Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Odborné vzdělávání > Více než polovina absolventů středních škol...

Ikona informativni

Více než polovina absolventů středních škol dostala i Europass, který jim může usnadnit získání práce v zahraničí

Autor: Lucie Šnajdrová
Anotace: Téměř 65 tisíc žáků středních škol a učilišť (52 %) dostane letos jeden z dokumentů Europassu – dodatek k osvědčení. Ten se přikládá k maturitnímu vysvědčení, osvědčení o závěrečné zkoušce a výučnímu listu a popisuje obsah a úroveň studia, mj. obecné a odborné kompetence absolventa. Zaměstnavatelům dodatky objasňují, co uchazeč o práci umí a jestli se na nabízenou práci hodí.
Klíčová slova: Europass, Europass-dodatek k osvědčení
Vazby článku:
Tento článek navazuje na téma článku: Co vám pomůže při cestě za prací či studiem do zahraničí?
Tento článek navazuje na téma článku: Europass nabízí inovovaný životopis

Ve spolupráci se středními školami jsou každoročně předávány spolu s vysvědčením Europass - dodatky k osvědčení pro desetitisíce žáků. Celkový počet škol, které tyto dokumenty objednává, se zvyšuje – dodatky k osvědčení letos pro své absolventy vydalo již 625 škol, o 30 více než v loni. Jde o 47 % všech středních škol.

Školy, které se rozhodly do vydávání dodatků zapojit, svým absolventům zajišťují užitečný dokument usnadňující mobilitu i vstup na trh práce. Absolventi si mohou dodatek přiložit k životopisu a použít ho zejména, pokud se ucházejí o práci nebo brigádu v zahraničí.

V poslední době eviduje Národní centrum (NC) Europass také zvýšený počet žádostí jednotlivců, především pak o dodatky v angličtině a němčině. Někteří zaměstnavatelé v Německu a Anglii totiž dodatky v inzerátech nabízejících pracovní místa přímo vyžadují, a uchazeči o tuto práci se proto na NC Europass obracejí a o vydání dodatku žádají. O dodatky mohou tedy zažádat i jednotlivci, pokud jejich škola tento dokument nevydává, nebo pokud školu ukončili před zavedením Europassu.

Z cizojazyčných verzí je tradičně největší zájem o dodatky v angličtině (94 %), letos jsme však také zaznamenali velký nárůst zájmu o dodatky v němčině. Národní centrum Europass chce vyjít vstříc všem školám, které si ještě chtějí dodatky pro své absolventy stáhnout a vytisknout, proto nechává otevřenou databázi až do konce roku 2014. Individuálně se pak mohou žadatelé na NC Europass obrátit kdykoliv. Více informací najdete na www.europass.cz.

Přílohy:
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
 
INFO
Publikován: 14. 07. 2014
Zobrazeno: 1964krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 4.5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

1 uživatel Hodnocení článku : 5
1 uživatel Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
ŠNAJDROVÁ, Lucie. Více než polovina absolventů středních škol dostala i Europass, který jim může usnadnit získání práce v zahraničí. Metodický portál: Články [online]. 14. 07. 2014, [cit. 2019-08-18]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/o/18973/VICE-NEZ-POLOVINA-ABSOLVENTU-STREDNICH-SKOL-DOSTALA-I-EUROPASS-KTERY-JIM-MUZE-USNADNIT-ZISKANI-PRACE-V-ZAHRANICI.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.