz/