Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Výuka matematiky za pomoci ICT

Výuka matematiky za pomoci ICT

Alternativní forma výuky matematiky pomocí online tréninkové aplikace Numericum. Jedná se o interaktivní výuku výpočetních postupů, která může sloužit jako skvělý doplněk běžných hodin či jako forma procvičování pro žáky. Zkušenosti z testování naznačují, že aplikace studenty baví natolik, že si matematiku z vlastní iniciativy procvičují i sami doma.
 

Tento článek popisuje aplikaci Numericum a její zavádění na jedné z partnerských škol. 

Výuka matematiky na prvním stupni ZŠ je z velké části postavená na základních matematických operacích. Skutečnost je taková, že v rámci školní výuky se studenti setkají vždy pouze s jedním typem možnosti řešení určité číselné operace. Ve skutečnosti ovšem existuje celá řada postupů, které je možné použít a hlavně které jsou mnohdy výrazně jednodušší. 

Co Numericum obsahuje?

Aplikace Numericum, kterou jsme měli možnost vyvíjet a testovat za podpory 8. ZŠ ve Frýdku-Místku je navržena tak, aby naučila studenty počítat rychle a efektivně z hlavy. Jedná se o online kurz obsahující 4 matematické operace: Sčítání, Odečítání, Násobení a Dělení, kde každou operaci lze procvičovat ve 4 obtížnostech. Celkem se tedy jedná o 16 lekcí výuky. Aplikace obsahuje také doplňková cvičení na Procenta, Zlomky a Mocniny. Autoři aktuálně připravují cvičení na Odhady, Římská čísla, Počítání s velkými čísly a spoustu dalších. V plánu jsou i různé hry na pobavení.

 

Každá lekce obsahuje teoretickou část, v rámci které jsou žákům pomocí interaktivních animací představeny možné postupy výpočtů. Ty jsou poté nacvičovány v několika sériích různých typů cvičení. Obtížnosti lekcí odpovídají metodice výuky matematiky. 

Ukázka teorie

Více o obsahu aplikace a o tom jak funguje se dozvíte na stránkách www.numericum.com v sekci Úvod a Jak to funguje?

Pro koho je Numericum vhodné?

  • žáci 2. - 9. třídy ZŠ - výuka základních i náročnějších matematických operací
  • příprava na SCIO a jiné zkoušky

Jak Numericum získat?

Aplikace je veřejně přístupná na adrese www.numericum.com. Počáteční měření a celá první úrovň jsou zdarma. 
 
Pro školy jsou připraveny speciální multilicence za extrémně výhodné ceny. Všechny školy mají navíc možnost aktuálně získat plnou verzi pro své studenty a učitele zcela ZDARMA. Více o této nabídce na www.numericum.com/schools
 

Reference z testované školy:

Numericum jsme testovali na naší škole v rozsahu přibližně 300 žáků od druhé do osmé třídy. Učitelé ale i studenti všech tříd byli s aplikací velice spokojení. Matematika v Numericum je zábavná, ale hlavně baví samotné studenty, kteří si ji sami od sebe procvičují i doma.

Celá aplikace je zpracována velice profesionálně a mohu ji plně doporučit.

PaedDr. Jiří Rozehnal

Pro více informací o tomto projektu a možnostech jeho vyzkoušení na Vaší škole nás neváhejte kontaktovat.

Popis: Vzhled aplikace
Popis: Ukázka jednoho ze cvičení
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek