Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Tvorba komiksu online na příkladu středověkého města
Odborný článek

Tvorba komiksu online na příkladu středověkého města

Anotace

Během aktivity žáci s pomocí online nástroje vytvářejí vlastní komiks o životě ve středověkém městě, který se díky zadaným kritériím stává pro učitele možností k reflexi probrané látky.
 • V evokační fázi si žáci s pomocí brainstormingu společně připomenou, co všechno vědí o fungování společnosti ve středověkých městech (lze také využít online aplikace Mentimeter nebo Slido), a seznámí se s cílem hodiny – vytvořit komiks o životě ve středověkém městě.
 • Před samotnou prací učitel s pomocí projektoru žákům ukáže základní funkce v online editoru (popisky uvádím v češtině, většina prohlížečů využívá automatický překlad nebo si jej žáci mohou sami nastavit), jako je vkládání scén a grafických objektů a jejich editace, důraz je potřeba dát na využití záložek „scény-historické“ a „scény-venkovní“ a „postavy-středověké“ a „postavy-zvířata“, lze samozřejmě využít např. i „postavy-monstra“ nebo „postavy-mytologie“, ale příběh by měl odrážet historickou realitu. S pomocí přidaného objektu (např. budovy nebo postavičky) je dobré žákům ukázat, že je prostřednictvím přednastavených funkcí mohou opravdu široce upravovat, např. zmenšovat/zvětšovat, měnit barvy atd. Důležité jsou také popisky a bubliny, které jsou v záložce „bubliny“ a pro komiksy tvoří typické prvky.
rozložení komiksu, zdroj https://www.storyboardthat.com/
rozložení komiksu, zdroj https://www.storyboardthat.com/
Autor díla: Pavel Žalský
rozložení komiksu, zdroj https://www.storyboardthat.com/
editace scén, zdroj https://www.storyboardthat.com/
Autor díla: Pavel Žalský
rozložení komiksu, zdroj https://www.storyboardthat.com/
editace postavičky, zdroj https://www.storyboardthat.com/
Autor díla: Pavel Žalský
rozložení komiksu, zdroj https://www.storyboardthat.com/

Rozpracovaný komiks se scénami: příchod do města, trhy, kostel, zdroj https://www.storyboardthat.com/

Autor díla: Pavel Žalský
 • Následně učitel žáky seznámí s kritérii jejich práce, přičemž kritéria je dobré žákům rozeslat nebo je nechat promítnutá po celou dobu práce: 1. komiks každého žáka má alespoň tři políčka, 2. vybrané scény a postavičky jsou vhodné pro historickou realitu středověku, 3. příběh v komiksu zachycuje alespoň tři různá povolání a dvě různé společenské vrstvy typické pro středověká města, 4. příběh v komiksu zachycuje alespoň jedno místo typické pro středověké město.
 • Před zakončením práce v hodině je potřeba, aby žáci své obrázky v editoru s pomocí funkce PrtSc uložili do počítače, protože ukládání obrázků přímo přes online editor vyžaduje jejich registraci a poplatek. Obrázek mohou vložit např. do aplikace Malování nebo Word a odeslat vyučujícímu.
 • , kdy si žáci navzájem v menších skupinách představují a hodnotí s pomocí kritérií své komiksy, lze také vytvořit online nebo reálnou nástěnku jejich komiksů, např. v Padletu (připraveném a sdíleném učitelem), v němž jde zároveň hlasovat formou lajků či emotikonů a dopisovat komentáře.
 • V úplném závěru doporučuji s pomocí Mentimetru nebo Slido vytvořit slovní mrak, do něhož žáci napíší každý sám za sebe tři klíčové informace o tom, jak podle nich žili lidé ve středověkých městech.
 • Pokud žáci nemají editor vyzkoušený, může jim práce chvíli trvat a je někdy potřeba se k ní další hodinu vrátit – bezplatné využití editoru však znamená, že budou celý komiks dělat znovu. Na druhou stranu už však budou vědět jak a půjde jim to rychleji. Pokud o tématu něco vědí, není třípolíčkový komiks náročný na tvorbu.

 • Jestliže žákům vytvoříte hotový vzorový komiks, budou jej s velkou pravděpodobností napodobovat a získáte jen množství kopií vlastní práce.

 

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Klíčové kompetence:

 • Základní vzdělávání
 • Kompetence digitální
 • vytváří a upravuje digitální obsah, kombinuje různé formáty, vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků