Domů > Odborné články > Gymnaziální vzdělávání > Týden s Wikipedií aneb jak se stát wikipedistou za 7 dní – část 1.: pondělí až středa
Odborný článek

Týden s Wikipedií aneb jak se stát wikipedistou za 7 dní – část 1.: pondělí až středa

20. 11. 2018 Gymnaziální vzdělávání
Autor
Jaroslav Mašek

Anotace

Nepoužívejte Wikipedii pouze jako čtenáři, tvořte ji. Staňte se aktivními wikipedisty, těmi, kteří Wikipedii píší a neustále vylepšují. Tento článek je vaším průvodcem. Během 7 dnů se postupně, pomocí stručných návodů, seznámíte se základy editace, naučíte se upravovat existující články a také vytvářet články zcela nové.

„Vytvářet a rozšiřovat otevřenou encyklopedii v té nejvyšší možné kvalitě pro každého člověka na této planetě v jeho rodném jazyce – to je to, kým jsem. To je to, co dělám. To je můj životní cíl.”

                                                                                         – Jimmy Wales

V minulosti, a stále i dnes, slýchávám kritiku na kvalitu Wikipedie. Někdy bývá na místě a nezbývá, než si to přiznat, jindy je však nezasloužená. Pořád, i na konci roku 2018, zůstává Wikipedie zakázaným zdrojem na mnoha školách na všech stupních vzdělávání. Na uvedené zákazy mám zpravidla tuto odpověď: „Existují pouze dva typy zdrojů, dobré a špatné. Navíc je nutné si uvědomit, že Wikipedie, podobně jako jakákoliv jiná encyklopedie, je terciárním zdrojem, tedy jakýmsi rozcestníkem, který přivádí čtenáře ke zdrojům sekundárním a primárním.”

Na kritiku se pak snažím reagovat konstruktivně: „Když dané encyklopedické heslo vykazuje nedostatky, proč se je tedy místo kritiky raději nepokusit doplnit a vylepšit?” Jak upravit existující (ne nutně neúplný či nedokonalý) článek na Wikipedii, a posléze i jak vytvořit článek zcela nový, jsem se naučil na kurzu psaní Wikipedie a později začal učit psát Wikipedii i své žáky a další učitele. Tento článek by částečně mohl takový kurz nahradit. Částečně proto, že nic se nevyrovná tomu, když se vám někdo osobně věnuje a vše vám hned ukáže přímo na vašem počítači.

Možná ale nemáte čas chodit na kurzy či workshopy, ale přesto byste to rádi zkusili a něco do Wikipedii doplnili. Třeba zrovna tu oblast, kterou máte nejraději nebo znáte nejlépe. Pojďme společně strávit týden s Wikipedií, každý den hodinu nebo dvě. Postupně si v celkem 15 krocích ukážeme vše podstatné, od základů editace až po publikování vlastních, nových článků. A také si to zkusíme trochu užít.   

Pondělí (Poznáváme Wikipedii z pohledu editora)

1.   Registrace

Nejdříve se pojďme zaregistrovat. Ne, že by to bylo bezpodmínečně nutné, mohli bychom editovat i bez registrace, ale registrací získáte spoustu výhod. Když jsem se chystal k editaci Wikipedie, vůbec jsem o tom, že bych se neregistroval, neuvažoval. O všech výhodách jsem nevěděl, ale od začátku jsem chtěl, aby ostatní editoři, uživatelé a správci Wikipedie věděli, o koho jde a lépe rozeznali mnou provedené editace.

Jak na to? Na stránce pro přihlášení zvolíte odkaz Přidejte se k Wikipedii, nebo půjdete přímo na tuto stránku, zvolíte si své uživatelské jméno – tím může být klidně celé vaše jméno a příjmení (já zvolil Jaroslav Mašek) nebo unikátní přezdívka, kterou na Wikipedii nikdo nemá, dále si zvolíte vaše heslo, vyplníte váš e-mail, opíšete obrázek CAPTCHA a kliknete na Vytvořit účet.

Detaily k registraci najdete na této stránce, více informací o volbě uživatelského jména se dočtete zde.

Přehled odkazů a jejich zkratek na Wikipedii v této kapitole:

WP:Registrace, Nápověda:Jak se přihlásit

WP:Uživatelské jméno, WP:U

2.    Uživatelské prostředí

Po registraci se vám na horním řádku objeví vaše uživatelské prostředí, ve kterém najdete nabídky, které vám pomohou při práci s Wikipedií, s jejím nastavením a se správou obsahu (viz obrázek níže).

Více se o uživatelském prostředí dočtete zde.

Přehled odkazů a jejich zkratek na Wikipedii v této kapitole:

Nápověda:Uživatelské prostředí

3.    Pískoviště a první editace ve Visual Editoru

Jsme zaregistrováni a přihlášeni, a tak není na co čekat. Pojďme si rovnou vyzkoušet, jak se píší texty ve Wikipedii. Než se však vrhneme na vlastní editaci článků, vyzkoušíme si psaní nanečisto, na místě, které je jen naše, a které slouží pro experimentování s psaním. Jmenuje se Pískoviště a odkaz na něj najdeme v horním řádku uživatelského prostředí nebo na adrese Wikipedista:vaše uživatelské jméno/Pískoviště. Odkaz má červenou barvu, která informuje o tom, že tato stránka zatím není vytvořena.

Po kliknutí na odkaz Pískoviště se vám tučně zobrazí zpráva, že tato stránka neexistuje, a krátká informace o tom, jak ji vytvořit. Níže pak uvidíme prostor pro psaní, jde však o prostředí pro psaní pomocí značkovacího jazyka Wikikódu (též pod názvem Wikitext). S tím se seznámíme později. Přepněte si Pískoviště do uživatelsky přívětivějšího prostředí Vizuálního editoru pomocí volby Založit, kterou najdete nad názvem Pískoviště, pod uživatelským nastavením, vedle volby Založit zdroj, která je vybrána nyní (viz obrázek níže).

 

Vizuální editor připomíná jiné jednoduché textové editory a pomáhá editorům Wikipedie psát texty, aniž by se museli učit značkovací jazyk Wikitext. Veškeré formátování napsaných textů se provádí pomocí navigačního menu umístěného nad nadpisem vašeho Pískoviště (viz obrázek níže). Více o Vizuálním editoru se dočtete zde.

Zkuste si nyní na vašem Pískovišti vytvořit část textu s nadpisem a podnadpisy.

Abyste změny uložili a současně, po první editaci, vaše Pískoviště vytvořili, klikněte na volbu Zveřejnit stránku vpravo nahoře nad nadpisem Pískoviště a vyplňte Shrnutí editace, tj. krátký popis změn, které jste provedli a důvody, které vás k tomu vedly. Shrnutí editace se vyplňuje vždy, bezprostředně před uložením každé úpravy textu na Wikipedii. Po vyplnění shrnutí zvolíte Zveřejnit stránku a Pískoviště máte založeno. Více o Pískovišti se dočtete zde, o shrnutí editace pak na této stránce.

Přehled odkazů a jejich zkratek na Wikipedii v této kapitole:

Nápověda:Pískoviště

WP:Shrnutí editace, WP:SE

WP:VisualEditor, WP:VE

4.    Editace pomocí Wikitextu

Pokud jste si zkusili psát v prostředí Vizuálního editoru (angl. Visual Editor), je na čase seznámit se také se značkovacím jazykem používaným na Wikipedii, který se nazývá Wikitext nebo také Wikikód. Znovu otevřte své Pískoviště, tentokrát ne pomocí volby Editovat, která se používám pro editaci ve Vizuálním editoru, ale volbou Editovat zdroj. Pokud jste si v předchozí kapitole zkusili vložit a naformátovat nějaký text, vidíte nyní kromě tohoto textu také formátovací značky Wikitextu.

Máte-li chuť, otevřte nápovědu k Wikitextu a pomocí ní vložte na své Pískoviště cvičný text napsaný Wikikódem.

Po vložení textu nezapomeňte změny uložit modrým tlačítkem  „Zveřejnit změny“ a popsat shrnutí vaší editace. V prostředí Wikitextu se shrnutí editace nachází přímo pod daným textem, stejně tak tlačítko na uložení změn. Najdete tu i náhled stránky, kde můžete vidět, jak bude stránka vypadat v reálu.

Přehled odkazů a jejich zkratek na Wikipedii v této kapitole:

WP:FT, WP:Kód, WP:Wikikód, WP:Wikitext

Wikipedista:uživatelské jméno/Pískoviště

Stručně jednotlivé kroky:

1.   Registrujte se s použitím vhodného, unikátního uživatelského jména (přezdívky či vašeho jména, případně i příjmení).

2.   Projděte si nabídky uživatelského nastavení v horním menu, zejména Nastavení.

3.   Založte si své Pískoviště a vyzkoušejte si na něm jednoduché formátování pomocí Vizuálního editoru.

4.   Při ukládání změn vždy vyplňte shrnutí editace a popište, co jste upravili.

5.   Po uložení Pískoviště se zkušebním textem jej přepněte do Wikitextu (volbou Editovat zdroj) a podívejte se, jak vypadá naformátovaný text pomocí značkovacího jazyka používaného na Wikipedii, případně si zkuste něco pomocí Wikitextu napsat.

Úterý (Tvorba uživatelské stránky)

5.    Tvorba uživatelské stránky

Včera jsme si vyzkoušeli psát jak pomocí Visual Editoru, tak pomocí Wikitextu. Dnes je čas na tvorbu naší uživatelské stránky.

Uživatelská stránka je vaší osobní stránkou, kde informujete ostatní čtenáře (a zejména wikipedisty) o své činnosti na Wikipedii. Pro ukázku se podívejte např. na mou osobní stránku nebo na osobní stránky jiných, například nejaktivnějších wikipedistů. Zkušení wikipedisté mají na své stránce kromě textu i další prvky – nálepky, odznaky, infoboxy a další komponenty. Pro začátek ale úplně stačí, když o sobě napíšete jeden odstavec, kde uvedete něco málo o sobě, např. co vás vede k tvorbě na Wikipedii a jaké máte plány, pokud jde o vaši tvorbu na ní. Časem tuto stránku můžete doplnit o další informace, třeba i o zmíněné nálepky.

Další rady k uživatelské stránce najdete zde.

Přehled odkazů a jejich zkratek na Wikipedii v této kapitole:

WP:Uživatelská stránka, WP:US, WP:UP

WP:Nejaktivnější wikipedisté

Stručně jednotlivé kroky:

1.   Vytvořte si svou uživatelskou stránku a vložte na ni několik informací o sobě v souvislosti s tvorbou (editací) na Wikipedii.

2.   Inspirujte se na uživatelských stránkách některých wikipedistů.

Středa (Editace článků)

6.    Příprava textu na Pískovišti

V pondělí jsme si po registraci vyzkoušeli Visual Editor a Wikitext a včera si vytvořili osobní uživatelskou stránku. Nyní je čas na první úpravu na Wikipedii. Mezi ty nejjednodušší patří úpravy typografické (o typografii na Wikipedii více zde), my se však rovnou zaměříme na úpravy, kdy doplníme část textu, ideálně celého odstavce, do již existujícího článku.

A hned na úvod nás čeká část nejtěžší, vybrat si vhodný článek nebo spíše vhodné téma a podle něj článek na Wikipedii, který bychom chtěli rozšířit.

Pokud máte téma, najděte příslušný článek na Wikipedii a zjistěte, zda nepotřebuje doplnit. Nemáte-li téma, můžete na to jít z druhé strany, tedy od článků, které potřebují doplnit. Seznam takových najdete zde. A kdyby vám i toto zadání přišlo obtížné, mrkněte na články s úkoly, které mají na diskuzní stránce seznam úkolů pro vylepšení.

Když máte téma a vybraný článek, patrně máte také vymyšleno, kterou část či kapitolu budete chtít editovat (resp. doplnit). Nemůžete však začít psát rovnou sami od sebe. Pro daný text potřebujete najít nezávislý, netriviální, věrohodný sekundární zdroj, který se o tomto tématu zmiňuje, tento text vhodným (encyklopedickým) stylem přeformulovat a výchozí text opatřit sekundárním zdrojem.

Více se o věrohodných zdrojích dočtete zde.

Pojďme si to ukázat na příkladu. V době, kdy píšu tento text, právě skončil PGA Championship, golfový turnaj kategorie major, ve kterém Tiger Woods (dále TW) skončil na 2. místě a znovu potvrdil svůj návrat na okruh PGA Tour bez zdravotního omezení po čtyřech prodělaných operacích zad. A právě tuto, či případně další související informace o kariéře TW, bych rád doplnil do článku Tiger Woods na Wikipedii. Musím tedy najít nějaké sekundární zdroje, které o této části kariéry Tigera Woodse v minulosti referovaly.

Texty včetně zdrojů jsem připravil zde (viz první kapitola: Tiger Woods – příprava textů pro doplnění bez vložených citací nástrojem Citace).

Je dobré si uvědomit, že píšeme (resp. doplňujeme) encyklopedické heslo, a tomu by měl odpovídat náš styl psaní. Více o tom v níže uvedených odkazech, zejména týkajících se vzhledu a stylu, encyklopedického stylu a pravopisu.

Přehled odkazů a jejich zkratek na Wikipedii v této kapitole:

WP:Typografické rady, WP:TYP, WP:TYPO

WP:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření

WP:Vzhled a styl, WP:VAS, WP:GTL

WP:Encyklopedický styl, WP:ES

WP:Pravopis, WP:P

Kategorie:Údržba:Úkoly

WP:Věrohodné zdroje, WP:VZ

7.    Editace stránky na Wikipedii

Máte-li správně formulovaný text s připravenými zdroji v podobě url adresy, upravíme jej na Pískovišti tak, aby citace odpovídaly tomu, jak se uvádí na Wikipedii (viz ukázka v mém textu o Tigeru Woodsovi, 2. kapitola: Tiger Woods – příprava textů pro doplnění s vloženými citacemi pomocí nástroje Citace).

Zdroje tedy nevkládáme ve formě textového odkazu přímo na konce vět či odstavců, ale pomocí nástroje Citace, který najdeme v menu Vizuálního editoru.

Opět si to ukážeme na mém textu. Označil jsem url adresu prvního zdroje (http://…), vložil do schránky (ctrl + c), kurzorem přešel na konec věty či odstavce, ke které se citace vztahuje, a z menu zvolil volbu Citace. V nově otevřeném okně s názvem Vložit citaci jsem nakopíroval ze schránky do připraveného pole url mého zdroje (ctrl + v) a vpravo od něj klikl na Vytvořit. Citace se vygeneruje automaticky dle citační normy a poté stačí jen kliknout na modré tlačítko Vložit.

Daná citace se na Pískovišti zobrazí pod textem v přehledu zdrojů, v článku je pak tento přehled umístěn v kapitole Odkazy, podkapitole Reference pod článkem. Stejným způsobem postupuji i u dalších textů na Pískovišti.

Jakmile máte text vč. citací připraven, můžete jej vložit do článku na Wikipedii.

Najděte si příslušný článek a zvolte Editovat. Článek se vám otevře v prostředí Visual Editoru a vy můžete začít vkládat text.

Na správné místo vložíme připravený odstavec či větu včetně malého čísla citace. V mém případě jsem na konci kapitoly Sportovní kariéra klávesou Enter vytvořil nový odstavec a připravený text nakopíroval.

Poté, co vložíte všechny texty s citacemi a zkontrolujete, že je vše tak, jak má být, můžete změny uložit modrým tlačítkem Zveřejnit změny… vpravo nahoře a do shrnutí editace popsat svou úpravu a vše ještě jednou potvrdit tlačítkem Zveřejnit změny. Já konkrétně do shrnutí napsal „Vloženy aktuální informace o sportovní kariéře“. Na výsledek se můžete podívat zde.

V případě, že po zveřejnění úprav najdu nějakou, například typografickou chybu, znovu článek zedituji, chybu opravím a v rámci shrnutí editace zaškrtnu volbu „Tato změna je malá editace“.

Více se o malých editacích se dočtete zde. Další informace k editování stránky pak najdete v tomto návodu. Podívat se můžete také na časté chyby, ke kterým v rámci editací dochází.

Přehled odkazů a jejich zkratek na Wikipedii v této kapitole:

Nápověda:Jak editovat stránku

WP:Shrnutí editace, WP:SE

WP:Malá editace, WP:ME

WP:Časté chyby, WP:ČC

8.    Diskuse, poslední změny a sledované stránky

Ještě jednu věc je nutné v souvislosti s editací na tomto místě zmínit. Texty, které vložíte do Wikipedie, může v budoucnu kdokoliv upravit, změnit či dokonce smazat. Všechny texty na Wikipedii spadají pod volnou licenci Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci (CC BY-SA). Více o autorském právu na Wikipedii se dočtete zde.

Co se děje s textem, který jsme do Wikipedie vložili, můžeme sledovat pomocí nástroje Sledované stránky. Každá stránka, kterou upravíte, se vám automaticky přidá do seznamu Sledovaných stránek (volba Sledovat tuto stránku je automaticky zaškrtnuta v rámci nabídky Shrnutí editace). Změny na vašich sledovaných stránkách můžeme prohlížet a tyto stránky spravovat zde. Navíc o tom, že někdo změnil váš text nebo obsah na sledované stránce, se můžete nechat informovat na e-mail, který máte uveden u vašeho účtu. Více o sledovaných stránkách najdete zde.

Kromě toho má každá stránka svou Diskusi, která slouží pro vylepšení obsahu daného článku. Odkaz na ni najdete nad názvem článku vedle záložky Článek.

Diskusní stránku máte také u své uživatelské stránky. Ta slouží k diskuzi týkající se vašich příspěvků. Více o diskuzích se dočtete zde.

Každá stránka má také svou historii, kde je možné sledovat všechny změny provedené na dané stránce a porovnat je s předchozími editacemi. Budu-li například chtít zjistit, jaké další změny proběhly na mnou upravené stránce Tigera Woodse, zobrazím si její historii.

Přehled odkazů a jejich zkratek na Wikipedii v této kapitole:

WP:Autorské právo, WP:Licence, WP:AP

WP:Sledované stránky, WP:WATCH

Vaše sledované stránky

WP:Diskusní stránka, WP:Diskuse, WP:DS

Stručně jednotlivé kroky:

1.   Najděte si vhodný článek na doplnění a vyhledejte vhodné nezávislé, netriviální, věrohodné zdroje, na základě nichž připravíte text k doplnění.

2.   Text opatřený citacemi si nejdříve připravte na Pískovišti.

3.   Kompletní text poté vložte do článku. Nezapomeňte před uložením vyplnit shrnutí editace.

4.   Sledujte historii a diskuzi článku, abyste měli přehled o dalších jeho úpravách.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024