Odborný článek

Mozek a smysly

Anotace

Celá hodina probíhá metodou kritického myšlení. Žáci si zopakují a pochopí činnost a funkci mozku na příkladu srovnání s osobním počítačem (PC) a jeho periferiemi. Vědomosti si ověří a upevní úlohami v pracovním listě.

Úvod

Celá hodina probíhá metodou kritického myšlení.

V úvodní evokační fázi si žáci zopakují a pochopí činnost a funkci mozku na příkladu srovnání s osobním počítačem (PC) a jeho periferiemi. Koncept hodiny vychází z poznatku, že žáci ZŠ mají zkušenosti s prací na počítači, s jeho funkcí, s programovým vybavením, a se základními komponenty PC. Žáci pracují metodou brainstormingu, popř. tvoří pojmové mapy. Vědomosti si ověří a upevní úlohami v pracovním listě.

Ve fázi uvědomění žáci pracují s interaktivní animací  a e-learningovou aplikací, na které navazují úlohy v pracovním listu.

Reflexe proběhne formou opakování dané problematiky na úkolech v pracovním listu.


Veškeré materiály jsou dostupné na http://objevuj.eu.

Cíl

  • Žák pochopí, že činnost mozku je podobná činnosti počítače. Popíše základní podobnosti a rozdíly.
  • Žák dokáže vyjmenovat a popsat funkci některých částí mozku.
  • Žák dokáže popsat systém zpracování senzorických informací v mozku (zrak, sluch).
  • Žák dokáže popsat princip paměti.

Struktura hodiny

A. Evokace – motivace

Úloha A. Probíhá metodou brainstormingu. Učitel rozdělí třídu na dvě skupiny. Žáci z první skupiny v časovém limitu (cca 5 minut) napíší co nejvíce pojmů, které se vážou ke stavbě a funkci počítače (hardware, software). Žáci z druhé skupiny píší pojmy související s funkcí a stavbou mozku a míchy (CnS). Obě skupiny vytváří pojmovou mapu k danému tématu. Po ukončení časového limitu žáci píší pojmy na tabuli a podávají vysvětlení funkce dané části počítače/mozku.

Řešení: Skupina (PC) – pojmy: procesor/CPU, harddisk/pevný disk, grafická karta/grafický procesor/GPU,zvuková karta/zvukový procesor, paměť/RAM, monitor, reproduktor, mikrofon, kamera/fotoaparát atd. Skupina (CnS) – pojmy: koncový mozek + šedá kůra mozková, mozeček, sítnice + oční nerv, mozkový kmen (prodloužená mícha, varolův most, střední mozek), mozkové polokoule (hemisféry), mozkové laloky, mozkové závity atd.

Úloha 1. Spoj termíny části mozku a počítače, které spolu funkčně souvisí. Nápovědu hledej v animaci.

Řešení: paměť – pevný disk (harddisk), nervová buňka (neuron) – tranzistor, jeden složitý úkol – mnoho jednoduchých úkolů, šedá kůra mozková – procesor, zrakové centrum – grafická karta, řečové centrum – zvuková karta, laloky koncového mozku – jádra mikroprocesoru.

B. Uvědomění – osvojování nových vědomostí

Po zhlédnutí animace a e-learnigové aplikace na téma porovnání funkcí a stavby mozku a počítače následuje výklad a vysvětlení pojmů a principů k doplnění a ujasnění zmíněných interaktivních aplikací. Pak žáci procvičují látku v následující úloze B a úloze 2 v pracovním listě.

Úloha B. Učitel může s žáky rozebrat i další příklady odlišností a podobností počítače a lidského mozku nad rámec animace a e-learningu (např. paměť, zrak, řeč).

Úloha 2a. Přečti si text popisující srovnání mozku a počítače v ovládání zvukových funkcí a řeči. Zamysli se a rozhodní zda tvrzení pod textem (a–g) jsou platná. Odpovědi označ symboly: (+) toto tvrzení platí, (–) toto tvrzení neplatí, (?) tuto informaci se jsem se z textu nedozvěděl.

Řešení: a (–), b (–), c (+), d (?), e (+), f (–), g (+).

Úloha 2b. Zamysli se a napiš alespoň 3 příklady, ve kterých se mozek a počítač svojí funkcí podobají.

Řešení: Jsou složeny ze specializovaných jednotek (procesor, harddisk, grafická karta, zvuková karta = šedá kůra mozková, paměťová centra, zrakové centrum, sluchové centrum); výpočetní jednotky jsou sestaveny z jednotlivých stavebních dílků (nervových buněk a tranzistorů); mozek i počítač zpracovávají informace, na příchozí informace nějak reagují, a podle nich vysílají odchozí informace; počítač i mozek mají „software“, „hardware“, u počítače je to programové vybavení a fyzické stavební prvky, u mozku jsou to naučené postupy chování a práce s informacemi (např. reflexy nebo logické uvažování), a hardwarem je samotná stavba mozkových center, počítač i mozek jsou schopny zpracovat podobné informace – zvuk/řeč, analyzovat obraz, uchovávat informace po dlouhou dobu.

Úloha 2c. Zamysli se a napiš alespoň 3 příklady, ve kterých se mozek a počítač svojí funkcí liší.

Řešení: Počítačový procesor pracuje rychleji než mozek (asi 1000x); počítač umí zpracovat více jednoduchých úkolů naráz, mozek se soustředí na jeden těžký úkol; mozek umí improvizovat, pokud nezná přesné instrukce k řešení; mozek je schopen abstraktního uvažování; mozek je schopen oceňovat a vytvářet umění; počítač se během své práce nevyvíjí, mozek se mění celý život (zlepšuje své funkce nebo zhoršuje).


Veškeré materiály jsou dostupné na http://objevuj.eu.

Reflexe

Hodnocení hodiny – zjišťujeme rozložení názorů ve třídě (viz pracovní list).

Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
pdf
2.64 MB
PDF
mozek_pracovnilisty

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Milan Libertín Ph.D.

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence k učení
  • vyhledává a třídí informace a na základě jejich pochopení, propojení a systematizace je efektivně využívá v procesu učení, tvůrčích činnostech a praktickém životě

Organizace řízení učební činnosti:

Individuální, Skupinová

Organizace prostorová:

Vycházka do přírodního prostředí, Školní třída

Nutné pomůcky:

pracovní listy, zdroje z http://objevuj.eu