Domů > Odborné články > Gymnaziální vzdělávání > Asus Eee PC 1000HD - notebook pro každého učitele
Odborný článek

Asus Eee PC 1000HD - notebook pro každého učitele

28. 7. 2008 Gymnaziální vzdělávání
Autor
Ondřej Neumajer

Anotace

Notebook pro každého učitele - jedna z možných strategií k podpoře využívání informačních a komunikačních technologií ve vzdělávání. Vyzkoušeli jsme jednoho z možných kandidátů - malý levný přenosný počítač Asus Eee PC 1000HD.

 


Notebook pro každého učitele. I tak by se dala stručně pojmenovat jedna z možných strategií k podpoře využívání informačních a komunikačních technologií ve vzdělávání. Vyzkoušeli jsme jednoho z možných kandidátů - malý levný přenosný počítač Asus Eee PC 1000HD.


V roce 2008 se na poli malých přenosných počítačů určených primárně pro vzdělávání začalo dít hodně zajímavého. Své produkty začali na trh postupně uvádět mnozí známí výrobci počítačů. Po počítači XO vzniklého z projektu One Laptop per Child (OLPC), který celou vlnu inicioval, dnes mohou zájemci vybírat z širší nabídky. Mezi nejznámější patří například Classmate PC společnosti Intel, Mini-Note PC společnosti Hewlett-Packard a Eee PC společnosti AsusTek. Tyto počítače jsou někdy souhrnně označovány za tzv. netbooky.

Díky laskavému svolení společnosti ASUS Czech, s. r. o., jsme měli možnost otestovat Eee PC. Jednalo se o první kousek verze Eee PC 1000HD v ČR, který byl dovezen jako vzorový z Taiwanu, a tak je jisté, že před komerční distribucí dozná finální produkt zejména po stránce programového vybavení jistých změn.

Předně nutno dodat, že naším cílem nebylo komplexní testování, jaké nabízejí odborné laboratoře počítačových časopisů. My jsme se zaměřili především na to, čím se notebook liší od běžných přenosných počítačů a především na jeho využitelnost pro učitele a pedagogickou praxi. Není ovšem vyloučené, že by v očekávaném nástupu školního trendu 1:1, tedy jeden počítač na jednoho žáka, mohly Eeečka hrát určitou roli. Testování vhodnosti pro žáky je ovšem nutné ověřovat v reálných podmínkách škol.

Malé, ale nikoli netradiční

Levné malé subnotebooky určené pro žáky přitahují pozornost nízkou cenou a netradičními koncepty, kterými se odlišují od běžný počítačů. V případě Eee PC je to například pevná paměť Solid-State Drive (SSD), která by měla nahradit běžně používaný pevný disk, a operační systém Linux Xandros. Výhodou SSD je nízká spotřeba - v počítači nejsou žádné pohyblivé součástky jako v případě tradičního pevného disku - je tedy očekávána menší citlivost k nárazům. Operační systém na bázi Linuxu by měl zase pomoci srazit cenu. Nutno bohužel konstatovat, že testovaný počítač ani jednou z těchto vlastností nedisponoval.

Verze 1000HD je osazena tradičním pevným diskem o kapacitě 80 GB a operačním systémem Microsoft Windows XP, SP3. Díky těmto vlastnostem počítač kromě své velikosti nijak významně nevybočuje z konceptu běžných subnotebooků. I přesto ale stojí za pozornost. Verze 1000HD je nejlépe vybaveným Eee PC, který byl uveden na trh (zatím bohužel nikoli v ČR).

Displej - malý, ale dostatečný

Eee PC je osazeno 10,2 palcovým LCD displejem. Kritika uživatelů starších verzí Eee PC směrovala často právě k menšímu rozlišení sedmipalcových displejů. Matný kontrastní displej s nativním rozlišením 1024×600 obrazovkových bodů zobrazující až 16 milionů barev (32 bit) již těmito neduhy netrpí. V tomto rozlišení lze pohodlně prohlížet webové stránky, vytvářet textové dokumenty nebo spouštět výukové programy. Vyzkoušeli jsme množství programů a nenarazili na zásadní problém. Například pro psaní textů v on-line editoru Google Dokumenty je vhodné přejít do celoobrazovkového režimu webového prohlížeče (klávesa F11), který ukrytím některých částí prohlížeče zvětší plochu pro zobrazení webové stránky. Vytvářet dokumenty v textovém editoru Writer z kancelářského balíku StarOffice, která je součástí předinstalované dodávky, je zcela bezproblémové. Většina testovaných výukových programů je stavěna pro nižší rozlišení, takže ani v jejich případě jsme nenarazili na problém.


výukový program, některé české znaky v anglické verzi Windows XP zlobí
1. výukový program, některé české znaky v anglické verzi Windows XP zlobí
 

 


on-line textový editor Google Dokumenty v běžném a celoobrazovkovém režimu
2. on-line textový editor Google Dokumenty v běžném a celoobrazovkovém režimu
 

 


on-line textový editor Google Dokumenty v běžném a celoobrazovkovém režimu
3. on-line textový editor Google Dokumenty v běžném a celoobrazovkovém režimu
 
pracovní plocha rozlišení 1024×600
4. pracovní plocha rozlišení 1024×600
 

 


výukový program, který se sám maximalizuje na celou plochu obrazovky
5. výukový program, který se sám maximalizuje na celou plochu obrazovky
 

 


Asus Eee PC1000HD v plné kráse
6. Asus Eee PC1000HD v plné kráse
 
rozměry počítače v porovnání s notebookem s úhlopříčkou 15,4 palců
7. rozměry počítače v porovnání s notebookem s úhlopříčkou 15,4 palců
 

 


rozměry počítače v porovnání s notebookem s úhlopříčkou 15,4 palců
8. rozměry počítače v porovnání s notebookem s úhlopříčkou 15,4 palců
 

 


rozměry počítače v porovnání s listem papíru A4
9. rozměry počítače v porovnání s listem papíru A4
 

 

Výstupy, vstupy a možnosti propojení

K počítači lze pomocí VGA konektoru připojit externí displej s rozlišením 1440×900 nebo např. 1280×1024 obrazovkových bodů. Po připojení externí klávesnice a myši uživatel za chvíli zapomene, že nepracuje na stolním PC. Kromě tří USB konektorů, konektoru pro mikrofon a sluchátka a ethernetového rozhraní pro připojení k lokální počítačové síti je Eee PC vybaveno čtečkou MMC/SD karet. V počítači naopak nenajdete CD či DVD mechaniku nebo slot PCMCIA či Express Card.

Absence optické mechaniky by se mohla pro nasazení ve školách stát jistou komplikací. Někteří producenti výukových programů CD/DVD nosiče stále preferují. Externí vypalovačky jsou dnes již poměrně levné a vzhledem k jejich příležitostnému využití není potřeba kupovat ke každému subnotebooku samostatnou, stačila by např. jedna na školu, kterou by si učitelé v případě potřeby mohli půjčovat. Jinou možností je nasdílet mechaniku školního serveru či počítače v učebně. Mimo to se v posledních letech i v oblasti vzdělávacích programů projevuje trend, kdy je jako hlavní platforma využíváno prostředí internetového prohlížeče. Uživateli tedy stačí ke spuštění výukového programu browser a připojení k internetu nebo školnímu serveru, kde je program nainstalován - samotný program se na počítač neinstaluje.

Dnes tolik rozšířená zdířka Kensington zámku, která umožňuje počítač připevnit pomocí zámku například ke katedře, aniž by hrozilo jeho zcizení (bez mechanického poškození počítače), je přítomna i na tomto počítači.

Nad displejem je umístěna 1,3 MPix kamerka, jejíž kvalita nás mile překvapila. Díky jedné ze čtyř programovatelných speciálních kláves Instant Key, umístěných pod displejem nad funkčními klávesami F2 - F5, je možné stiskem jediného tlačítka spustit například program na videokonference Skype a rychle navázat videohovor. Vestavěný mikrofon a reproduktory s certifikátem Dolby Sound Room zajistí dobré podmínky pro spojení.

Počítač je možné připojit do školní počítačové sítě jak prostřednictvím tradičního UTP kabelu ethernetového rozhraní, tak prostřednictvím bezdrátové Wi-Fi. Web výrobce uvádí u modelu Eee PC 1000H kompatibilitu s plánovaným standardem WLAN 802.11n, tedy s maximální ideální propustností až 540 Mbit/s. Zpětná kompatibilita s dnes ve školách používaným standardem 802.11g, který je implementován v testované verzi Eee PC 1000HD, o maximální propustnosti 54 Mbit/s, je samozřejmostí. Eee PC je osazeno i adaptérem bezdrátového Bluetooth. Právě bohaté možnosti připojení k internetu opravňují zařadit Eee do kategorie netbooků.

Výdrž na baterie

Silnou stránkou notebooku by měla být jeho výdrž. Eee PC je jedním z prvních zařízení, které je osazeno novým procesorem Atom 1.6 GHz od společnosti Intel. Procesor Atom byl speciálně vyvinut pro mobilní zařízení s důrazem na dlouhou výdrž provozu na baterie. Výrobce uvádí, že by se mělo jednat až o sedmi a půl hodinový provoz na dodávané baterie Li-Ion o kapacitě 6600 Ah.

Testovaný prototyp byl ale podle diagnostického software osazen procesorem Intel Celeron M o taktovací frekvenci 900 MHz. I tak se výdrž pohybovala kolem čtyř a půl hodiny. Dostatečná doba na to, aby si učitel mohl vzít počítač do druhého dne domů a nebrat si k němu síťový adaptér. Chladicí větráček se spouštěl jak při provozu z elektrické sítě, tak při provozu na baterie jen při výraznějším a dlouhodobějším zatížení procesoru.

Příkon počítače jsme neměřili, ale například u obdobného modelu Eee PC 900 se stejným procesorem se pohybuje v závislosti na vytížení od 11 do 37 W. Spotřeba energie se stává stále důležitějším hlediskem při výběru počítačů, zejména pokud by se mělo jednat o celé počítačové učebny.

Trochu překvapivá byla dlouhá doba nabíjení akumulátoru ze síťového adaptéru. K plnému dobití za současné práce na počítači je potřeba několika hodin.

Osvědčený OS a SW

Nálepka na počítači zobrazuje logo Designed for Microsoft Windows XP. Práci s operačním systémem Windows XP Home Edition netřeba představovat. Na počítači spustí uživatel vše, na co je zvyklý z běžného stolního PC. Díky 2GB operační paměti RAM je počítač dostatečně svižný a svým výkonem pro běžnou práci učitele zcela dostačující. Nedostatek výkonu jsme zaregistrovali pouze v okamžiku, kdy jsme do probíhající videokonference spustili další aplikace (textový editor a internetový prohlížeč s více otevřenými stránkami). Tato kombinace procesor plně zatížila a videohovor začal být přerušovaný. Od kategorie netbooků vysoký výkon očekávat nelze.

Na internetu lze nalézt informace počítačových nadšenců, kterým se podařilo na Eeečka nainstalovat Windows Vista. Vzhledem k nárokům na paměť a výpočetní výkon tohoto systému je ale rozhodně volba XP vhodnější - a to zejména z hlediska škol, které mají s tímto operačním systémem dlouholeté zkušenosti.

Microsoft plánuje ukončení prodeje operačního systému Windows XP již v tomto roce. Toto opatření by se ale mobilních zařízení, jakým Eee je, nemělo dotýkat. I nadále by měl být nabízen s Windows XP.

Součástí softwarové dodávky byl již dříve zmíněný kvalitní kancelářský balík Star Office ASUS Edition verze 8. Jedná se o programový balík společnosti Sun Microsystems, na základě kterého vznikla oblíbená OpenOffice.org. Oba balíky jsou plně kompatibilní a pro většinu uživatelů k nerozeznání podobné.

Trochu nečekaně je součástí předinstalovaných aplikací ještě další kancelářský balík Microsoft Works 9. Hlavní výhodu této levnější obdoby Microsoft Office spatřujeme v možnosti ukládat a číst dokumenty v nové verzi proprietárního formátu kancelářského balíku Office 2007, tedy např. DOCX (připravovaná třetí verze OpenOffice.org by importem tohoto formátu měla disponovat). Pomocí MS Works by tedy mělo být možné číst dokumenty, které uložili uživatelé v poslední verzi Microsoft Office. Podle informací českého Asusu bude ve finální distribuci obsažena pouze zkušební (trial) verze MS Works. Všechny programy na testovaném prototypu byly nainstalovány v anglických verzích, které ale umožňují bezproblémové vytváření českých dokumentů.

Klávesnice, mobilita, design

Klávesnice subnotebooku je samozřejmě menší (cca 92 % velikosti kláves oproti běžné klávesnici), ale lze s ní bez zásadnějších problémů plnohodnotně pracovat. Je zřejmé, že předešlý výrok je subjektivní a určitá adaptace je potřeba. Přesto si lze bez problémů představit situaci, kdy bude učitel odkázán pouze na samotný notebook bez externích periferií.

Při práci s počítačem jsme ale narazili na jeden problém, na nějž se zvykalo jen obtížně - u obou tlačítek vestavěného touchpadu konstruktéři patrně očekávali, že na ně budou uživatelé tlačit nikoli ve směru ostatních kláves (shora dolů), ale jaksi šikmo, spíše z čela notebooku. Pokud jste zvyklí ovládat tato tlačítka palcem a tlačit na ně kolmo dolů, je nutné vyvinout více síly. Na šikmý směr tlaku jsme si v průběhu testování zvykali jen těžko, tuhost kláves byla doslova na obtíž.

Díky skutečnosti, že integrovaný touchpad je vícedotykový (multi-touch), umožňuje instalovaný ovladač listovat („skrolovat") obrazovku pomocí dvou prstů. Jakmile uživatel hýbe jedním prstem po touchpadu, pohybuje se kurzor myši, jakmile přidá druhý prst, pohybuje se celá stránka.

Hmotnost notebooku je adekvátní jeho velikosti, pohybuje se kolem 1,47 kg. Právě malé rozměry a nízká hmotnost by mohly být argumentem, aby učitelé používali tento počítač nejen ve škole, ale i doma. Nabídka využívat osobní počítač 24 hodin denně pro pracovní, ale i osobní účely, je nejlepší investicí do informační gramotnosti pedagogů.

Za jednoduchý a účelný design se Eee rozhodně stydět nemusí. Notebook je opatřen matným plastem, v našem případě bílím, který počítači dodává značnou eleganci. Všude, kde jsme počítač zkoušeli, přitahoval svými rozměry a vzhledem pozornost.

Cena a termín uvedení

Na domovských stránkách společnosti AsusTek nebyla v době testování verze Eee PC 1000HD vůbec zmíněna, nejblíže k ní má Eee PC 1000H. Jak se nám podařilo od českého zastoupení společnosti Asus zjistit, rozdíl mezi těmito dvěma notebooky je malý, ale nikoli nepodstatný. Verze 1000H obsahuje moderní procesor Atom a má implementovaný standard bezdrátové sítě 802.11n, zatímco testovaná verze 1000HD je osazena procesorem Celeron M a podporuje pouze standard 8002.11g.

Cena je patrně první informace, která školního informatika, zodpovědného za nákup počítačů a disponujícího velmi omezeným rozpočtem, zajímá. Výrobcem doporučená cena testovaného Eee PC 1000HD by měla být 11 500 Kč, cena verze 1000H pak má být 10 500 Kč, včetně DPH. V současné době český Asus plánuje uvedení pouze těchto dvou verzí, které jsou osazeny pevným diskem, nikoli SSD pamětí. Model by měl být uveden na český trh v polovině srpna 2008.

K lákavé ceně tzv. stodolarových notebooků má tedy Eee PC 1000HD daleko, na druhou stranu nutno připomenout, že ve verzi 1000HD, resp. 1000H, se jedná o plnohodnotný přenosný počítač (některé odborné recenze nižších verzí Eee dostupné na internetu plnohodnotnost zpochybňují). Cenou se sice blíží nejlevnějším notebookům s úhlopříčkou 15 palců, nicméně tyto počítače zpravidla nedisponují takto komfortním vybavením (Bluetooth, čtečka karet, kamera, 2GB RAM atp.). V porovnání s manažerskými subnotebooky se jedná o zlomek jejich ceny.

Do každého kabinetu...

EEE je abreviace, která vznikla z anglického Easy to learn, Easy to work, Easy to play. Zásadní inovační novinky určené zejména pro nasazení ve školách bohužel testovaný prototyp nepřináší - to ovšem nelze říci obecně o všech verzích Eee PC.

Asus Eee PC 1000HD je malý, plně funkční přenosný počítač, jehož elegance spojená s vysokou využitelností a relativně nízkou cenou nás opravňuje doporučit jeho pořízení školám jako osobní počítač pro pedagogické pracovníky. Eee se stává fenoménem obklopeným vlastní komunitou fandů, viz např. web http://www.mujeee.cz/ nebo http://www.eee-pc.sk/.

Argumenty pro volbu Eee PC 1000HD jako učitelského počítače:

  • plně funkční přenosný počítač
  • nízká hmotnost a malé rozměry
  • dlouhá výdrž na baterie
  • velmi elegantní vzhled
  • relativně nízká cena

Rezervy Eee PC 1000HD:

  • tuhá tlačítka touchpadu
HW konfigurace testovaného prototypu

ASUS Eee PC 1000HD

Displej

10.2 palců (25.9 cm), 1024×600 TFT LCD

Operační systém

MS Windows XP Home, SP 3

Procesor

Intel(R) Celeron(R) M processor 900MHz

Paměť RAM

2GB DDR2

Pevný disk

80 GB

Kamerka

1,3 Mpix

Zvuk

Stereofonní reproduktory
Certifikát Dolby Sound Room

Hmotnost

1,45 kg

Rozměr

26,5×19,2×3,2 cm

Další vybavení

Čtečka karet SD/MMC, Bluetooth, Wi-Fi 802.11g, mikrofon, 3×USB, Ethernet, konektor sluchátek, konektor mikrofonu, VGA konektor


Tento článek je příspěvkem k činnosti ICT panelu, který se zabývá didaktickou inovací národního kurikula oblasti ICT.

Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
doc
30.27 kB
Dokument
HW konfigurace testovaného prototypu

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.