Žáci si uvědomují, že i komunikace na internetu by se měla řídit pravidly slušnosti normálního života (a dalšími pravidly, viz termín netiketa). Jsou schopni identifikovat porušení těchto pravidel v konkrétním příkladě komunikace na internetu.
Žáci jsou na základě zkušenosti s analýzou internetové komunikace citlivější k tomu, jakým způsobem se veřejně prezentují (například právě na internetu), viz problém pravopisných a interpunkčních chyb atp.
Žáci rozvíjejí mezipředmětové vztahy (zejména český jazyk a výchova k občanství / základy společenských věd). Lze navázat aktivitou Jak na nenávistné projevy.
Nenávistné projevy na internetu, tzv. hate speech, jsou výraznou součástí aktuálního komunikačního pole, a to v globálním kontextu. Společnost Meta, která provozuje například sociální síť Facebook, ve svých zprávách určených veřejnosti každé čtvrtletí uvádí, kolik milionů nenávistných příspěvků se za dané časové období rozhodla odstranit (například ve druhém čtvrtletí roku 2022 se jednalo o více než 13 milionů příspěvků).[1]
Žáci pravděpodobně mají s nenávistnými projevy na internetu určitou zkušenost, proto je důležité téma uchopit i v rámci školní výuky a podrobit ho adekvátní reflexi.
Stanislav Štěpáník a kolektiv autorů v monografii Školní výpravy do krajiny češtiny (2020) uvádějí, že reakce na hate speech je „podstatná část edukace“ a to, „že se pravidla v této chvíli ve značné míře nedodržují, není argument pro to, abychom pravidlům neučili. Máme za to, že je problém vzdělávání, pokud je internetové prostředí pokládáno za anonymně anarchické. Výuka češtiny zde má zásadní význam, neboť antikultura jazyka a vědomé porušování zásad jazykové komunikace – mj. manipulace, mlžení, jazyková agresivita, propaganda, lež či hate speech – lze považovat za ohrožující život člověka a společnosti.“[2]
Jak lze tyto problémy řešit?
Komentář z pohledu rozvoje digitální kompetence:
Žáci dostávají k dispozici, případně sami vyhledávají autentické elektronické texty nenávistných projevů. Elektronický charakter těchto projevů se významně podílí na jejich podobě, oproti například mluvené komunikaci tváří v tvář. Na rozdíl právě od komunikace tváří v tvář, které jsou účastni jen příslušní mluvčí, publikací nenávistného projevu na internetu zpravidla dochází k multiplikačnímu efektu (různým reakcím, včetně sdílení příspěvků, diskutování o nich atp.). Právě tento multiplikační efekt je největším nebezpečím souvisejícím s nenávistnými projevy.
Pomůcky pro žáky:
Pomůcky pro učitele:
Popis činností – výuková situace:
Například u následujícího příspěvku z uvedeného zdroje lze z obsahové stránky zmínit téma ekonomické migrace, ze stránky jazykové například překlepy, pravopis (psaní velkých písmen – Zakarpatí):
„Pokud někdy pozorujete ukrajinské poznávací značky na autech, co tady u nás jezdí, ak zjitíte, že tak 90% je z území, kde se vůbec neválčí, zejména zakarpatí, max střední Ukrajina. Z východu tady nevidím skoro žádné poznávací značky. Takže toho jen využili a odešli za lepším.“
U dalšího příspěvku se objevuje téma pozitivní diskriminace Ukrajinců oproti českým občanům, z pohledu jazykového například problém interpunkční, expresivita („cpeme“) apod.
„A to je to co mě štve, sami se ekonomicky potápíme, vláda se stará o všechny kolem jen ne o vlastní lidi a peníze cpeme lidem, kteří je nepotřebují.“
Na tuto vyučovací hodinu lze navázat prací s jiným materiálem, například diskuzemi pod příspěvky na sociálních sítích. Lze se inspirovat metodikou vypracovanou v rámci vzdělávacího projektu JSNS Člověka v tísni, ve které je cílem zodpovědět 5 klíčových otázek, viz https://www.jsns.cz/projekty/medialni-vzdelavani/bulletin-medialni-vzdelavani/analyza/hejt.
Zdroje
______________
[1] Community Standards Enforcement Report, Second Quarter 2022 | Meta (fb.com)
[2] ŠTĚPÁNÍK, Stanislav, Eva HÁJKOVÁ, Klára ELIÁŠKOVÁ, Ľudmila LIPTÁKOVÁ a Marta SZYMAŃSKA. Školní výpravy do krajiny češtiny: didaktika českého jazyka pro základní školy. Plzeň: Fraus, 2020. ISBN 978-80-7489-595-1, s. 95.
[3] https://www.jsns.cz/projekty/medialni-vzdelavani/bulletin-medialni-vzdelavani/analyza/hejt
1. Výhodou zadání stejného materiálu pro všechny skupiny je jeho možné intenzivnější vytěžení, neboť některých aspektů si všimnou pouze některé skupiny (a zároveň takové aspekty budou důvěrně známé všem skupinám, neboť všechny materiál procházely). Nevýhodou je možná repetitivnost výstupů.
2. V diskuzích pod články se objevují i kultivované a neagresivní polemiky s hate speech či takové příspěvky, které ani na nenávistné projevy žádným způsobem nereagují a vztahují se ke zcela jiným tématům. Žáci by neměli nabýt dojmu, že v diskuzích pod články na zpravodajských webech se vyskytuje pouze hate speech.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.