Domů > Odborné články > Gymnaziální vzdělávání > Představy a realita v práci koordinátora ŠVP
Odborný článek

Představy a realita v práci koordinátora ŠVP

9. 12. 2009 Gymnaziální vzdělávání
Autor
Ivo Roškanin

Anotace

Toto téma přilákalo pedagogy na další vzájemné setkání koordinátorů ŠVP, které se v rámci projektu Kurikulum G konalo již potřetí v tomto roce. Koordinátoři ŠVP z gymnázií se setkali 26. 11. v gymnáziu T. G. Masaryka v Litvínově. Byla pro ně připravena slavnostně vyzdobená třída s příjemným občerstvením a vánočními dárečky. Pozvání přijala také vedoucí odboru školství Prahy 1, paní dr. Grauová, která má i zkušenosti z ČŠI.

Koordinátoři ŠVP z gymnázií se setkali  26. 11. v Gymnáziu T. G. Masaryka v Litvínově. Byla pro ně připravena slavnostně vyzdobená třída s příjemným občerstvením a vánočními dárečky. Pozvání přijala také vedoucí odboru školství Prahy 1, paní dr. Grauová, která má i zkušenosti z ČŠI.

Hostitelkou byla Mgr. Karolína Tichá – koordinátorka ŠVP, která představila formou prezentace i prohlídky svoji školu a podělila se o zkušenosti s tvorbou a současnou realizací ŠVP. Otevřenou výpovědí a zajímavými podněty z praxe hostitelka rozpoutala velmi aktivní diskuzi mezi přítomnými koordinátory, ve které zaznívaly především názory a otázky v souvislosti s formálními i obsahovými náležitostmi v ŠVP a s postoji učitelů ve sboru.

„Máte kompetence koordinátora jasně vymezené?“ nebo „Jak se Vám daří získat podporu od vedení školy při realizaci ŠVP?“. To byly otázky, na které zaznívaly různé odpovědi a názory, protože mezi účastníky byli jak řadoví učitelé, tak ředitelé nebo zástupci. Koordinátoři otevřeli i otázku autoevaluace, které jsme se věnovali v diskuzi ve virtuální klubovně na portálu www.rvp.cz.

Účastníci si sdělili zkušenosti s probíhajícími inspekcemi, které doplňovala dr. Dagmar Grauová – host setkání, která v odpoledním bloku navázala na toto téma prezentací o mýtech o ČŠI. Upozornila na skutečnost, kdy se v napsané formě ŠVP objevují nedostatky formálního charakteru, které zbytečně ovlivňují celkový výsledek inspekce.

Po obědě, který nám v příjemném prostředí připravily kuchařky školní jídelny, jsme se dozvěděli od hostitelky praktické zkušenosti s využíváním projektů EU. V gymnáziu v Litvínově realizovali učitelé projekty, ke kterým je inspiruje ŠVP a jeho naplňování. Například žáci litvínovského gymnázia si vyzkoušeli 1 den na pracovišti svých rodičů, a to přímo v roli, kterou jejich matky a otcové vykonávají.

Účastníci setkání, kteří přijeli z Chomutova, Loun, Duchcova, Krupky, Žatce a Ústí nad Labem, hodnotili setkání jako přínosné. Věříme, že odjížděli inspirováni a posíleni sdílením radostí i starostí se svými kolegy.

kurikulumg

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Ivo Roškanin

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.