Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > HZS Středočeského kraje, videoprojekt OČMU: Prodlužovací kabely mohou zkazit vánoční pohodu
Odborný článek

HZS Středočeského kraje, videoprojekt OČMU: Prodlužovací kabely mohou zkazit vánoční pohodu

Anotace

V zimním období vám představujeme další výukový film z cyklu OČMU HZS Středočeského kraje na téma prodlužovací kabely. Klip se zaměřuje na zvýšení opatrnosti obyvatel při zapojování a manipulaci s prodlužovacími kabely a vánočním osvětlením. Nesprávnou manipulací může dojít k nebezpečí vzniku požáru.

„Nevhodně používané prodlužovací kabely pro vánoční osvětlení mohou způsobit požár,“ upozorňují hasiči.  

Prodlužovací kabely nazývané prodlužovačky máme všude kolem nás, najdeme je v domácnostech i v zaměstnání. S předvánočním obdobím používání prodlužovaček stoupá z důvodu světelné výzdoby oken, domů nebo přilehlých dřevin. Nezřídka se stává, že vně budovy není elektrická zásuvka, a tak lidé natáhnou prodlužovací kabel z bytu a přivřou ho do okna nebo dveří.

V případě dlouhodobějšího stlačení kabelu může dojít k poškození vnitřní izolace a následnému elektrickému zkratu. I když v tom okamžiku jističe odpojí elektrický proud, místo stlačení může být zahřáté natolik, aby iniciovalo vznik požáru, což v případě dřevěných vstupních dveřích, které jsou často jediným únikovým východem z rodinného domu, může mít fatální následky. Obdobně situace, kdy osvětlení venkovních truhlíků na okně dětského pokoje napájí stlačená prodlužovačka, je velice riziková.

Proto hasiči doporučují: „Zkontrolujte si prodlužovací kabely, jestli nejsou viditelně poškozené, ať už promáčklé, skřípnuté za nábytkem nebo přelomené. A pokud ano, je nezbytné stávající prodlužovačky odpojit a nahradit novými.“

Dále hasiči připomínají, že prodlužovací kabely by měl každé dva roky zkontrolovat revizní technik-elektrikář.

Podrobnější informace k požárům vzniklým od prodlužovacích kabelů vysvětlí v krátkém preventivním klipu expertní vyšetřovatel příčin požárů kpt. Ing. Ondřej Sanža Šafránek z Technického ústavu požární ochrany.

Videoklip s názvem „Jak mohou prodlužovací kabely způsobit požár“ je ke zhlédnutí zde.


Podrobnější informace od HZS ČR jsou k dispozici zde.

Doplňující informace z oblasti první pomoci jsou ke stažení zde.

Veškerá již natočená videa můžete najít na internetových stránkách www.klipyocmu.cz.

Za jakékoliv kladné i záporné připomínky a náměty předem děkujeme a očekáváme je na níže uvedených e-mailových adresách:

  • Vedoucí projektu kpt. Ing. Mgr. Hynek Černý, vrchní komisař, koordinátor-metodik, hynek.cerny@sck.izscr.cz
  • Zástupce kpt. Ing. Hana Pinkasová Dejlová, vrchní komisař, koordinátor, hana.pinkasova@sck.izscr.cz
  • Záštitu nad projektem převzal plk. Ing. Jan Ryšavý, vrchní rada, náměstek ředitele HZS Středočeského kraje pro prevenci a civilní nouzovou připravenost.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Ing. Mgr. Hynek Černý - HZS Středočeského kraje

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Téma článku:

Jiné vzdělávací obory obecně