Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Inspekce pomáhá školám s autoevaluací pomocí...

Ikona informativni

Inspekce pomáhá školám s autoevaluací pomocí webové aplikace (Velká Británie)

Autor: Lucie Procházková
Anotace: Inspekční činnost ve Velké Británii zajišťují čtyři inspektoráty: HMIE (Skotsko), OFSTED (Anglie), ETI (Severní Irsko) a ESTYN (Wales).
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.


Inspekční činnost ve Velké Británii zajišťují čtyři inspektoráty: HMIE (Skotsko), OFSTED (Anglie), ETI (Severní Irsko) a ESTYN (Wales). Inspekce v Anglii Ofsted (Office for Standards in Education) byla nově zřízena v dubnu 2007. Mezi její hlavní cíle patří kromě dohledu nad vzděláváním a péčí o děti a mládež na území Anglie také inspekce škol. Inspekce probíhají podle potřeb a cílů školy a na základě předchozích inspekčních zjištění je veden dialog s vedením školy. Výsledky jsou hodnoceny na škále „výborný, dobrý, uspokojující a neadekvátní" (outstanding, good, satisfactory a inadequate). Jedním z výchozích bodů samotné inspekční činnosti je autoevaluace školy, zohledňuje se také pohled žáků a rodičů na školu. Na stránkách OFSTED mají školy k dispozici webovou aplikaci, která jim autoevaluační proces usnadní - formuláře pro příslušné typy škol jsou k náhledu ve formátu pdf, nástroj k editaci sloužící zaregistrovaným školám je pro cizí návštěvníky skrytý. Na uzavřených stránkách školy reflektují zjištěné podmínky a stav, formulují své cíle a očekávané výsledky v jednotlivých ročnících (počty dětí na jednotlivých výstupních úrovních), shrnují své priority, příležitosti a rizika. Výstupem je kompletní autoevaluační zpráva, včetně úvodních formálních náležitostí a statistik, nad kterou se sejde také inspektor s vedením školy. Celý servis mají školy k dispozici ve všední dny mezi 9. a 17. h. Formuláře, které se každý rok revidují a aktualizují, může škola vyplnit kdykoli během školního roku, vždy do konce srpna. V České republice zatím princip interní a externí evaluace nedosáhl takové propojenosti, vzájemné podpory a kooperace.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 02. 04. 2008
Zobrazeno: 5678krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
PROCHÁZKOVÁ, Lucie. Inspekce pomáhá školám s autoevaluací pomocí webové aplikace (Velká Británie). Metodický portál: Články [online]. 02. 04. 2008, [cit. 2020-08-08]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/2178/INSPEKCE-POMAHA-SKOLAM-S-AUTOEVALUACI-POMOCI-WEBOVE-APLIKACE-VELKA-BRITANIE.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.