Odborné články Základní vzdělávání Ma terre imaginaire (A1)
Odborný článek

Ma terre imaginaire (A1)

Anotace

V této výukové aktivitě si žáci procvičí stupňování přídavných jmen ve francouzštině. Aktivita začíná opakováním základních přídavných jmen v kontextu zvířat a jejich vlastností, následně přechází k porovnávání geografických rysů Francie a České republiky. Žáci se seznámí s komparativem a superlativem v praxi, např. při porovnávání hor, řek a měst obou zemí. V závěru si vytvoří vlastní imaginární mapu, kde procvičí nově nabyté dovednosti v digitálním prostředí, a podělí se o své výtvory s ostatními.

Úvod

Stupeň vzdělávání: ZŠ/SŠ (úroveň A1)

Věková skupina: 14–18 let

Vzdělávací obor: další cizí jazyk (FRJ)

Tematický okruh: geografické reálie

Časová dotace:

  • Výuka: 45 min
  • Příprava: 20 min

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

Oborové:

Žáci a žákyně

  • znají jednoduchá přídavná jména jako: grand (velký), petit (malý), long (dlouhý), court (krátký), gros (tlustý), mince (hubený), haut (vysoký), vieux (starý), jeune (mladý);
  • používají základní předložky místa (např. dans – v, à côté de – vedle); mají základní povědomí o slovosledu ve francouzské větě, tedy si uvědomují, že přídavná jména obvykle následují podstatné jméno (s několika výjimkami, např. grand, petit);
  • ovládají znalost osobních zájmen a umí tvořit základní oznamovací věty (např. Le chat est grand.).

Digitální:

Žáci a žákyně

  • pracují s nástroji pro úpravu grafického obsahu: používají myš k vybírání, posouvání a umisťování objektů;
  • rozpoznávají základní ovládací prvky, jako jsou tlačítka pro přidávání, mazání nebo ukládání mapy.

Přínos využití digitálních technologií:

Žáci a žákyně

  • v digitálním prostředí tvoří imaginární mapu své smyšlené krajiny;
  • využijí šablony prázdných digitálních map, ke kterým přidají různé objekty (např. hory, řeky, budovy), logicky je rozmístí a esteticky sladí barvy a styl mapy dle zadání;
  • na mapě vytvoří i nové objekty (např. body, čáry, plochy, struktury);
  • mapu uloží, exportují do prostředí třídního managementu (GCR, Teams) nebo sdílí svému učiteli.

Cíl

Žáci a žákyně

  • aktivně používají komparativ a superlativ v jednoduchých větách a v konverzaci (písemná a ústní produkce) s využitím reálných informací o vlastnostech zvířat a české geografii;
  • pomocí metody CLIL přeloží krátký text o geografických reáliích v České republice a ve Francii;
  • v rámci tvorby imaginární mapy v digitálním prostředí aplikace https://inkarnate.com/maps/create si procvičí gramatiku a vytvoří infografiku o smyšlené krajině s popisy a vizuálními prvky;
  • zjednodušeně zprostředkují informace ze své virtuální mapy svým spolužákům (mediace).

POPIS VZDĚLÁVACÍ AKTIVITY

Evokace (10 minut)

Opakování slovní zásoby

Na úvod hodiny učitel žákům rozdá karty se zvířaty a požádá je, aby je mezi sebou porovnávali. První kolo říká vzorové věty nejdříve učitel, poté žák. Další kolo už žáci tvoří věty samostatně. Například:  

  • La vache est plus intelligente que la poule. Le chien est le plus intelligent.
  • Le cochon est plus gros que le serpent. La vache est la plus grosse.
  • La poule est plus mince que le cochon. Le serpent est le plus mince.

Pár vět zapíše na tabuli nebo sdílí na ploše. Učitel se snaží o to, aby žáci převzali odpovědnost za vlastní proces učení a věty tvořili postupně úplně spontánně a bez pomoci. Tato strategie výuky směřuje k tomu, aby žáci samostatně objevili to, co se učí - v tomto případě pravidla pro stupňování přídavných jmen ve francouzštině.  

Zdroj: https://parleenfr.blogspot.com/2021/01/les-comparatifs-et-les-superlatifs.html

Uvědomění (20 minut)

Francie versus Česká republika

Na interaktivní tabuli učitel zobrazí základní fakta o Francii a České republice. V případě větší skupiny žáků je lepší pracovní list vytisknout alespoň do dvojic (originál najdete zde: pracovní list 1).

Autorka: Pavlína Jurzykowská

Na tabuli doplníme novou slovní zásobu – long (ue), haut (e), peuplé (e) – a zapíšeme vzorové věty. Ústně nejdříve procvičíme superlativ:

  • Quelle montagne est la plus haute en France / en République tchèque?
  • Quelle rivière est la plus longue en France / en République tchèque?
  • Quelle ville est la plus peuplée en France / en République tchèque?

Poté procvičíme ústně i komparativ. Se žáky porovnáváme například pomocí tohoto vzorového zadání:

(la Vltava / la Loire): ............................................que………………..............................

(Paris / Lyon): ……………………….……………  que …………………………………………………

(le Mont Blanc / le Pic Vignemale)..........................................que………..……………..

(Sněžka / Plechý) …………..………………………que ……………………………………………….

 

Na závěr hlavní části hodiny procvičíme daný gramatický jev i písemně – PRACOVNÍ LIST naleznete zde.

 

Ukázky výstupů: Akademické lyceum Futurum, třída 3. AL, 1. rok výuky FRJ

Autorka fotografií: Pavlína Jurzykowská

Reflexe – procvičení a upevnění (10 minut)

Ma terre imaginaire – tvorba fantazijní digitální mapy

V závěru hodiny pracují žáci samostatně na počítačích:

  • Zadání:

Nakreslete digitální imaginární mapu a do její legendy  umístěte:

  1. název největšího města (La ville la plus grande: ....)
  2. název nejdelší řeky (Le plus long fleuve: ....)
  3. název a výšku nejvyššího pohoří (La montagne la plus grande: ....)

Mapu navrhněte v aplikaci https://inkarnate.com/maps/create. Začněte tím, že si vyberete styl. Poté doplňujte objekty z nabídky podle zadání (řeky, pohoří, města, vesnice…). Objekty pojmenujte a do legendy zapište vše potřebné. 

Ilustrativní obrázek aplikace Inkarnate, autor printscreenu: Pavlína Jurzykowská

V závěru hodiny předstoupí dvojice před tabuli a spolužákům odprezentují francouzsky tři fakta ze své imaginární mapy (nejvyšší hora, největší město a nejdelší řeka). Učitel se snaží dialog obohatit otázkami na názvy nebo komparativy – porovnává mapy žáků navzájem a ptá se, kdo ze třídy má asi největší horu, nejdelší řeku nebo největší město.

Autor koláže z výstupů: Pavlína Jurzykowská

 

Reflexe

Žáci v mé třídě mají za sebou pouze 30 vyučovacích hodin francouzštiny, jsou tedy  začátečníci. Přesto zvládli (díky vizualizaci faktů v infografice, přehlednému pracovnímu listu a poté tvorbě imaginárního světa) téma stupňování přídavných jmen opravdu velice hezky.  Tvorba smyšlené mapy na závěr hodiny žáky neskutečně bavila a dala by se protáhnout i do hodiny další. Proto jsem se v závěru hodiny rozhodla, že je nechám mapy v poklidném tempu dodělat a prezentace jsem odložila na úvod příští hodiny. Větší časovou dotaci pro tvorbu digitálních map jsem si mohla dovolit také proto, že se jednalo o poslední hodinu francouzštiny před pololetním vysvědčením a žáci si kreativní pohodový závěr pololetí prostě zasloužili.

Zdroje:

  • HALÍK, Petr: Tipy a triky pro výuku cizích jazyků, Grada Publishing a. s., Praha 2021

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská , DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Materiály s klíčovým slovem NPO 3.1 DIGI vytvořil tým metodiků v projektu Podpora škol v kontextu digitalizace (Národní plán obnovy 3.1 DIGI) pro podporu pedagogů při ICT revizích.

Další informace, metodické materiály i inspiraci do výuky jednotlivých předmětů i napříč předměty najdete na webu https://digitalizace.rvp.cz/