Odborné články Základní vzdělávání Opakování hrou – starověký Řím
Odborný článek

Opakování hrou – starověký Řím

1. 12. 2008
Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Markéta Krůželová

Anotace

Pomocí tří zábavných aktivit si žáci procvičí učivo o starověkém Římě.

Pomocí tří zábavných aktivit si žáci procvičí učivo o starověkém Římě. Pracují především samostatně a snaží se utřídit si vlastní znalosti z probraného učiva.

Cíl hodiny
Znalosti, schopnosti, dovednosti:
  • žák je obeznámen s metodou volného psaní a s její pomocí si vzpomene na množství údajů ze starověkého Říma
  • žák umí sám přemýšlet o zadaném tématu a vyjadřovat se k němu
  • žák je schopen dohledat co největší množství otázek o tématu a odpovědět na ně na základě získaných znalostí z předchozích hodin
  • žák si upevní znalosti o počátcích evropské historie, z nichž pak vycházejí dějiny jednotlivých národů
Hodnoty, postoje:
  • žák se setká s tím, že i známou věc lze pojmout netradičně a podívat se na ni jinýma očima
Kroky realizace:

1. EVOKACE

Volné psaní
  • vyzveme žáky, aby v 5 minutách napsali do sešitu vše, co je napadne o starověkém Římě
  • vybereme několik dobrovolníků k hlasité četbě
    (10 minut)

2. UVĚDOMĚNÍ SI

Otázky a odpovědi
  • každý žák dostane lísteček s jednou otázkou týkající se starověkého Říma a kousek izolepy (viz příloha č. 1)
  • každý žák si pomocí izolepy přilepí svou otázku na záda (požádá souseda o pomoc)
  • všichni žáci si do sešitu připraví pod sebe napsaná čísla 1 - 18
  • na pokyn učitele se všichni žáci začnou se sešitem a psací potřebou pohybovat po třídě, celou dobu musí mlčet!!!
  • žáci si čtou otázky, které mají ostatní na zádech, a snaží se na ně do sešitu odpovědět
  • jejich cílem je vyhledat všechny otázky a odpovědět na ně
    (25 minut)

3. REFLEXE

Pětilístek
  • každý žák si vybere 1 téma a pokusí se o napsání pětilístku (viz příloha č. 2)
  • dobrovolníci pak své výtvory prezentují před třídou
    (10 minut)
Hodnocení

Ze strany pedagoga je předpokladem pro zvládnutí hodiny znalost techniky volného psaní a pětilístku. Také žáci musí být zvyklí tímto způsobem pracovat. Pro druhou část hodiny je potřeba počet otázek přizpůsobit počtu dětí ve třídě, v této příloze je otázek 18. Protože činnosti, které se v hodině vystřídaly, byly zcela odlišné, hodina měla rychlý spád a splnila svůj účel.

Literatura a použité zdroje

[1] – STEELOVÁ, J.; MEREDITH, L.; KURTIS, S. et al. Rozvíjíme kritické myšlení. Praha : Kritické myšlení, 1997. 34 s.
[2] – ČECHOVÁ, B. et al. Nápadník pro rozvoj klíčových kompetencí ve výuce. Praha : Scio, 2006. 184 s.
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
pdf
14.65 kB
PDF
Příloha č. 1 - Otázky
pdf
18.55 kB
PDF
Příloha č. 2 - Témata pětilístků

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Markéta Krůželová

Hodnocení uživatelů

Hana Jedličková
21. 10. 2009, 21:47
Velmi pěkná hodina, jen nevím, co je to ten pětilístek.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence komunikativní
  • formuluje a vyjadřuje své myšlenky a názory v logickém sledu, vyjadřuje se výstižně, souvisle a kultivovaně v písemném i ústním projevu
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence k řešení problémů
  • kriticky myslí, činí uvážlivá rozhodnutí, je schopen je obhájit, uvědomuje si zodpovědnost za svá rozhodnutí a výsledky svých činů zhodnotí
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence k učení
  • operuje s obecně užívanými termíny, znaky a symboly, uvádí věci do souvislostí, propojuje do širších celků poznatky z různých vzdělávacích oblastí a na základě toho si vytváří komplexnější pohled na matematické, přírodní, společenské a kulturní jevy

Průřezová témata:

  • Základní vzdělávání
  • Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech
  • Jsme Evropané

Mezioborove presahy:

Organizace řízení učební činnosti:

Individuální

Organizace prostorová:

Školní třída

Nutné pomůcky:

* sešit dějepisu * psací potřeby * rozstříhaná příloha č. 1 * izolepa, nůžky