Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Licencování produktů společnosti Microsoft...

Ikona teoreticky

Licencování produktů společnosti Microsoft pro školy

Ikona odbornost
Autor: Jiří Kadavý
Anotace: Velké množství škol dnes používá produkty společnosti Microsoft. Ne všechny školy však bohužel vědí o možnosti pořídit své licence za mnohem výhodnějších podmínek než běžný koncový uživatel či komerční společnost.
Téma příspěvku:Informační a komunikační technologie
Klíčová slova: společnost Microsoft, školy
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

Akademičtí zákazníci

V rámci svého dlouhodobého závazku podporovat vzdělávání nabízí společnost Microsoft své produkty akademickým zákazníkům s výraznými slevami (až 90 %) ve srovnání s běžnými cenami. Za akademické zákazníky jsou zde považovány vzdělávací instituce (například školy), ale i jejich zaměstnanci a členové pedagogického sboru, žáci či další specifické organizace. Ti všichni tak mají nárok na zakoupení/získání licencí v rámci některého z akademických licenčních programů.

Přehled licenčních programů pro školy

Akademické licenční programy společnosti Microsoft lze rozdělit na obecné a speciální, podle jejich oblasti zaměření:

 • obecné multilicenční programy – jsou určeny pro nákup software vzdělávací institucí za účelem pokrytí jejích běžných potřeb, jako jsou instalace software na servery školy,
  do počítačů pedagogů a zaměstnanců, počítačů v učebnách apod.; do této kategorie patří akademické multilicenční programy Open License, Select Plus a School Agreement
 • speciální licenční programy – jsou navrženy k pokrytí určité specifické potřeby konkrétního typu akademických zákazníků, obsahují vždy pouze omezenou množinu produktů; lze mezi ně zařadit MSDN Academic Alliance (MSDN AA), DreamSpark a Get Genuine Windows Agreement (GGWA)

Obecné multilicenční programy

Open License

Multilicenční program nabízející trvalé licence primárně malým a středním akademickým institucím, které chtějí využít výhody nižších cen. Minimální velikost objednávky je 5 licencí. Smlouva se uzavírá na dva roky.

Select Plus

Multilicenční program pro pořízení trvalých licencí akademickými institucemi s více jak 250 počítači. V České republice však byla uzavřena smlouva Microsoft Select Plus přímo s MŠMT, díky čemuž mohou nabídky tohoto programu využít i ty nejmenší školy. V porovnání s Open License nabízí program Select Plus mimo jiné ještě vyšší slevy a smlouvu na dobu neurčitou.

School Agreement

Microsoft School Agreement je multilicenční smlouva umožňující pronájem licencí na produkty Microsoft, která akademickým institucím nabízí možnost instalovat a používat produkty po dobu platnosti smlouvy (1 nebo 3 roky). Všechny licence zakoupené v tomto programu jsou automaticky pokryty Software Assurance (viz dále). Další předností tohoto licenčního programu je fixace cen všech licencí na úrovni aktuální při podpisu smlouvy po celou dobu její platnosti. V rámci licenčního programu School Agreement je pro každý počítač nabízen a nejčastěji pořizován tzv. School Desktop, cenově zvýhodněný balíček licencí (upgrade klientského operačního systému Windows, Microsoft Office a množina nejpoužívanějších klientských přístupových licencí k serverům).

Poznámka: Všechny obecné multilicenční programy společnosti Microsoft poskytují školám pouze licence na upgrade klientského operačního systému Windows, nikoliv plné licence. Ty lze pořídit pouze formou OEM licence při nákupu nového počítače nebo koupí krabicové verze.

Software Assurance

Soubor benefitů, který lze přikoupit k licencím pořízeným v libovolném z výše zmíněných multilicenčních programů. Mezi nejzajímavější výhody patří:

 • právo na nové verze zakoupených produktů zdarma ihned po jejich uvedení na trh po dobu trvání smlouvy
 • právo instalovat zakoupený software i na domácí počítače učitelů
 • licence pro vypnuté záložní servery zdarma
 • snazší plánování výdajů na software díky možnosti rozložení platby do ročních splátek

Speciální licenční programy

MSDN Academic Alliance

Program usnadňuje a zlevňuje získávání vývojových nástrojů, platforem a serverů společnosti Microsoft pro účely výuky. Je nabízen formou ročního nebo tříletého předplatného. Pořízené licence jsou však trvalé a lze je dále používat i po ukončení smlouvy, mohou je využít i žáci na svých domácích počítačích.

DreamSpark

DreamSpark je výjimečný licenční program pro žáky škol, kterým dává k dispozici vybrané produkty společnosti Microsoft určené pro návrh a vývoj software, a to zcela zdarma.

Get Genuine Windows Agreement pro akademické instituce

Jedná se o speciální legalizační licenční smlouvu pro nesprávně licencované operační systémy Windows na počítačích ve vzdělávací organizaci.

Zakoupení

Licence v akademických multilicenčních programech lze zakoupit prostřednictvím prodejce
Microsoft Authorised Education Reseller (AER) či Large Account Reseller (LAR).
Podrobnější informace včetně seznamu autorizovaných prodejců jsou k dispozici
na http://www.microsoft.com/cze/education/.

Přílohou on-line verze tohoto článku na Metodickém portálu (http://www.rvp.cz/) je seznam Partners in Learning Centers of Education a další informace.

 

Shrnutí

 • Microsoft poskytuje výrazné slevy na software pro akademické zákazníky
 • Microsoft nabízí různé druhy licenčních programů podle potřeb a možností zákazníků
 • licence se nakupují u autorizovaných prodejců
Přílohy:
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 22. 03. 2010
Zobrazeno: 8808krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 3

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
KADAVÝ, Jiří. Licencování produktů společnosti Microsoft pro školy. Metodický portál: Články [online]. 22. 03. 2010, [cit. 2020-08-10]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/8039/LICENCOVANI-PRODUKTU-SPOLECNOSTI-MICROSOFT-PRO-SKOLY.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.