Odborný článek

UK versus US pairs

7. 5. 2025
Odborné vzdělávání
Autor
Zuzana Majíčková

Anotace

Žáci na webové stránce pexeso.net vytvoří pexeso s výrazy, které se řeknou jinak v britské a jinak v americké angličtině. Po vytvoření si pexeso v rámci turnaje zahrají a výrazy použijí ve větách, k aktivitě také mohou v textovém procesoru napsat slovníček daných výrazů. Témata k vytváření pexesa jsou téměř neomezená, takže tuto aktivitu je možné tvořit ve všech jazykových úrovních s různými věkovými skupinami.

Cíl

Žáci a žákyně:

  • si osvojí širokou slovní zásobu nových slov, která mají jiný význam v britské než v americké angličtině;
  • nová slova kontextu použijí ve smysluplném;
  • navrhují funkční a estetický vzhled pexesa, aby s ním dokázali pracovat i další lidé;
  • osvojí si zásady bezpečného používání online zdrojů a pochopení pravidel autorských práv při používání obrázků nebo fotografií z internetu.

Stupeň vzdělávání: střední odborné s maturitou

Věková skupina: 15–16 let

Vzdělávací obor: anglický jazyk

Tematický okruh: jazykový systém a komunikace

Časová dotace:

  • Výuka: 2× 45 minut
  • Příprava: 15 minut

Pomůcky: počítač, internetové připojení

Zdroje:


Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

Oborové

Žáci a žákyně:

  • mají základní povědomí, že existují rozdíly mezi britskou a americkou angličtinou;
  • dokáží tvořit věty v přítomném, minulém i budoucím čase;
  • dokáží používat vztazná zájmena;
  • znají pravidla hry pexeso.

Digitální

Žáci a žákyně:

  • umí pracovat s textovým procesorem, např. s Microsoft Word;
  • dokáží pracovat s obrázky staženými z internetu, umí je ukládat, vkládat, kopírovat a upravovat;
  • zvládnou uložit digitální obsah a opakovaně s ním pracovat, případně ho nasdílet ostatním.

 
Přínos využití digitálních technologií:

Tvoření pexesa v digitální podobě přináší výhodu oproti papírové podobě: řadu

Interaktivita: Technologie nabízí vytvoření interaktivního obsahu, který nabízí žáky atraktivní a zábavný, vhodný je pro jejich zapojení a motivaci

Vizualizace rozdílů: Pomocí obrázků, barev a multimediálních prvků mohou žáci snadněji pochopit a zapamatovat si rozdíly mezi britskou a americkou angličtinou.

Kolaborativní učení: Technologie nabízí žákům spolupracovat online (např. sdílet soubory), což rozvíjí jejich týmovou práci a komunikační dovednosti.

Přístupnost a flexibilita: Digitální pexeso je snadno dostupné na různých zařízeních (počítač, tablet, mobil) a lze jej použít nebo upravit, což šetří čas a zdroje.

Přístup ke kvalitním zdrojům: Technologie umožňuje snadné vyhledávání a integraci autentických materiálů (např. obrázky, fotografie nebo příklady z reálného světa), což zvyšuje kvalitu obsahu.

Metodická poznámka:

Na webovou stránku pexeso.net není třeba žádná registrace, žáci mohou ihned začít pracovat. Téma rozdílných výrazů v britské a americké angličtině je pouze příkladem, tvořit online pexeso je možné téměř na cokoliv včetně gramatiky (tvary minulých časů apod.), ve všech jazykových úrovních a s různými věkovými kategoriemi. Žáky jsem tentokrát nechala pracovat samostatně a poté si spolu pexeso zahráli, je dobré si to pro lepší zapamatování zkusit alespoň třikrát, případně přidat tvoření vět. Napsání seznamu v textovém procesoru mělo žákům pomoci udělat si ve výrazech lepší přehled, ale není to samozřejmě nutné. Lepší je pexeso tvořit na počítačích či tabletech, na mobilních telefonech je to náročnější vzhledem k ukládání obrázků. Zajímavou a zábavnou variantou může být výroba pexesa na základě fotografií, které žáci pořídí při hodině, např. na téma volný čas nebo každodenní aktivity. Zveřejnění takového pexesa ale pak musí proběhnout se souhlasem dotyčných žáků.

Popis vzdělávací aktivity:

1. Evokace

Učitel se žáci zeptá, jak znají slovíčka, která se řeknou jinak v britské či americké angličtině, případně jestli znají nějaké další rozdíly mezi britskou a americkou angličtinou. K lepšímu ponoření se do tématu můžete využít následující cvičení:

Případně je možné zapojit do vytváření cvičení ChatGPT:


Autor: Zuzana Majíčková

Žáci ve dvojicích nebo ve zkušenostech diskutují o rozdílech mezi britskou a americkou angličtinou a společně s učitelem poté „vypíchnou“ nejznámější slovíčka, výrazy a gramatické jevy.

2. Tvorba pexesa

Žáci si najdou webové stránky https://www.pexeso.net/ . Není třeba žádná registrace, jen je učitel, aby si přepnul jazyk do angličtiny. Na stránce výběru Vytvořte nové dvojice a poté Spusťte průvodce pro vytváření dvojic :


Autor: Zuzana Majíčková

Žáci si navolí velikost pexesa, případně jim učitel může zadat své konkrétní požadavky – my jsme pracovali s Advanced 2 – memory 6 × 6 pair game, 36 cards, upload all 36 different images. Obrázky sice žáci vkládali stejné, ale pokaždé byl u obrázku jiný výraz, např. u obrázku kalhot bylo jedno napsáno kalhoty a jedny kalhoty :


Autor: Zuzana Majíčková

Možné je i vkládat pouze obrázky bez odpovídajících výrazů, v tomto případě bych ale určitě doporučila vypsání slovíček do slovníčku.

Žáci si obrázky stahují z internetu, samozřejmě musí respektovat autorská práva, ideální je hledat obrázky ve fotobankách, které jsou na internetu k dispozici zdarma, zde jsou příklady:

Každý žák takto postupně vytvoří pexeso s 18 slovíčky, která se řeknou jinak v britské a jinak v angličtině. Pokud to učitel uzná za vhodné, vytvořte ke svému pexesu ještě v textovém editoru odpovídající slovníček pro lepší přehled a zapamatování. Pokud žák nestihne vytvořit pexeso ve škole, je možné na něm pracovat i doma, každé pexeso má unikátní kód, díky kterému se k němu žák může kdykoliv vrátit a dokončit jej:


Autor: Zuzana Majíčková

Po dokončení je možné pexeso zveřejnit, to automaticky provést provést galerii a kdokoliv k němu bude mít přístup. Tento krok ale není nutný a nechala bych na každého žáka, jak se rozhodne se svým výtvorem naložit.

3. Práce s pexesem a zpětná vazba

Možností, jak s pexesem po vytvoření pracovat, je více:

Rozřazovací aktivita: Žáci ve dvojicích nebo malých hrajících pexeso a při každém otočení karty musí říct nahlas výrazy v obou variantách angličtiny (např. lift – lift). Cílem je rozšířit výslovnost, slovní zásobu a rozlišování mezi americkou a britskou angličtinou.

Tvorba vět: Po spárování karet musí vytvořit větu s každým slovem (např. „I used the lift in New York“ a „I take the lift in London“). Zde je cílem sledovat schopnost používat nové výrazy v.

Rychlostní soutěž: Dva žáci soutěží, kdo najde více párů v časovém limitu. Před dalším kolem ale musí říct alespoň jednu větu s danými výrazy. Snaží se tak podporovat rychlé rozlišování slov a jejich aktivní využití.

Srovnávací analýza: Po hře žáci rozdělí páry slov do kategorií (např. doprava, jídlo, bydlení) a pokusí se identifikovat další rozdíly nebo pravidla.

Domácí procvičování: Žáci si zahrají pexeso doma s rodiči nebo sourozenci a zaznamenají, jak jim šlo vysvětlovat rozdíly. Následující den sdílejí své zkušenosti.

Nakonec si pexesa prohlédne i učitele, zkontroluje žákům správnost výrazů (buď přímo v pexesu, nebo ve slovníčku v sešitě či v textovém editoru) a výsledný produkt může slovně či jinak ohodnotit. Finální aktivitou může být společné promítání obrázků a říkání výrazů v britské i americké angličtině, učitel to může pojmout případně i jako týmovou soutěž.

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Pexeso je jednoduchá hra, kterou většina dětí hraje už od útlého dětství, takže není třeba ani vysvětlovat pravidla. Tato aktivita bavila i žáky, kteří jsou v běžných hodinách ke studiu anglického jazyka méně motivovaní a některé věci jsou pro ně obtížné. Zde si mohli vybrat ze široké škály slov a použít ta, která se opravdu chtějí naučit. Mně jako učiteli se líbilo, že k hotovým pexesům se dá opakovaně vracet a občas je použít jako rychlé opakování v různých částech hodiny. Výroba digitálního pexesa je jednoduchá aktivita, která může zahrnovat spoustu různých témat a většinu žáků baví jak tvoření, tak samotná hra.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Zuzana Majíčková

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Odborné vzdělávání
  • Klíčové kompetence LM
  • Kompetence využívat prostředky informačních a komunikačních technologií a pracovat s informacemi
  • pracovat s běžným základním a aplikačním programovým vybavením;
  • Odborné vzdělávání
  • Klíčové kompetence LM
  • Kompetence k učení
  • ovládat různé techniky učení, umět si vytvořit vhodný studijní režim a podmínky;
  • Odborné vzdělávání
  • Klíčové kompetence LM
  • Kompetence využívat prostředky informačních a komunikačních technologií a pracovat s informacemi
  • pracovat s osobním počítačem a dalšími prostředky informačních a komunikačních technologií;