Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Projekt Legie do škol

Ikona informativni

Projekt Legie do škol

Autor: Mgr. Michal Rak, Ph.D.
Anotace: Článek pojednává o projektu Legie do škol, v jehož rámci vznikly dvě elektronické publikace, které jsou volně ke stažení v příloze tohoto článku. Realizace projektu byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci dotačního programu Podpora vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy v roce 2017.
Klíčová slova: legie, historie, dějepis, Československé legie, legionáři

„Bez Sokola by nebylo legií, bez legií by nebylo Československa.“ To prohlásil president Tomáš Garrigue Masaryk po vzniku republiky. Dnes, celé jedno století od těchto událostí, se na tuto naší historii trochu zapomíná. A to i přesto, že do legií vstupovali Čechoslováci dobrovolně, bojovali za myšlenku samostatného státu a mnoho z nich za ni položilo svůj život. Svou odvahou, odhodlaností a padlými bratry však dokázali dohodovým mocnostem, že jsou ochotni za ideu samostatnosti obětovat to nejcennější, vlastní život. I díky tomuto jejich nasazení státy Dohody podpořily vznik Československa.

Po krátkém období uznání v období 1. republiky přišlo období nacistické a komunistické totality, které se snažilo tyto statečné muže z dějin národa vymazat. A téměř se jim to podařilo. Netřeba se jim divit, mnoho z legionářů se těmto totalitním režimům postavilo aktivně na odpor, a mnoho za to opět zaplatilo cenu nejvyšší. Až po roce 1989 se o jejich statečnosti a o nich samotných mohlo opět mluvit. Nemluvilo se však dostatečně, poslední z pamětníků zamřeli a opět se začalo zapomínat.

Projekt Legie do škol by měl pomoci toto zapomínání zastavit a oživit zájem o legie a vznik republiky. A to prostřednictvím dokumentárního filmu Československé legie 1914–1920, ke kterému komentář namluvil známý herec Jiří Dvořák, a výukové příručky, která obsahuje informace o legiích, významných osobnostech, dobové fotografie a pracovní listy pro žáky a studenty. Příručka byla vypracována ve dvou verzích, pro základní a pro střední školy. Všechny materiály jsou dostupné na této adrese a do škol budou také distribuovány na DVD. Věříme, že projekt Legie do škol a jeho výstupy vrátí tuto slavnou národní historii do povědomí mladých lidí a ti již nezapomenu.

A co vy? Neměli jste v rodině legionáře?

Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
Odstranitpdf82545 kBLegie do škol – SŠ
Odstranitpdf107118 kBLegie do škol – ZV
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 07. 02. 2018
Zobrazeno: 2786krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 4
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
1 uživatel Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
RAK,, Michal. Projekt Legie do škol. Metodický portál: Články [online]. 07. 02. 2018, [cit. 2020-10-25]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/21688/PROJEKT-LEGIE-DO-SKOL.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.