Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Inspekce pomáhá školám s autoevaluací pomocí webové aplikace (Velká Británie)
Odborný článek

Inspekce pomáhá školám s autoevaluací pomocí webové aplikace (Velká Británie)

2. 4. 2008 Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Lucie Procházková

Anotace

Inspekční činnost ve Velké Británii zajišťují čtyři inspektoráty: HMIE (Skotsko), OFSTED (Anglie), ETI (Severní Irsko) a ESTYN (Wales).


Inspekční činnost ve Velké Británii zajišťují čtyři inspektoráty: HMIE (Skotsko), OFSTED (Anglie), ETI (Severní Irsko) a ESTYN (Wales). Inspekce v Anglii Ofsted (Office for Standards in Education) byla nově zřízena v dubnu 2007. Mezi její hlavní cíle patří kromě dohledu nad vzděláváním a péčí o děti a mládež na území Anglie také inspekce škol. Inspekce probíhají podle potřeb a cílů školy a na základě předchozích inspekčních zjištění je veden dialog s vedením školy. Výsledky jsou hodnoceny na škále „výborný, dobrý, uspokojující a neadekvátní" (outstanding, good, satisfactory a inadequate). Jedním z výchozích bodů samotné inspekční činnosti je autoevaluace školy, zohledňuje se také pohled žáků a rodičů na školu. Na stránkách OFSTED mají školy k dispozici webovou aplikaci, která jim autoevaluační proces usnadní - formuláře pro příslušné typy škol jsou k náhledu ve formátu pdf, nástroj k editaci sloužící zaregistrovaným školám je pro cizí návštěvníky skrytý. Na uzavřených stránkách školy reflektují zjištěné podmínky a stav, formulují své cíle a očekávané výsledky v jednotlivých ročnících (počty dětí na jednotlivých výstupních úrovních), shrnují své priority, příležitosti a rizika. Výstupem je kompletní autoevaluační zpráva, včetně úvodních formálních náležitostí a statistik, nad kterou se sejde také inspektor s vedením školy. Celý servis mají školy k dispozici ve všední dny mezi 9. a 17. h. Formuláře, které se každý rok revidují a aktualizují, může škola vyplnit kdykoli během školního roku, vždy do konce srpna. V České republice zatím princip interní a externí evaluace nedosáhl takové propojenosti, vzájemné podpory a kooperace.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Lucie Procházková

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.