Žáci si uvědomují, že umělou inteligenci lze využít například pro transformaci textů.
Texty vyprodukované tímto způsobem ovšem je třeba podrobit reflexi.
Dané texty nelze chápat jako náhradu žákovské vlastní tvorby, neboť pouze v rámci vlastního tvůrčího psaní je aktivováno „individuální hledání“, vrcholící v nalezení individuálního stylu každého jednotlivého žáka.
Název |
OpenAI chat a transformace textů |
Digitální kompetence v uzlových bodech vzdělávání |
Žák pozměňuje obsah, který vytvořil někdo jiný, propojuje jej s cílem vytvořit obsah nový; cituje zdroje ve své práci, je si vědom svých autorských práv; při práci s osobními údaji dodržuje právní normy (konec 9. ročníku ZŠ a výše) |
Rozvíjené kompetence |
Zvažování funkcí jednotlivých jazykových prostředků v různých komunikačních situacích |
V rámci výuky se může vyskytnout zadání zaměřené na převedení jednoho slohového útvaru do jiného (například článku do vyprávění). Realizace má zpravidla podobu dvou různých žákovských slohových prací.
Jaké problémy se zde mohou vyskytnout?
Ondřej Hník ve své monografii Didaktika literatury: výzvy oboru představuje koncept tzv. tvořivé (nebo hravé) interpretace. Ta podle něj „akcentuje vlastní tvorbu, ať již celého textu nebo jeho části, zvažování, promýšlení a individuální hledání“.[1] Hník se domnívá, že vlastní tvorba žáků by měla získávat v hodinách literární výchovy více pozornosti. Navrhuje v této souvislosti například zadání následujícího typu:
Zkombinujme v tuto chvíli Hníkovy návrhy a možnosti, které nabízí umělá inteligence, například Chatbot od společnosti OpenAI. Uvedené otázky můžeme totiž (a to v češtině) pokládat i Chatbotovi, který nám na ně okamžitě odpoví. Transformace textů zpracované umělou inteligencí můžeme následně podrobit reflexi. Takový postup může na jednu stranu působit jako v přímém rozporu s Hníkovým přístupem – nejedná se přece o vlastní tvorbu žáků. Na straně druhé ovšem tento postup umožňuje velmi rychle dospět k tematizaci rozdílů mezi původním a transformovaným textem. Nejedná se pochopitelně o náhradu žákovské tvorby, spíše o určitý nástroj „hravé“ práce s texty, který může k této látce přilákat pozornost řady takových žáků, kterým za běžných okolností slohová výuka připadá fádní.
Jak lze tyto problémy řešit?
Cíl: Žáci si uvědomují, že umělou inteligenci lze využít například pro transformaci textů.
Texty vyprodukované tímto způsobem ovšem je třeba podrobit reflexi.
Dané texty nelze chápat jako náhradu žákovské vlastní tvorby, neboť pouze v rámci vlastního tvůrčího psaní je aktivováno „individuální hledání“, vrcholící v nalezení individuálního stylu každého jednotlivého žáka.
Komentář z pohledu rozvoje digitální kompetence:
Žáci pracují s jazykovým modelem GPT (Generative Pre-training Transformer). Komunikují formou chatu s umělou inteligencí, která na základě velkého množství textů z internetu dokáže předvídat další slova v textu na základě předchozích slov a produkovat velmi přirozeně znějící text, který téměř nelze rozeznat od textu napsaného člověkem.[4]
Jedná se o využití velmi atraktivního a aktuálního nástroje ve výuce, v níž jsou současně zvažovány jeho kladné i záporné stránky.
Žáci se učí pracovat s chatem GPT jako pokročilí uživatelé. Rozvíjejí schopnost pokládat otázky (při zadávání specifických úkolů pro umělou inteligenci). Odpovědi umělé inteligence přijímají kritickým způsobem, podrobují je testu vlastních znalostí, případně pro ověření vyhledávají příslušné informace v dalších zdrojích.
Pomůcky – pro žáky:
Pomůcky – pro učitele:
Popis činností:
Zdroje:
[1] HNÍK, Ondřej. Didaktika literatury: výzvy oboru: od textů umělecké povahy k didaktice estetickovýchovného oboru. Druhé vydání. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2021, s. 68. ISBN 9788024649597.
[2] Tamtéž, s. 69.
[3] Tamtéž, s. 71.
[4] Více například v tomto článku: https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/chatbot-od-openai-umi-i-cesky-jak-vyzkouset-umelou-inteligenci-a-co-vsechno-dokaze-1395789.
Chatbot je schopen produkovat i poměrně zdařilé rozsáhlé slohové práce, což by pro některé žáky mohlo představovat lákavou možnost. Je tedy třeba zdůraznit chyby produkované umělou inteligencí (například nečeské větné konstrukce) a zároveň otevřít problematiku vydávání cizího textu za text vlastní (téma plagiátorství).
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.