Odborný článek

Klubíčko

30. 3. 2007 Předškolní vzdělávání
Autor
Milada Fišerová

Anotace

Námět, jak vést děti k přirozenému sebehodnocení

Náš třídní vzdělávací program jsme nazvali Klubíčko. Po celý rok si budeme navíjet nitku k nitce (nové poznatky) a na konci školního roku budeme mít krásné, velké, barevné klubíčko!

K hodnocení našich činností, k hodnocení dětí, ale i nás učitelek se hodí metoda navíjení klubíčka.

Každý den po obědě děti chvilku relaxují na koberci a tyto chvilky využíváme ke klidovým činnostem (čtení pohádek, povídání si o aktuálních událostech apod.). Každý pátek bereme do ruky klubíčko a opakujeme si průběh celého týdne. Děti si vybavují, co jsme ten který den dělali, o čem jsme si povídali, co jsme se naučili. Je to výborné pro posílení dlouhodobé paměti, je to dobré i pro děti, které zrovna ve školce chyběly. Každý jednotlivý den má každé z dětí možnost samo sebe hodnotit, zpětně si uvědomit "co jsem si ten den zapamatoval, ujasnil, doplnil, jaké nové informace a poznatky jsem získal". Na základě toho si pak každý určí, jak dlouhou nitku si ten den navine na společné klubíčko "poznatků".

V tomto okamžiku nastává nejzajímavější část celého hodnocení, kdy učitelka bere do ruky klubíčko a začíná za pomoci dětí, které deklamují říkanku, navíjet týdenní "poznatky" na klubíčko.

Motám, motám nitku k nitce,
z nitek smotám klubíčko,
pak už budu skoro školák, chybět bude maličko
k tomu, abych popad tašku, hodil si ji na záda, našel svoji velkou školu
a to bude paráda!!!

Obrázek
1. Obrázek

Tato říkanka, při které navíjíme nitku na klubíčko, nám slouží k motivaci dětí a jejich sebehodnocení. Vždy necháme klubíčko kolovat a děti si s velkým zájmem a radostí pochvalují, jak nám klubíčko pěkně přibývá a roste (viz fotodokumentace).

Obrázek
2. Obrázek

V rámci tohoto sebehodnocení si děti nejen opakují nově získané poznatky, ale je to i kontrola pro nás, učitelky, zda jsme uspěly, co je třeba zopakovat, jak navázat.

Obrázek
3. Obrázek

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Kolekce

Článek je zařazen v těchto kolekcích:

Téma článku:

Hodnocení žáků