Odborný článek

Laskavost

8. 11. 2024
Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Hanka Neužilová Žáková DiS.

Anotace

Tato aktivita přispívá k uvědomění si významu dobrých a laskavých mezilidských vztahů a podporuje wellbeing. Prostřednictvím sdíleného online prostoru žáci navrhují a tvoří konkrétní podobu laskavých aktivit, přemýšlejí o tom, jak být laskaví a jak pomoci druhým.

Stupeň vzdělávání:

Věková skupina: 11–15 let

Vzdělávací obor: výchova ke zdraví

Tematický okruh: vztahy mezi lidmi, zdravý způsob života a péče o zdraví

Očekávané výstupy:

  • Žák vysvětlí vztah mezi uspokojováním základních lidských potřeb a hodnotou zdraví.
  • Žák přispívá k utváření dobrých mezilidských vztahů v komunitě.

Časová dotace:

  • Výuka: 2× 45 minut
  • Příprava: 1× 15 minut – otázky pro Mentimeter

Pomůcky: tablet, počítač, mobilní telefon s připojením na wifi

Zdroje: Jsem laskavec.cz [online]. 2024 [cit. 2024-2-19]. Dostupné z: https://jsemlaskavec.cz/

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Oborové: Žák vysvětlí pojem zdraví a rozliší stav tělesné, duševní a sociální pohody.
  • Digitální: Žák vloží a upraví text v textovém editoru.

Vzdělávací cíle:

  • Žák vysvětlí pojem laskavost.
  • Žák vyjmenuje několik způsobů laskavého chování, laskavého projevu.
  • Žák spolutvoří návrh laskavého projektu, uvádí konkrétní kroky důležité pro jeho realizaci.
  • Žák pracuje v online prostředí, které mu umožňuje spolupracovat, upravovat a sdílet obsah s ostatními.

Přínos využití digitálních technologií

Žáci využívají digitální technologie ke sdílení nápadů a myšlenek v úvodu hodiny, tím si připravují motivační rozcestník jako inspiraci laskavých skutků pro následnou práci v týmu.

Žáci prostřednictvím digitální technologie OrgPad vytvářejí a upravují digitální obsah, ke kterému mají společný přístup a mohou tak snadno mimo výuku nejen komentovat a upravovat, ale i po následné realizaci doplňovat, co se podařilo, co se nepodařilo a proč. Učí se tedy spolupracovat v online prostředí, které je snadno přístupné a propojuje je.

Metodická poznámka:

Téma laskavosti je důležité téma pro dobré mezilidské vztahy. Zároveň je to téma, které se dá následně pojmout jako celotřídní, a dokonce i  celoškolní projekt. Patří mezi hodiny, které rozvíjejí a podporují soft skills.

Téma laskavosti je zároveň jednou z velmi dobrých preventivních aktivit. Podporuje zamyšlení, empatii, spolupráci, vnímání nejen sebe, ale i ostatních. Vždy máme možnost poznat jeden druhého i v jiných situacích, než jsou „běžné“ hodiny zaměřené více na hard skills.

U softových hodin je velmi důležité „napojení se“ na třídu. Znamená to více se otevřít a naslouchat. Nejde tu o kvantum informací, o splnění časového rozvržení, ale o kvalitu prožitku a sdílení. Platí to nejen pro studenty, ale i pro nás učitele.

Popis vzdělávací aktivity:

Evokace:

Učitel vyzve studenty k brainstormingu.

Co je to laskavost? Promyslete si svou odpověď a následně ji zaznamenejte pomocí odkazu na Mentimeter. Žáci  dostávají prostor na své odpovědi, učitel je následně sdílí.

Učitel se žáky prochází napsané pojmy a společně tvoří definici laskavosti, kterou učitel zapíše na tabuli: Laskavost je…

Např. Laskavost je ohleduplný přístup, milé chování, zdvořilost a ochota pomáhat druhým, ochota naslouchat a přemýšlet o ostatních.

Učitel pokládá další otázku. Ptá se, zda existuje souvislost mezi laskavostí a lidským zdravím, zda má své odůvodnění povídat si na toto téma ve výchově ke zdraví.

Následuje další otázka: Může být laskavý každý z nás? Zamyslete se a opět zkuste zapsat vaše konkrétní nápady na projevy laskavého chování. Co konkrétně můžeme udělat my samotní, každý z nás?

Žáci přemýšlejí a opět odpovídají prostřednictvím Mentimeteru, který se stane inspirovníkem pro další práci ve skupinách.

Např.:

 

Laskavý projekt

Pojmenovali jste mnoho laskavých skutků. Dějí se nám, Vám?

Víte, že Laskavost má dokonce svůj slavnostní den – konkrétně 13. listopad je oficiální Světový den laskavosti. Pojďme navázat na předchozí aktivitu a Vaše konkrétní  nápady na laskavé skutky. Mohou být nyní pro Vás dostatečnou inspirací. Sami jste si je sepsali a využijte je jako  inspirovník pro další práci.

Cílem hodiny bude vymyslet laskavý projekt. Nebudeme však přemýšlet jako jednotlivci, ale jako skupina, a budeme vymýšlet laskavý projekt naší třídy, tedy společnou akci pro jiné.

Zadání zní: Co bychom my jako třída mohli společně podniknout, vykonat a jak pomoci, být laskaví k druhým? 

  • Utvořte skupiny minimálně po třech. Máte nyní deset minut na to, abyste ve skupině promysleli a prodiskutovali jeden konkrétní nápad na projekt, který by se dal uskutečnit naší třídou. Dejte projektu název a stručně zaznamenejte, jaký je jeho cíl.

Po zadaném časovém limitu skupiny seznámí ostatní s vybraným projektem a jeho cílem.

  • Pojďme na další krok – už známe konkrétní názvy projektů a jejich cíle. Nyní se budeme věnovat konkrétním detailům:
  • Co konkrétně potřebujeme pro realizaci projektu – pomůcky, které bude potřeba zajistit, připravit, vyrobit.
  • Časová náročnost – jaká je časová náročnost přípravy a jak dlouho bude projekt trvat (odhadem).
  • Role spolužáků v projektu – kdo co zařídí, kdo za co zodpovídá.
  • Jak konkrétně bude projekt probíhat.
  • Jak dáme vědět o akci ostatním.
  • Další

Pro efektivní práci na detailech projektů dnes využijeme online prostředí, které nám umožní pracovat souběžně, zároveň bude možné jednotlivé kroky upravovat, komentovat a aktualizovat v průběhu skutečné realizace projektu. Budeme pracovat v prostředí OrgPad. Pojďme si ukázat, jak na to:

Krok č. 1  

Přihlaste se do online nástěnky https://orgpad.info/list prostřednictvím odkazu zaslaného do vašeho e-mailu, případně přes QR kód.

Nyní vidíte úvodní bublinu s názvem Laskavé projekty. Pokud ji rozkliknete, uvidíte sepsané celé zadání, které je potřeba splnit ve skupině.

Nyní vždy stačí kliknout na šipku a rozvinout novou bublinu, kam zadáte téma vašeho laskavého projektu.

     

Krok č. 2

Nyní vždy stačí kliknout na šipku u bubliny LASKAVÉ PROJEKTY a rozvinout novou bublinu, kam zadáte název vašeho laskavého projektu. Zároveň změníte barvu bubliny pro odlišení klinutím na modrý symbol Aa, viz obrázek. Následně si svou pojmenovanou bublinu rozkliknete a doplníte postupně všechny jednotlivé kroky dle zadání v hlavní bublině LASKAVÉ PROJEKTY. Pro jednodušší průběh si zadání zkopírujte z hlavní bubliny do své pomocí klávesové zkratky CTRL C a vložte pomocí CTRL V.

 

OrgPad zároveň umožňuje vkládání obrázku, souborů, videa, tabulky, odkazu. I ve své práci toto můžete využít, ale dnes to není zásadní.

   

V OrgPadu také najdete Bublinu zpětné vazby – co fungovalo, co drhlo. Prosím vyplňte ji za každý tým. A teď hurá do práce.

Závěr hodiny 

Jak se vám pracovalo? Stihli jste rozvinout a zaznamenat vše podstatné k vašim projektům? Pokud ne, co Vám OrgPad umožňuje? Pokračovat i mimo hodinu. Prosím dokončete tedy své projekty. V příští hodině nám vaše projekty představíte a společně vybereme jeden, který zrealizujeme. Samozřejmě počet není limitován. Můžeme jich zrealizovat tolik, kolik budete chtít.

Pojďme se rozloučit a zakončit dnešní hodinu jedním slovem – řekněme každý jednu asociaci ke slovu laskavost.

Následující hodina:

Týmy postupně představují své návrhy. Hodnotíme, zda splnily zadaná kritéria, a zamýšlíme se nad tím, zda je projekt skutečně realizovatelný a kroky dostatečně jasně popsané.

Na konci hodiny společně vybíráme, který projekt / které projekty zkusíme zrealizovat. Záleží vždy na jednotlivé konkrétní třídě.

Poslední výzva na závěr hodiny zní…

Náš vybraný projekt můžeme zároveň propojit se zajímavou akcí JSEM LASKAVEC, která existuje v ČR již řadu let. Učitel sdílí webovou stránku a vysvětluje podrobnosti https://jsemlaskavec.cz/

Co vy na to? Projděte si doma podrobně tuto stránku (jsemlaskavec.cz), odkaz najdete i v našem sdíleném OrgPadu.

A já se vás příští hodinu zeptám…

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Velmi se mi osvědčilo toto téma rozvinout, vracet se k němu. Za mne je to jedna ze skvělých preventivních aktivit pro třídu i pro školu.

Téma žáky zaujalo a celkově podpořilo atmosféru ve třídě. Následujícím aktivitám v tomto směru se meze nekladou. Naše třída se laskavostí zabývala celé čtyři roky, šířila laskavost nejen po škole, ale i mimo ni. Věřím, že na to žáci nikdy nezapomenou a budou laskavost šířit i nadále.

Nutno podotknout, že jsem byla třídní učitelkou třídy. Může to být na první pohled snazší startovní čára, ale jsem přesvědčená, že nemusí. Věřím, že téma laskavost, laskavý přístup k sobě i k ostatním má ve škole nezastupitelné místo.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Hanka Neužilová Žáková DiS.

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.