Výuka dějepisu na gymnáziích je často diskutovaným tématem, a to nejen mezi odborníky, ale i v médiích a ve společnosti obecně. Velmi často jde o debatu laickou a jednostrannou, což objektivnějšímu uchopení této problematiky brání. Obecně lze debatu vnímat v rovině faktografické (tj. „co naši žáci znají“) a didakticko-metodické (tj. „jací jsou učitelé dějepisu“). Takto vymezené a značně zjednodušené pojetí debaty překračují jen někteří odborníci z řad didaktiků, učitelů nebo různé organizace, kterou je například Asociace učitelů dějepisu České republiky. Samotný učitel dějepisu se v záplavě více či méně relevantních názorů na vlastní práci nesmí ztratit, musí je vnímat, analyzovat a při tom všem ještě dobře a efektivně učit.
V rámci kurikulární reformy probíhá i „skrytější“ část debaty, ve které se řeší kompetentnějším způsobem klíčové otázky výuky dějepisu – co a jak budeme v rámci středoškolského dějepisu vyučovat. Do této debaty výrazným způsobem vstupuje i Metodický portál RVP, a to nejen svými metodickými doporučeními (za všechny například příspěvek A. France [1]), ale i konkrétnějším Návrhem alternativní verze vzdělávacího oboru dějepis v RVP pro čtyřleté gymnázium a vyšší stupeň víceletého gymnázia (didaktická inovace dějepisného kurikula) [2]. Uvedený Návrh alternativní verze (dále jen NAV) z pera kolektivu autorů Výzkumného ústavu pedagogického (VÚP) je zvláště zajímavý novým pojetím obsahu výuky dějepisu na gymnáziích, a to nejen obvyklým důrazem na moderní dějiny, respektive dějiny 19. a 20. století, ale zvláště na tematické vyučování ve třetím a čtvrtém ročníku.
Ověřování NAV na Gymnáziu Hladnov v Ostravě probíhalo od září 2010 v jedné třídě prvního ročníku
a pod vedením jednoho vyučujícího dějepisu bude probíhat až do ročníku čtvrtého. Vzhledem k tomu, že ověřování odkrylo řadu dalších témat, která je nutno diskutovat ať už v rámci NAV nebo obecné diskuze o výuce dějepisu na středních školách, předkládá následující text výběrově cíle a výsledky ověřování.
[1] FRANC, Aleš. Desatero inspirativních metodických materiálů pro výuku dějepisu. Metodický portál: Články [online]. 12. 01. 2011, [cit. 2011-07-24]. Dostupný z WWW: http://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/10373/DESATERO-INSPIRATIVNICH-METODICKYCH-MATERIALU-PRO-VYUKU-DEJEPISU.html. ISSN 1802-4785.
[2] HUDECOVÁ, Dagmar. Návrh alternativní verze vzdělávacího oboru Dějepis v RVP pro čtyřleté gymnázium a vyšší stupeň víceletého gymnázia (didaktická inovace dějepisného kurikula). Metodický portál: Články [online]. 16. 02. 2009, [cit. 2011-07-24]. Dostupný z WWW: http://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/2898/NAVRH-ALTERNATIVNI-VERZE-VZDELAVACIHO-OBORU-DEJEPIS-V-RVP-PRO-CTYRLETE-GYMNAZIUM-A-VYSSI-STUPEN-VICELETEHO-GYMNAZIA-DIDAKTICKA-INOVACE-DEJEPISNEHO-KURIKULA.html. ISSN 1802-4785.
[3] HUDECOVÁ, Dagmar. Návrh alternativní verze vzdělávacího oboru Dějepis v RVP pro čtyřleté gymnázium a vyšší stupeň víceletého gymnázia (didaktická inovace dějepisného kurikula). Metodický portál: Články [online]. 16. 02. 2009, [cit. 2011-07-24]. Dostupný z WWW: http://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/2898/NAVRH-ALTERNATIVNI-VERZE-VZDELAVACIHO-OBORU-DEJEPIS-V-RVP-PRO-CTYRLETE-GYMNAZIUM-A-VYSSI-STUPEN-VICELETEHO-GYMNAZIA-DIDAKTICKA-INOVACE-DEJEPISNEHO-KURIKULA.html. ISSN 1802-4785.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Alternativní výuka dějepisu na gymnáziích.
Ostatní články seriálu:
Článek je zařazen v těchto kolekcích: