Odkazy na zajímavé informace k textu:
www.holocaust.cz/cz2/history/rom/czech/czrom2
romove.radio.cz/cz/clanek/20060
www.rommuz.cz
Židovské muzeum v Praze pořádá pro školy zajímavý vzdělávací program, během kterého se žáci mohou seznámit s osudy několika židovských dětí a jejich rodin za druhé světové války. Tento program je určený pro vyšší ročníky základních škol (7. - 9. třídy) a pro střední školy. Po úpravách ho však lze absolvovat i s mladšími žáky.
Koncepce programu vychází z knihy Karen Levinové Hanin kufřík. Příběh dívky, která se nevrátila1. Tato knížka líčí pátrání mladé Japonky Fumiko Išioka, ředitelky Tokijského centra pro studium holocaustu, po osudech dívky Hany Bradyové, jejíž kufřík zapůjčilo paní Išioka muzeum v Osvětimi. Byť stál na počátku pouhý kufřík se jménem, podařilo se F. Išioka vypátrat, že Hana Bradyová pocházela z Nového Města na Moravě a že její bratr Jiří přežil Osvětim a od roku 1948 žije v Kanadě.
Jiří Brady se stal pro Fumiko Išioka nenahraditelným zdrojem informací, poskytl jí rodinné fotografie a další vzácné dokumenty. O pátrání mladé Japonky napsala knížku kanadská novinářka Karen Levinová. V knize se prolínají osudy kufříku s líčením osudu sourozenců Bradyových za války. Knížka se setkala s velikým ohlasem po celém světě a v roce 2003 vyšla i u nás. Při této příležitosti navštívil Českou republiku také Jiří Brady, se kterým média uskutečnila řadu rozhovorů. V Izraeli byla knížka Hanin kufřík označena za nejlepší dětskou knihu roku 2006.
Program se nezabývá přímo osudy Hany a Jiřího, neboť vycházíme z toho, že se žáci mohou seznámit s touto publikací před návštěvou Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze (VKC ŽMP). Nazvali jsme ho tak proto, že se žáci po dobu programu sami stanou badateli, detektivy a historiky, podobně jako Fumiko Išioka, kteří budou pátrat po osudech vybraných dětí a jejich rodin z Protektorátu Čechy a Morava, a to na základě dokumentů, jež dostanou během programu k dispozici. Není tedy přímo nutné, aby měli žáci přečtenu knížku Hanin kufřík, bylo by však vhodné seznámit je alespoň s koncepcí této publikace.
Ke vzdělávacímu programu byly zhotoveny také pracovní sešity, které žákům samostatnou práci usnadní.
Pokud budete mít vy i vaši žáci zájem, můžete z příběhů vzniklých při našem programu sestavit sborníčky, které nám zašlete. Ve VKC ŽMP budou archivovány a na konci každého roku z nich budou vybrány a odměněny ty nejlepší.
Můžete také se svými žáky v tématu pokračovat – např. zapojit se do projektu VKC ŽMP Zmizelí sousedé (více na www.zmizeli-sousede.cz).
1 Levinová, K.: Hanin kufřík. Příběh dívky, která se nevrátila. Ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze vydalo nakl. Portál, Praha, 2003.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.