Představujeme Vám další výukový film z cyklu OČMU HZS Středočeského kraje, který byl jako první natočený jen na téma požárů. Hlavním zaměřením klipu je zvýšení požární bezpečnosti v domácnostech a následně snížení počtu požárem zraněných a usmrcených osob. V klipu se autoři zaměřili na popis aktuálních požárních rizik, která přináší moderní doba.
Obsah videoklipu (uvedeno v minutách):
0:31 Úvodní slovo a statistika požárů v domácnostech
3:00 Nejčastější příčiny požárů v domácnostech
4:47 Možné příčiny vzniku požárů od mobilních zařízení – telefonů a tabletů
7:11 Cigarety jako možné příčiny vzniku požárů
8:27 Elektrické roztrojky mohou být také příčinou požáru
9:44 Nebezpečí v průběhu požáru
11:55 Kouřové hlásiče
15:50 Závěr
Doporučujeme podrobně prodiskutovat požáry domácností ve Vaší obci, případně v rodinách žáků a studentů. V případě, že neznáte podrobnosti k žádnému požáru, lze je vyhledat na stránkách Hasičského záchranného sboru ČR www.hzscr.cz nebo na odborném serveru www.pozary.cz například zadáním klíčového slova „požár Beroun“.
Žáci po zhlédnutí výše uvedeného klipu často diskutují, že dnešní cigarety, z požárního hlediska, jsou bezpečné a samozhášivé. Z důvodu lepšího pochopení této problematiky vznikl doplňkový videoklip s názvem Mohou současné samozhášivé cigarety způsobit požár?:
Dále doporučujeme žákům a studentům vysvětlit, že je nutné baterie v požárních hlásičích pravidelně měnit. Průměrná životnost baterie v hlásiči je 1 až 2 roky. Funkčnost hlásiče se zjistí zmáčknutím tlačítka na hlásiči a ten následně začne krátce vydávat výstražný signál. Tyto funkční zkoušky doporučujeme provádět vždy společně s rodiči v intervalu jedenkrát měsíčně. Je častým jevem, že si lidé pořídí nový dům nebo byt s autonomním požárním hlásičem, baterie nemění a mylně se domnívají, že je hlásič chrání napořád. Naopak žáky mohou lákat hlásiče k častějšímu mačkání kontrolního tlačítka a tím vyvolávání planých poplachů. Popsané chování může mít za následek, že v případě skutečného požáru nikdo na zvuk hlásiče nebude reagovat.
Za jakékoliv kladné i záporné připomínky a náměty předem děkujeme a očekáváme je na níže uvedených e-mailových adresách:
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu HZS Středočeského kraje: OČMU.
Ostatní články seriálu: