Domů > Odborné články > Gymnaziální vzdělávání > Využití webu Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v přírodovědném vzdělávání
Odborný článek

Využití webu Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v přírodovědném vzdělávání

24. 9. 2008 Gymnaziální vzdělávání
Autor
Jan Maršák
Spoluautor
Svatava Janoušková

Anotace

Informace o možnostech využití webových stránek CERNu.

CERN (zkratka pochází z francouzského názvu Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) se dostal v posledních několika týdnech do středu pozornosti prakticky všech médií. Byť se jedná o jednu z největších fyzikálních výzkumných organizací ve světě, zabývající se studiem tzv. elementárních částic (mikročástic), která byla založena již v roce 1952, zájem médií o ní v současnosti poutá především fakt, že tato výzkumná instituce uvedla 10. září tohoto roku do provozu největší kolider (urychlovač) hadronů (Large Hadron Collider - LHC) na světě. O tomto kolideru a jeho účelu je možno se dozvědět podrobnější informace přímo na webových stránkách CERNu.

Webové stránky CERNu obsahují také sekci vzdělávání (sekce Education). Tato sekce obsahuje jednak informace o programech pro učitele fyziky (resp. přírodních věd - Teacher Programmes), dále informace o různých didaktických materiálech, využitelných přímo ve výuce přírodovědných předmětů (Teaching Resources) a informace o možnostech organizovaných prohlídek laboratoří v CERNu (Visit CERN).

Programy pro učitele nabízejí kurzy v angličtině nebo i v rodném jazyce, které trvají 3 dny až 3 týdny a umožňují učitelům přímo zažívat atmosféru základního výzkumu na LHC, setkat se se špičkovými vědci a inspirovat se i pro využití zde získaných vědomostí pro výuku ve třídě. Informace o didaktických materiálech pak obsahují nejrůznější prezentace, záznamy přednášek vědců, výukové materiály, filmy, videa, fotografie, postery, animace, hry a náměty pro různé praktické aktivity ve třídě. Veškeré tyto zdroje jsou volně k dispozici a dávají učiteli fyziky i dalších přírodovědných oborů značné možnosti, jak učinit výuku pro žáky zajímavou a jak je co nejvíce v jejich přírodovědném poznávání aktivizovat.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Článek pro obor:

Fyzika