Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Odborné vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Odborné vzdělávání > Více než polovina absolventů středních škol...

Více než polovina absolventů středních škol dostala i Europass, který jim může usnadnit získání práce v zahraničí

Informativní příspěvek
Téměř 65 tisíc žáků středních škol a učilišť (52 %) dostane letos jeden z dokumentů Europassu – dodatek k osvědčení. Ten se přikládá k maturitnímu vysvědčení, osvědčení o závěrečné zkoušce a výučnímu listu a popisuje obsah a úroveň studia, mj. obecné a odborné kompetence absolventa. Zaměstnavatelům dodatky objasňují, co uchazeč o práci umí a jestli se na nabízenou práci hodí.

Ve spolupráci se středními školami jsou každoročně předávány spolu s vysvědčením Europass - dodatky k osvědčení pro desetitisíce žáků. Celkový počet škol, které tyto dokumenty objednává, se zvyšuje – dodatky k osvědčení letos pro své absolventy vydalo již 625 škol, o 30 více než v loni. Jde o 47 % všech středních škol.

Školy, které se rozhodly do vydávání dodatků zapojit, svým absolventům zajišťují užitečný dokument usnadňující mobilitu i vstup na trh práce. Absolventi si mohou dodatek přiložit k životopisu a použít ho zejména, pokud se ucházejí o práci nebo brigádu v zahraničí.

V poslední době eviduje Národní centrum (NC) Europass také zvýšený počet žádostí jednotlivců, především pak o dodatky v angličtině a němčině. Někteří zaměstnavatelé v Německu a Anglii totiž dodatky v inzerátech nabízejících pracovní místa přímo vyžadují, a uchazeči o tuto práci se proto na NC Europass obracejí a o vydání dodatku žádají. O dodatky mohou tedy zažádat i jednotlivci, pokud jejich škola tento dokument nevydává, nebo pokud školu ukončili před zavedením Europassu.

Z cizojazyčných verzí je tradičně největší zájem o dodatky v angličtině (94 %), letos jsme však také zaznamenali velký nárůst zájmu o dodatky v němčině. Národní centrum Europass chce vyjít vstříc všem školám, které si ještě chtějí dodatky pro své absolventy stáhnout a vytisknout, proto nechává otevřenou databázi až do konce roku 2014. Individuálně se pak mohou žadatelé na NC Europass obrátit kdykoliv. Více informací najdete na www.europass.cz.

Přílohy:
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek