Odborné články Základní vzdělávání Orientace pomocí SMS v anglickém jazyce
Odborný článek

Orientace pomocí SMS v anglickém jazyce

Anotace

Příspěvek nabízí zajímavou aktivitu, jak je možné využít mobilní telefon a SMS k procvičení znalostí žáků z anglického jazyka.

Příspěvek vzniknul v rámci projektů pořádaných o. s. Aisis.


Organizátoři – 1 učitel + 2 žáci z vyššího ročníku
Cíl hodiny:
  • schopnosti: přínosné využití mobilních telefonů, podpora samostatnosti a efektivní využití – vyhledávání informací
  • jazyk: výrazy týkající se směrů a cestování (take a bus..., turn to the left...), jídla + druhy zvířat a jejich život
Průběh aktivity:
  1. Ke vzbuzení zájmu zaslat odpoledne před dnem D každému žáku SMS v anglickém jazyce s informací, jaké jídlo si má vzít s sebou (které využije v utajovaném pikniku) – ham, sausage, apple, bar of chocolate....
  2. Žáci jsou den předem upozorněni na možné výchozí (3–4) startovní body ve městě; v danou dobu se žák ozve pomocí SMS (I am in front of the supermarket TESCO...) a vyučující s pomocníky zadává směr po určitých etapách, žák se vždy na daném místě nahlásí SMS (take a bus 13, go to the square, cross the street...).
  3. Nakonec se všichni žáci dostanou do tajného místa č. 1 – knihovny.
  4. Aby učitel zadal žákovi hlavní úkol pomocí SMS, žák musí zodpovědět vstupní, obecnou otázku – např.: What is the capital of Finland? – pokud dvojice neví, musí vyhledat odpověď v knihovně, až pak se může dožadovat hlavní otázky/zadání, týkající se zvířat.
  5. Každá dvojice tak obdrží zadání typu: Zjisti základní údaje o žirafě (budeš informovat spolužáky v rozsahu 5–8 minut v anglickém jazyce).
  6. Po splnění úkolu se studenti opět ohlásí a dostanou pokyn dostat se k ZOO – 2. tajnému místu.
  7. V ZOO proběhne prohlídka (možnost využití vyšších ročníků, které též v rámci projektových dnů mohou provést areálem mladší žáky a informovat je v AJ/ČJ o zajímavostech. V místě, kde se dostanou k některému ze zadaných zvířat, informuje dvojice ostatní, co zjistila v knihovně o daném zvířeti.
  8. Na závěr piknik, konzumace přineseného jídla (dle situace – možnost procvičení výrazů týkajících se jídla a stolování (Can you pass me ..., Can I try your cake?...).
Stupeň vzdělávání a období vzdělávání 2. stupeň
Rozvíjené klíčové kompetence KK k učení – vyhledává a třídí informace a na základě jejich pochopení, propojení a systematizace je efektivně využívá v procesu učení, tvůrčích činnostech a praktickém životě.
KK komunikativní – rozumí různým typům textů a záznamů, obrazových materiálů, běžně užívaných gest, zvuků a jiných informačních a komunikačních prostředků, přemýšlí o nich, reaguje na ně a tvořivě je využívá ke svému rozvoji a k aktivnímu zapojení do společenského dění/využívá informační a komunikační prostředky a technologie pro kvalitní a účinnou komunikace s okolním světem.
KK sociální a personální – účinně spolupracuje ve skupině, podílí se společně s pedagogy na vytváření pravidel práce v týmu, na základě poznání nebo přijetí nové role v pracovní činnosti pozitivně ovlivňuje kvalitu společné práce.
Organizace řízení učební činnosti Skupinová
Organizace prostorová exkurze
Organizace časová Blok více hodin
Vyučovací metoda komplexní – kooperativní učení, učení v životních situacích
Nutné pomůcky a prostředky mobilní telefon, knihy o zvířatech, potraviny

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Eva Boháčová
Komentář recenzenta
Tento materiál je zajímavou variantou projektové výuky ve venkovních prostorách, vhodně propojuje více tematických celků (jídlo, zvířata, orientace ve městě) a nabízí efektivní využití mobilního telefonu ve výuce s důrazem na rozvíjení samostatnosti žáků. Učitelé si mohou upravovat nebo obohacovat výstup podle svých potřeb. Formát zdroje lze zpracovat jednoduše, jedná se o internetovou stránku (obsah si lze vytisknout, nebo pouze uložit do svých oblíbených výukových zdrojů). Interaktivita je zaručena také možností napsat přímo autorovi, nebo vložit komentář. Objekt obsahuje kvalitní metodické poznámky. Nechybí uvedení zdrojů – jak odborných, tak i obrazových.

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence sociální a personální
  • účinně spolupracuje ve skupině, podílí se společně s pedagogy na vytváření pravidel práce v týmu, na základě poznání nebo přijetí nové role v pracovní činnosti pozitivně ovlivňuje kvalitu společné práce
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence komunikativní
  • rozumí různým typům textů a záznamů, obrazových materiálů, běžně užívaných gest, zvuků a jiných informačních a komunikačních prostředků, přemýšlí o nich, reaguje na ně a tvořivě je využívá ke svému rozvoji a aktivnímu zapojení se do společenského dění
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence k učení
  • vyhledává a třídí informace a na základě jejich pochopení, propojení a systematizace je efektivně využívá v procesu učení, tvůrčích činnostech a praktickém životě

Průřezová témata:

  • Základní vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Komunikace
  • Základní vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Kreativita

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová

Organizace prostorová:

Exkurze

Nutné pomůcky:

mobilní telefon, knihy o zvířatech, potraviny