Odborné články Základní vzdělávání Bienvenue! aneb První hodina francouzštiny (A1)
Odborný článek

Bienvenue! aneb První hodina francouzštiny (A1)

Anotace

Stojíte před žáky, kteří mají poprvé francouzštinu? V tom případě je tato výuková aktivita přímo pro vás. Ponořte své nové žáky do tajemného světa francouzských slov, která už možná dávno znají a používají, aniž by to tušili! Během vyučovací hodiny s příznačným názvem Bienvenue budou žáci hledat slova, která francouzština propůjčila češtině. Na vstup do světa frankofonie si navíc s vámi připíjí pomyslnou sklenkou šampaňského!

Úvod

Stupeň vzdělávání: ZŠ/SŠ/gymnázium

Věková skupina: 15–16 let

Vzdělávací obor: další cizí jazyk – FRJ

Tematický okruh: galicismy, první hodina – úvod do studia FRJ

Očekávané výstupy:

Žák/žákyně

  • identifikuje a správně vysloví několik slov, která francouzština propůjčila češtině, a používá je v jednoduchých větách (galicismy);
  • vytváří digitální výukový obsah pro svého spolužáka (aplikace Flippity.net);
  • opakuje si hravou formou nově nabyté informace – dokončí slovo výběrem správných písmen (hra šibenice/hangman).

Časová dotace: Výuka – 45 minut / Příprava: 20 minut

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

Oborové:

  • Pro první hodinu francouzštiny nejsou nutné žádné předchozí znalosti jazyka. Žák by měl mít základní jazykovou gramotnost a schopnost naslouchat a napodobovat výslovnost. Zájem o jazyky a otevřenost novým kulturám jsou výhodou.

Digitální:

Žák/žákyně

  • využívá aplikace pro tvorbu interaktivního obsahu (např. Wordwall, LearningApps) k vytvoření jednoduchého výukového materiálu k dalšímu procvičování;
  • sdílí svůj digitální obsah a spolupracuje s ostatními v prostředí virtuální třídy (např. Microsoft Teams) a dokáže obhájit svůj výstup před třídou.

Přínos využití digitálních technologií:

Žák/žákyně

  • se interaktivně zapojí do písemné produkce jednoduchých slov,
  • využívá naučenou slovní zásobu pro tvorbu digitální podoby hry šibenice,
  • efektivně a rychle výukovou aktivitu sdílí se svým spolužákem.

Cíl

Žák/žákyně

  • vyjmenuje několik slov, která francouzština propůjčila češtině;
  • správně tato slova francouzsky napíše;
  • novou slovní zásobu bezchybně přepíše do digitální aplikace pro tvorbu hry šibenice/hangman.

Popis výukové aktivity

Evokace – Příběh Doma Pérignona (10 minut)

Přivítejte žáky francouzským „Bienvenue“. A šampaňským…

Autor obrázku sklepení: Canva Magic Media (AI)

Nebude se ovšem jednat o alkoholický nápoj, ale o odpověď na úvodní hádanku, kterou žákům položíte po přečtení jedné ze starých francouzských legend. Žáky vyzvěte, aby si položili hlavy na lavici, zavřeli oči a přenesli se do tmavého podzemí středověkého kláštera někde ve Francii. 

 

Odpovědí na hádanku je šampaňské – gestem, které naznačí zvednutí číše, přivítejte žáky ve světě frankofonie – na vaší první společné hodině francouzštiny. A vyzvěte je, aby šli napsat na tabuli alespoň jedno slovo, které podle nich doputovalo do českého jazyka z jazyka francouzského. Aktivitu vyhodnocujte průběžně.

Uvědomění – Hledání galicismů (25 minut)

Zadání:

  1. Poslechové cvičení: Žáci identifikují v nahrávce slova francouzského původu, která znají – napíšou si je do sešitu česky nebo je nakreslí (což funguje spíše u žáků základní školy). Můžete použít například nahrávku[1] z učebnice Édito A1.
  2. Práce se slovníkem: Poté v online slovníku samostatně vyhledávají, jak se přesně daný výraz ve francouzštině píše. Obeznámíme je s prvními základními pravidly francouzské fonetiky.

Autor: Pavlína Jurzykowská

 

  1. Tvorba digitální šibenice: V aplikaci Flippity.net připraví žáci pro svého kamaráda ze dvojice hru šibenice/hangman. Návod pro žáky naleznete ZDE. Cílem je procvičit si psaní dnes naučených výrazů.

Autor: Pavlína Jurzykowská

Reflexe – hra Kat (10 minut)

Žáci ve dvojicích sdílejí hru, kterou vytvořili, a poté si ji samostatně zahrají. Podaří se všem přežít? To nevíme. Jisté ale je, že si touto zábavnou formou zopakují celou novou slovní zásobu ještě jednou. Na závěr hodiny žákům poděkujte a povzbuďte je, aby na příští hodinu přinesli svůj vlastní seznam francouzských slov, se kterými se ve svém okolí během týdne (byť v mateřštině) setkali.  

Autor printscreenu: Pavlína Jurzykowská

[1] MENSDORFF-POUILLY, Lucie; OPATSKI, Sergueï; PETITMENGIN, Violette; PONS, Sylvie; SPÉRANDIO, Caroline et al. Édito A1: méthode de français. 2e édition. Paris: Didier, 2022. ISBN isbn978-2-278-10364-5.

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Když jsem poprvé uvedla svou hodinu francouzštiny legendou o Domu Pérignonovi, věděla jsem, že tak už budu činit napořád. Je to symbolické, francouzské, a když k tomu koupíte i dětské šampaňské, tak i lákavé. Ze začátku jsme hráli šibenici společně na tabuli. Díky digitálním technologiím mám ale produkční etapu hodiny více pod kontrolou – žáci musí jednotlivé galicismy (většinou ty, které jsou zapsány během úvodního brainstormingu) opravdu bez chyby přepsat do jednoduchého formuláře.

 

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská, DEA
Komentář recenzenta
Výuková aktivita má za cíl uvést žáky do tajů francouzského jazyka a propojit historickou legendu o Domu Pérignonovi a moderní dobu, ve které nyní žijeme, a proto k objevování prvních francouzských slov můžeme použít digitální aplikace jako je Flippity nebo Wordwall. V této aktivitě se žáci nenásilnou formou seznamují s prvními pravidly francouzské fonetiky a s galicismy. Formát zdroje lze zpracovat jednoduše, jedná se o internetovou stránku (obsah si lze vytisknout, nebo pouze uložit do svých oblíbených výukových zdrojů). Interaktivita je zaručena také možností napsat přímo autorovi, nebo vložit komentář. Objekt obsahuje kvalitní metodické poznámky. Nechybí uvedení zdrojů – jak odborných, tak i obrazových.

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence komunikativní
  • využívá informační a komunikační prostředky a technologie pro kvalitní a účinnou komunikaci s okolním světem
  • Gymnázium
  • Kompetence komunikativní
  • s ohledem na situaci a účastníky komunikace efektivně využívá dostupné prostředky komunikace, verbální i neverbální, včetně symbolických a grafických vyjádření informací různého typu

Průřezová témata:

  • Základní vzdělávání
  • Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech
  • Objevujeme Evropu a svět
  • Gymnaziální vzdělávání
  • Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech
  • Žijeme v Evropě

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

mobil, PC, internet