Databáze Významných geologických lokalit České republiky obsahuje záznamy o lokalitách chráněných, k ochraně navržených a řadu dalších vědecky hodnotných, esteticky nebo jinak zajímavých či unikátních lokalit rázu převážně geologického, mineralogického nebo paleontologického. Databáze byla vybudována a je spravována, aktualizována a zpřístupněna Českou geologickou službou.
V současnosti každý záznam databáze obsahuje podrobnou geologickou charakteristiku lokality, stupeň a důvod ochrany, střety zájmů, lokalizaci, včetně grafického znázornění, odkazy na literaturu aj. Z celkového počtu 1840 lokalit přístupných na internetu je 35 % doprovázeno dokumentačními fotografiemi. Lokality jsou znázorněny na topografické mapě v měřítku 1 : 50 000. Průběžně doplňování a aktualizaci záznamů provádí oblastní geologové České geologické služby spolu s mapujícími geology (v souvislosti s tvorbou map 1 : 25 000). Nové informace doplňuji i externí specialisté z AOPK, správ CHKO, Akademie věd ČR, muzeí a dalších institucí.
Historie
U zrodu myšlenky vytvoření evidence významných geologických lokalit stáli na počátku 90. let prof. RNDr. Ivo Chlupáč, DrSc. a Mgr. Vladimír Lysenko a další pracovníci Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Akademie věd ČR, muzeí a dalších institucí. Registr vznikal v ČGS původně ve formě kartotéky, od roku 1997 byl postupně převáděn do podoby databáze. Od roku 2001 je tato databáze prezentována na portálu ČGS.
Přístup k databázi
K získání informací o geologických lokalitách slouží na Informačním portálu ČGS dvě aplikace:
Informace o databázi
Geologické informace o databázi Významných geologických lokalit a jejich provázání s dalšími databázemi jsou na Informačním portálu ČGS přístupné veřejnosti zajímající se o geologii.
Evidence informací o významných geologických lokalitách je nejen součástí podkladů pro vyhlašování chráněných území a lokalit, ale může sloužit geologům jako výchozí materiál pro geologické studie, je vhodná k využití pro výuku geologie, zeměpisu a ochrany životního prostředí, pro úřady státní správy a samosprávy a orgány ochrany přírody, pro tvorbu naučných stezek nebo pro přípravu školních exkurzí či výletů.
Vedle popularizace geologie přispívá Česká geologická služba správou a zpřístupněním této databáze k ochraně geologického dědictví pro budoucí generace.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.