Odborné články Základní vzdělávání Mon album de famille numérique (A1)
Odborný článek

Mon album de famille numérique (A1)

Anotace

Díky této výukové aktivitě vyzkoušíte se svými žáky ve třídě moderní přístup k procvičování slovní zásoby a gramatiky na téma moje rodina. Žáci si osvojí dovednosti popisu členů rodiny, procvičí přivlastňovací zájmena a základy komunikace ve francouzštině. Aktivita kombinuje jazykový rozvoj s digitální tvorbou – prostřednictvím aplikace BookCreator vytvoří vaši žáci originální digitální rodinné album, které budou moci prezentovat před třídou. Tento přístup nejen rozvíjí jejich jazykové schopnosti, ale podporuje i kreativitu, spolupráci a rozvoj digitálních kompetencí.

Úvod

Věková skupina: 12 -18 let

Vzdělávací obor: další cizí jazyk

Tematický okruh: rodina

Časová dotace:

  • Výuka: 45 minut
  • Příprava: 10 minut (obeznámení se s funkcí aplikace BookCreator)

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

● Oborové: Žáci a žákyně ovládají základní pravidla tvorby vět ve francouzštině. Umí používat členy (le, la, les, un, une) a osobní zájmena (je, tu, il, elle, nous, vous, ils, elles). Mají povědomí o časech, hlavně o přítomném čase (le présent). Umí časovat základní pravidelná slovesa (-er, -ir, -re). Používají nepravidelná slovesa být a mít.

● Digitální: Žáci a žákyně ovládají základní práci s textem, jako je jeho vložení, úprava velikosti, barvy či fontu, a jsou vhodné přidat nový obsah na stránku. Další klíčové dovednosti pro tvorbu rodinného digitálního alba je také práce s obrázky. Žáci by měli umět nahrát vhodné fotografie z galerie zařízení nebo vyhledat a vložit obrázky z knihovny v aplikaci. Měli bychom být schopni obrázky umístit na stránku, přizpůsobit jejich velikost a rozložení podle potřeb.

Přínos využití digitálních technologií / komentář z pohledu rozvoje DK:

Žáci a žákyně

● samostatně pořizují a upravují digitální fotografie;

● v prostředí virtuální rodinné alba využijí multimediální prvky: nahrávání zvuku nebo přidávání grafických doplňků, které jsou nejvhodnější interaktivitou jejich; navíc se naučí projekt ukládat, exportovat a sdílet.

Cíl

Tato výuková aktivita kombinuje poslech, čtení, mluvení a digitální dovednosti. Žáci zdokonalují nejen jazykové dovednosti, ale také rozvíjejí důležité digitální kompetence a učí se ve spolupráci ve znalostech.

POPIS VZDĚLÁVACÍ AKTIVITY

Evokace

La famille Simpson (10 minut)

  1. V úvodu se žáky zopakujeme pojmenování a vztahy mezi jednotlivými členy rodiny. Já využívám svou vlastní prezentaci a vše opakuji na příkladu rodiny Simpsonových, kterou žáci znají, a popis jednotlivých členů rodiny je proto pro ně hračkou – prezentaci naleznete ZDE
  2. Interaktivní část: Učitel sdílí kvíz ve Wordwall nebo Kahoot pro procvičení přivlastňovacích zájmen (mon, ma, mes) a slovní zásoby (věk, vztahy).

Dílčím cílem je aktivovat slovní zásobu na téma rodina.

Ilustrativní obrázek, autor: Pavlína Jurzykowská

Uvědomění

Digitální rodinné album (30 minut)

  1. Ukažte žákům vzorovou stránku vašeho digitálního alba. Pokud si před svými žáky ale chráníte soukromí, předložte jim popis neznámé rodiny (najdete v učebnici nebo lehce vytvoříte v Canvě). 

 

Vzorový popis rodiny (vaší nebo neznámé) musí splňovat tato kritéria:

●      Obsah: splnění požadovaných popisů jednotlivých členů (jméno, věk, povolání, bydliště), minimálně 4 osoby

●      Jazyk: Správné používání slovní zásoby a gramatiky

●      Kreativita: originalita a vizuální zpracování alba

Např.: Voici ma mère. Elle s’appelle Sophie. Elle a 40 ans. Elle est infirmière et elle adore cuisiner.

  1. Další etapa je tvorba konceptu alba – žáci nasdílejte tyto otázky (jejich zodpovězením splní požadovaná kritéria):
  • Comment s’appelle-t-il/elle?
  • Quel âge a-t-il/elle?
  • Que fait-il/elle?
  • Qu’est-ce qu’il/elle aime faire?

Párová práce: Žáci si ve dvojicích mohou informace navzájem sdělovat a upravovat podle zadání – nacvičují jednoduché popisy.

  1. Samotná tvorba digitálního alba – učitel stručně vysvětlí použití aplikace BookCreator (např. jak vložit text, obrázky a zvuk). Žáci vytvoří své album: na každé stránce představí jednoho člena rodiny. Mohou použít fotografie, kresby nebo vytvořit ilustrace pomocí Canvy. Každý popis obsahuje: jméno, věk, povolání, záliby a vztah k autorovi (např. C’est ma tante, elle est très gentille.).

Ukázka výstupu (E. H., Střední škola Futurum, Praha – 1. rok výuky FRJ). Autorka printscreenu: Pavlína Jurzykowská

REFLEXE

Prezentace a zpětná vazba (15 minut)

  1. Žáci sdílejí své album s ostatními. Každý představí jednoho člena své rodiny ústně.
  2. Učitel i spolužáci hodnotí:
  • použití slovní zásoby
  • srozumitelnost a gramatickou správnost
  • kreativitu při prezentaci

Kritéria hodnocení digitálního rodinného alba:

  • Obsah: splnění požadovaných popisů (jméno, věk, povolání, bydliště)
  • Jazyk: správné používání slovní zásoby a gramatiky
  • Kreativita: originalita a vizuální zpracování alba
  • Prezentace: schopnost představit a popsat člena rodiny plynule a srozumitelně

 

Metodická poznámka:

Doporučené rozšíření aktivity – v aplikaci BookCreator lze popisky i přečíst, žáci tedy mohou obrazový materiál (fotografie s popisky podle zadaných kritérií) obohatit o zvukové nahrávky (žáci nahrají svůj hlas při popisu).

Reflexe

Tuto výukovou aktivitu jsem využila v rámci kombinované výuky, naše škola využívá zhruba jednou za čtvrtletí. Část hodiny tedy proběhla ve škole (práce se slovní zásobou a přivlastňovacími zájmeny) a část výuky studenti dokončili doma (následující hodinu). Digitální rodinná alba tedy tvořili v domácích podmínkách – kde měli po ruce ty nejlepší zdroje rodinných fotografií: buď papírová rodinná alba, nebo (ještě lépe) své příbuzné, které tak stačilo vyfotit.

Středoškolákům je práce s digitálními technologiemi blízká, ai když aplikace BookCreator neznali, poradili si se zadaným úkolem velice dobře. Důležité je zadat jim přesně stanovená kritéria – nejlépe formou vzorové ukázky (já jsem žákům zadala kritéria a poskytla i ukázku digitální alba vlastní rodiny).

Dokončená alba si žáci nahráli do svých digitálních portfolií, která si vedou od svého prvního dne s francouzštinou. Alba lze také sdílet rodičům a podělit se tak s nimi o své pokroky ve francouzštině.

Zdroje:

  • SIEGLOVÁ, Dagmar. Konec školní nudy: didaktické metody pro 21. století. Praha: Grada, 2019. ISBN isbn9788027122547.
  • HLADÍK, Petr. Tipy a triky pro výuku cizích jazyků: inspirace pro všechny jazykáře. Praha: Grada, 2021. ISBN 978-80-271-3194-5
  • https://elcondefr.blogspot.com/

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská, DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • vytváří a upravuje digitální obsah, kombinuje různé formáty, vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence komunikativní
  • využívá informační a komunikační prostředky a technologie pro kvalitní a účinnou komunikaci s okolním světem
  • Gymnázium
  • Kompetence komunikativní
  • efektivně využívá moderní informační technologie
  • Gymnázium
  • Kompetence digitální
  • vytváří, vylepšuje a propojuje digitální obsah v různých formátech; vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků;