Odborné články Základní vzdělávání Johanna - z pekla do ráje
Odborný článek

Johanna - z pekla do ráje

Anotace

Příspěvek představuje vzorovou hodinu (například Výchovy k občanství) s uplatněním průřezového tématu Osobnostní a sociální výchova. Opírá se o dokumentární film nabízený v rámci projektu Jeden svět na školách, jehož námětem je problém šikany. Popsaná hodina rozvíjí empatii a ochotu žáků vcítit se do pozice svých vrstevníků, kteří jsou šikanováni.
Úvod

Tento příspěvek je zaměřen na průřezové téma Osobnostní a sociální výchova (OSV). V rámci OSV vede žáky k porozumění a k utváření pozitivního postoje k sobě samým i druhým a napomáhá prevenci sociálně patologických jevů, jako je například šikana. Aktivita přirozeně integruje i vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace, protože je z velké části založena na společné diskusi žáků. Vede žáky k tomu, aby dokázali vyjádřit své pocity a pojmenovat hlavní myšlenky filmu.

Příspěvek je navržen tak, aby se dal realizovat během jedné vyučovací hodiny, a to buď jako samostatný předmět v rámci OSV, nebo integrací do vzdělávací oblasti Člověk a společnost, se kterou toto průřezové téma úzce souvisí. Vhodný prostor nabízí především vzdělávací obor Výchova k občanství. Aktivitu lze také pojmout jako součást rozsáhlejšího projektu na téma mezilidských vztahů a propojit ho například s návazným příspěvkem s názvem Čaroděj zeměmoří.

Vzhledem k tomu, že aktivita vychází z dokumentárního filmu, je možné nad rámec aktivity zařadit i průřezové téma Mediální výchova (viz rámeček).

Průřezové téma Mediální výchova má za úkol vybavit žáky základní úrovní mediální gramotnosti: v rámci MV by si žáci měli osvojit základní poznatky o fungování a společenské roli současných médií, měli by být schopni analyzovat nabízená sdělení, posoudit jejich věrohodnost a vyhodnotit jejich komunikační záměr. Pokud chceme dokumentární film využít v rámci Mediální výchovy, je třeba zabývat se nejen obsahem dokumentu, ale také jeho formou a jeho vztahem k realitě.

Možné otázky k diskusi:

O jaký typ mediálního sdělení se jedná?
Jak je film vystavěn (použití domácího videa)?
S jakým záměrem byl dokument natočen?
Jedná se o objektivní pohled na realitu?
Jakou roli hrají média ve společnosti?

Vlastní strukturovaný popis činnosti

1. Úvod hodiny

Učitel zvolí jednu z variant dle časových možností a situace ve třídě:

  1. motivační rozhovor na téma šikana a pozitivní atmosféra ve třídě;
  2. žáci dostanou text písně, která je ústředním motivem dokumentu, mluví společně o myšlence textu, o náladě, která z něj vystupuje, o situaci, ve které se autor nacházel (viz pracovní list)

2. Projekce filmu (28 minut)

Synopse filmu:

"Prvních šest let na základní škole bylo pro mě doslova peklem," vzpomíná devatenáctiletá švédská dívka Johanna na nejtěžší období svého života. Kvůli velkému "čarodějnickému" nosu a neschopnosti zapadnout do třídního kolektivu se již od počátku stala typickým otloukánkem. Postupem času začala školu přímo nenávidět a záměrně se vyhýbala svým vrstevníkům. Když jí v tomto období nedokázali pomoct ani učitelka, ani rodiče, utekla do světa fantazie. Po letech strávených v "pekle" základní školy jí začala svítat naděje v podobě vstupu na střední školu. I když ji zde už nikdo nešikanoval, opět se nedokázala sžít s kolektivem. Vzhledem ke svým dřívějším zkušenostem se totiž obávala navázat s novými spolužáky bližší kontakt. Zásadní zlom k lepšímu nastal až v jejích patnácti letech během dovolené u moře. Citlivý snímek s hojným využitím záběrů domácího videa, natočených Johanniným otcem v průběhu dvanácti let, se zabývá důsledky, které může mít dětská šikana na zranitelnou duši dospívající dívky.

3. Reflexe - aktivita: Co neunesu (20 minut)

Pomůcky: barevné papíry, barevné fixy, nůžky, malé lepicí štítky ("lepítka")

Cíle:

  • reflektovat pocity spojené s ubližováním, strachem, šikanou;
  • uvědomit si, jak na nás působí chování, které nám ubližuje.

Postup:

  • požádáme žáky, aby mezi sebou po shlédnutí filmu nemluvili a aby si zkusili vybavit příběh a pocity hlavní postavy Johanny (jak jí bylo, jak se asi cítila?);
  • každý se pokusí uvědomit si, kde na svém těle cítí tíhu pocitu, který si z filmu odnesl (např. bolí mě břicho, protože mám strach);
  • z barevných papírů si žáci vystřihnou nebo vytrhnou tvar (může jich být i více), který vyjadřuje momentální pocit, na tento připravený papír napíší jednou větou vyjádření (např. To je můj žaludek, je napnutý a nelíbí se mu, když na mě (Johannu) někdo křičí.);
  • tento papír si připevní na své tělo, na místo, kde daný pocit cítí;
  • poté si sedneme všichni společně do kroužku, každý se snaží svou větu vyslovit nahlas, zdůvodnit, proč papír umístil právě na vybrané místo, a pokusí se označit, na kterém místě je pro něj nejnepříjemnější tuto tíhu nést.

4. Shrnutí tématu

Skupinově - odpovědi na vzniklé otázky, sdílení postojů k tématu.

5. Aktivity pro následující hodiny

Měly by být věnovány prevenci šikany ve třídě, rozvoji empatických postojů, práci s pravidly třídy, je možné navázat aktivitou s názvem Čaroděj zeměmoří (téma: šikana, zvládání zátěžové situace).

Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
pdf
19.53 kB
PDF
pracovní list

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Lenka M. Pekařová

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence občanské
  • "respektuje přesvědčení druhých lidí, váží si jejich vnitřních hodnot, je schopen vcítit se do situací ostatních lidí, odmítá útlak a hrubé zacházení, uvědomuje si povinnost postavit se proti fyzickému i psychickému násilí
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence sociální a personální
  • podílí se na utváření příjemné atmosféry v týmu, na základě ohleduplnosti a úcty při jednání s druhými lidmi přispívá k upevňování dobrých mezilidských vztahů, v případě potřeby poskytne pomoc nebo o ni požádá

Průřezová témata:

  • Základní vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Sebepoznání a sebepojetí
  • Základní vzdělávání
  • Mediální výchova
  • interpretace vztahu mediálních sdělení a reality
  • Základní vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Mezilidské vztahy

Mezioborove presahy:

Organizace řízení učební činnosti:

Individuální, Skupinová

Organizace prostorová:

Školní třída

Nutné pomůcky:

VHS kazeta s filmem Johanna - z pekla do ráje (projekt Jeden svět na školách), barevné papíry, barevné fixy, nůžky, malé lepicí štítky ("lepítka")